Tenson Tjörn Triathlon 11.3 Medeldistans - Senior, Master, Junior & Motion 2017-08-26

453 deltog

Tillbaka Tillbaka
Sim   Plac sim T1 Cykel Plac cykel T2 Löp Plac löp Totalt Anm Plac Plac tot Efternamn Förnamn Klubb Startnr
Damer/Flickor Junior 18-19
1 62 Dahlgren Alfa Active Island Tjörn 1 0:42:48 1 0:03:32 3:05:29 1 0:01:52 2:15:02 1 6:08:41
Damer/Flickor Medeldistans Brand-SM
1 18 Junkell Maria Räddningstjänstens Idrottsförening Göteborg 65 0:38:48 1 0:02:08 2:45:18 1 0:01:14 1:41:50 1 5:09:16
Damer/Flickor Medeldistans Masters 35-39
1 7 Andersson Sara Terrible Tuesdays Triathlon Club 89 0:39:04 3 0:02:01 2:27:57 1 0:00:41 1:30:22 1 4:40:03
2 15 Bohlander Nina 3City Triathlon 91 0:37:54 2 0:01:52 2:41:00 2 0:00:55 1:32:17 2 4:53:56
3 16 Andersson Marina Triathlon Väst 88 0:34:42 1 0:01:23 2:45:14 3 0:00:40 1:37:28 3 4:59:25
4 60 Eidevåg Linda Wexiö Velo 93 0:40:00 4 0:01:38 3:02:55 4 0:03:18 2:16:25 4 6:04:13
Damer/Flickor Medeldistans Masters 40-44
1 3 Carlsson Mirella Team Kungälv IS 101 0:34:02 2 0:01:15 2:27:33 1 0:00:56 1:31:24 1 4:35:08
2 12 Franks Camilla Bjäre Triathlon 102 0:34:35 3 0:01:19 2:35:46 2 0:01:05 1:32:38 2 4:45:21
3 20 Höglund Kina FK Herkules Triathlon 103 0:29:57 1 0:01:23 2:51:02 6 0:01:03 1:47:46 4 5:11:09
4 25 Halvari Lena 571 0:37:52 5 0:03:09 2:45:58 4 0:02:46 1:45:45 3 5:15:28
5 30 Trönell Maria IS Göta Friidrott & Triathlon 110 0:34:55 4 0:01:03 2:48:52 5 0:02:53 1:57:11 5 5:24:51
6 54 Sjunnesson Ulrica 3City Triathlon 108 0:42:34 7 0:03:11 3:06:40 7 0:01:46 2:02:46 6 5:56:55
7 63 Svanström Hanna Mölndal Outdoor IF 109 0:47:55 8 0:02:34 3:07:01 8 0:04:06 2:08:40 7 6:10:14
999 Bergström Sara Team Triathlon & Multisport 99 0:42:32 6 0:00:55 2:35:59 3 0:01:58 DNF
Damer/Flickor Medeldistans Masters 45-49
1 31 Alvaeus Sara IF Mantra Sport 105 0:39:40 4 0:02:26 2:48:51 1 0:01:03 1:54:31 1 5:26:29
2 40 Edofsson Mia Team Kungälv IS 112 0:37:54 2 0:02:38 2:49:43 2 0:01:30 2:05:25 4 5:37:07
3 49 Persson Jannice Frosta Multisport 117 0:38:55 3 0:02:13 3:04:02 4 0:01:31 2:07:08 5 5:53:47
4 56 Wester Martina Triathlon Väst 119 0:37:22 1 0:02:48 3:02:47 3 0:02:30 2:16:41 7 6:02:05
5 73 Meyer Louise Bjäre Triathlon 116 0:55:02 7 0:04:29 3:14:22 5 0:02:28 2:03:21 2 6:19:41
6 76 Granath Sofia Umara Sports Club 113 0:46:07 6 0:03:31 3:25:54 6 0:02:10 2:04:33 3 6:22:13
7 85 Carlander Johanna SOK Knallen 111 0:42:38 5 0:03:36 3:25:58 7 0:03:09 2:15:49 6 6:31:09
Damer/Flickor Medeldistans Masters 50-54
1 37 Nohave Mollie Karlskrona Simsällskap 123 0:39:59 3 0:04:48 3:12:34 3 0:02:02 1:35:49 1 5:35:10
2 42 Lantz Kerstin Skövde Triathlonklubb 121 0:33:20 1 0:02:53 2:55:48 1 0:01:48 2:08:42 3 5:42:29
3 44 Ljungberg Maria Triathlon Väst 122 0:43:31 5 0:03:56 3:04:45 2 0:02:34 1:49:25 2 5:44:09
4 91 Svahn Karin Triathlon Väst 124 0:42:49 4 0:05:06 3:41:52 5 0:05:14 2:10:01 4 6:45:01
5 94 Giertz Helena 120 0:38:17 2 0:02:54 3:23:58 4 0:02:16 2:45:56 5 6:53:18
Damer/Flickor Medeldistans Masters 55-59
1 65 Wester Maria Heleneholms IF Tri Team 125 0:41:45 1 0:05:56 3:17:38 1 0:04:49 2:01:04 1 6:11:10
Damer/Flickor Medeldistans Motion
1 21 Saarikoski Emelie 314 0:38:00 5 0:02:05 2:52:06 5 0:01:41 1:37:48 2 5:11:38
2 26 Hansen Gjerling Linda Aktivitus Sports Club 282 0:41:38 9 0:02:40 2:48:49 3 0:02:05 1:42:04 3 5:17:14
3 27 Axelsson Josefin IK NocOut.se 264 0:35:32 2 0:01:57 2:48:17 2 0:01:35 1:51:31 8 5:18:51
4 32 Ingvar-nilsson Caroline 288 0:36:46 4 0:02:03 2:45:29 1 0:00:54 2:02:03 18 5:27:13
5 33 Bichler Louise Team Tenson 266 0:35:44 3 0:03:49 3:06:20 13 0:04:13 1:37:46 1 5:27:50
6 34 Myllykangas Ann-Marie Active Island Tjörn 303 0:45:26 17 0:02:52 2:49:31 4 0:02:45 1:48:09 5 5:28:42
7 38 Holmer Linda 286 0:39:52 8 0:02:42 3:03:03 9 0:03:26 1:46:33 4 5:35:34
8 39 Öberg Marie-Therese Nynäshamn 324 0:28:05 1 0:02:16 3:10:00 18 0:02:20 1:53:57 9 5:36:36
9 41 Bråse Sofia Skärhamn 270 0:45:20 15 0:02:10 2:55:52 7 0:01:56 1:56:39 13 5:41:54
10 47 Opperdoes Helene Team Kungälv IS 310 0:47:36 22 0:04:21 3:03:57 11 0:03:00 1:51:27 7 5:50:20
11 48 Josefsson Amanda 295 0:48:08 23 0:02:43 3:07:48 16 0:01:51 1:50:06 6 5:50:34
12 50 Ogsäter Ellen Växjö 307 0:48:15 24 0:04:10 3:01:59 8 0:02:52 1:56:38 12 5:53:52
13 51 Nöremark Maria 306 0:45:28 18 0:04:48 3:03:37 10 0:03:02 1:59:10 15 5:56:04
14 52 Bille Martina Lindome Outdoors 267 0:41:47 10 0:02:39 3:06:40 14 0:01:49 2:03:36 22 5:56:29
15 53 Hjälmared Linda Triathlon Väst 285 1:01:09 43 0:03:21 2:55:34 6 0:02:08 1:54:22 10 5:56:32
16 61 Gustafsson Filippa Triathlon Väst 280 0:39:03 7 0:01:56 3:12:27 21 0:00:57 2:10:08 27 6:04:29
17 64 Johansson Maria SOK Knallen 290 0:51:53 34 0:01:58 3:11:36 20 0:02:05 2:02:54 21 6:10:24
18 66 Lönn Carina 301 0:48:49 29 0:04:23 3:16:07 27 0:05:22 1:56:54 14 6:11:33
19 67 Delin Elin Göteborg 271 0:49:04 30 0:06:03 3:13:16 24 0:04:15 1:59:14 16 6:11:50
20 69 Jansson Anna 115 0:47:16 21 0:04:26 3:12:34 22 0:02:23 2:07:50 25 6:14:27
21 70 Johansson Johanna Alingsås Triathlonklubb 289 0:49:36 32 0:03:41 3:15:57 26 0:03:39 2:02:23 20 6:15:13
22 71 Komstedt Malin Kalmar RC Triathlon 296 0:43:18 12 0:04:52 3:08:30 17 0:07:34 2:12:49 31 6:17:02
23 72 Olsson Lina Fredrikshof IF CK 309 0:48:43 28 0:03:43 3:06:15 12 0:03:33 2:16:33 34 6:18:45
24 74 Nordgren Ulrika IK NocOut.se 305 0:45:23 16 0:03:14 3:10:34 19 0:02:55 2:18:34 37 6:20:38
25 75 Fredriksson Hanna Lidköping VSK 277 0:43:04 11 0:06:55 3:19:30 31 0:04:43 2:07:49 24 6:21:59
26 77 Forsgren Josefin Växjö 276 0:53:02 35 0:04:39 3:12:37 23 0:04:59 2:07:01 23 6:22:17
27 78 Hallenberg Wallin Lotta Solvikingarna 281 0:48:16 25 0:03:57 3:33:33 40 0:02:15 1:55:47 11 6:23:47
28 79 Månsson Hanna 304 0:50:24 33 0:02:35 3:14:48 25 0:01:56 2:15:18 33 6:25:00
29 80 Sandström Hilda 315 0:38:51 6 0:04:22 3:17:57 29 0:03:04 2:22:16 39 6:26:28
30 82 Svanström Jessica Lonesome Runners 317 0:54:44 39 0:02:55 3:20:38 33 0:02:19 2:08:01 26 6:28:35
31 84 Elwmar Petra Team Kungälv IS 273 0:48:21 26 0:04:36 3:22:32 35 0:03:14 2:12:23 30 6:31:05
32 86 Tranberg Anna 320 0:54:08 37 0:03:52 3:18:42 30 0:03:29 2:12:49 32 6:32:58
33 87 Jonsson Christina TrimClub 293 0:49:32 31 0:03:31 3:07:41 15 0:03:27 2:30:15 41 6:34:24
34 88 Zetterlund Helena Active Island Tjörn 323 0:56:17 41 0:03:10 3:20:19 32 0:03:19 2:11:58 29 6:35:02
35 89 Forsell Anna-Karin 275 0:45:52 19 0:05:18 3:27:49 36 0:04:48 2:17:06 35 6:40:51
36 90 Andersson Nina 263 0:47:12 20 0:05:12 3:32:33 39 0:06:46 2:10:20 28 6:42:01
37 92 Larsen Anki Nol 297 0:45:11 14 0:04:37 3:28:32 37 0:04:39 2:22:56 40 6:45:51
38 93 Rångeby Marie Team Kungälv 313 0:55:21 40 0:03:57 3:16:55 28 0:03:57 2:33:09 42 6:53:17
39 95 Boustedt Katarina Team Björn på Tjörn 269 0:48:42 27 0:09:15 3:31:38 38 0:06:45 2:18:22 36 6:54:40
40 96 Viken Åsa Hudik Triathlon Klubb 322 0:54:22 38 0:05:45 3:49:05 43 0:06:28 2:02:16 19 6:57:54
41 97 Petersson Kajsa Kalmar RC Triathlon 311 0:53:09 36 0:04:07 3:36:19 41 0:04:16 2:20:11 38 6:58:00
42 99 Leibe Bergstedt Katja Solvikingarna 298 1:08:31 44 0:05:05 4:01:21 44 0:01:19 1:59:21 17 7:15:34
999 Lorentsson Maria Hålanda 300 1:14:34 45 0:05:38 4:09:23 45 0:03:49 DNF
999 Söderlind Emma Hisingens Cykelklubb 318 0:57:31 42 0:04:21 3:22:29 34 0:02:14 DNF
999 Friberg Marina Active Island Tjörn 278 1:14:56 46 0:05:14 3:47:12 42 0:02:48 DNF
999 Oleander Anna Triathlon Väst 308 0:43:36 13 0:02:15 DNF
999 Ekdén Lisa Hindås SK 272 1:46:25 47 DNF
Damer/Flickor Medeldistans Polis-SM
1 10 Johansson Anna IK NocOut.se 83 0:37:58 1 0:01:08 2:30:38 1 0:00:30 1:34:17 1 4:44:29
2 35 Eriksson Sofia Kalmarpolisens IF 80 0:38:49 2 0:02:06 2:54:18 2 0:02:18 1:52:26 2 5:29:55
3 57 Hallberg Sofie Jönköping polisens skytte och idrottsförening 81 0:48:19 4 0:02:23 3:14:04 3 0:02:20 1:55:54 3 6:02:58
4 58 Henry Pernilla Göteborgs Polismäns IF 82 0:41:40 3 0:02:24 3:16:01 4 0:02:52 2:00:10 4 6:03:05
Damer/Flickor Medeldistans Senior
1 1 Lundström Åsa Terrible Tuesdays Triathlon Club 17 0:30:48 2 0:00:47 2:15:59 1 0:00:42 1:25:06 1 4:13:20
2 2 Hallberg Mona Set Sail IF 13 0:34:47 5 0:00:54 2:17:40 2 0:00:32 1:27:13 2 4:21:05
3 4 Graaf Emma Team CykelCity Stockholm 12 0:30:37 1 0:01:07 2:33:52 6 0:00:41 1:30:27 3 4:36:42
4 8 Engstrand Kristina Triathlon Väst 8 0:31:55 3 0:01:25 2:29:15 4 0:00:54 1:37:43 7 4:41:10
5 11 Möller Emilia Triathlon Väst 18 0:35:51 6 0:01:20 2:28:36 3 0:00:45 1:38:14 8 4:44:45
6 14 Geismar Anne-Gwendolin Triabolos Hamburg e.V. 11 0:38:30 8 0:01:09 2:30:38 5 0:01:37 1:37:18 6 4:49:11
7 17 Ingerhed Marie 3City Triathlon 14 0:40:25 11 0:01:51 2:43:33 8 0:01:15 1:35:29 4 5:02:31
8 22 Larsson Isabelle Triathlon Väst 15 0:39:30 10 0:01:28 2:48:11 9 0:00:34 1:43:17 10 5:12:58
9 23 Ekbrand Nathalie 338 Småland Triathlon & MSF 6 0:34:41 4 0:01:34 2:55:07 13 0:01:02 1:42:16 9 5:14:37
10 24 Carlsson Therese Active Island Tjörn 5 0:42:49 13 0:03:21 2:38:37 7 0:01:07 1:48:55 12 5:14:46
11 28 Englund Jennifer AXA Sports Club 7 0:39:27 9 0:02:42 2:49:35 10 0:04:04 1:44:30 11 5:20:17
12 29 Thomasson Andrea Lidköpings Cykelklubb 21 0:44:35 14 0:02:30 2:56:54 14 0:01:03 1:35:34 5 5:20:35
13 36 Granelli Therese 575 0:49:32 17 0:02:46 2:50:17 11 0:02:01 1:50:25 13 5:34:59
14 46 Åberg Maria Team Björn på Tjörn 23 0:46:42 15 0:02:40 2:51:21 12 0:01:29 2:05:16 17 5:47:26
15 55 Pariola Jenny Team Trelleborg Triathlon 19 0:47:09 16 0:04:17 3:00:08 15 0:03:34 2:05:06 16 6:00:12
16 59 Bengtsson Emma SOK Knallen 3 0:42:23 12 0:03:34 3:21:46 16 0:01:26 1:54:16 14 6:03:23
17 81 Ludvigsson Annette Team Blekinge Löparförening 16 0:37:22 7 0:02:46 3:21:58 17 0:01:37 2:24:28 18 6:28:08
18 83 Fridén Caroline Mölndal 10 0:50:12 18 0:05:05 3:34:14 18 0:03:08 1:57:15 15 6:29:52
Herrar/Pojkar Medeldistans Brand-SM
1 19 Vogl Cai Umara Sports Club 79 0:30:12 2 0:00:55 2:21:15 3 0:00:48 1:25:58 1 4:19:06
2 21 Sellehed Rasmus Heleneholms IF Tri Team 77 0:35:17 4 0:01:12 2:16:14 1 0:00:46 1:26:56 2 4:20:24
3 29 Lönn Emil Linköpings Triathlonklubb 70 0:30:08 1 0:01:18 2:20:00 2 0:00:38 1:31:23 3 4:23:25
4 92 Löf Jakob IK Hakarpspojkarna 69 0:33:29 3 0:01:04 2:28:02 5 0:01:03 1:47:37 8 4:51:14
5 100 Magnusson Lars Räddningstjänsten Storgöteborg IF 71 0:38:53 6 0:03:02 2:36:32 8 0:02:11 1:33:35 4 4:54:11
6 109 Eggen Richard Triathlon Väst 66 0:43:36 11 0:01:12 2:25:20 4 0:01:16 1:44:09 5 4:55:32
7 136 Wahrén Johan AXA Sports Club 78 0:40:21 8 0:02:08 2:30:18 6 0:01:21 1:50:06 9 5:04:12
8 144 Hillback Benjamin Södertörn Brandförsvarsförbund 67 0:40:13 7 0:03:13 2:35:00 7 0:01:19 1:46:58 7 5:06:40
9 162 Sæstad Glenn Brandkårens idrottsklubb i Stockholm 76 0:38:36 5 0:01:56 2:47:21 10 0:01:26 1:44:42 6 5:13:58
10 196 Olsson Robert Räddningstjänsten Storgöteborgs IF 73 0:40:50 10 0:02:52 2:40:30 9 0:01:10 2:00:10 11 5:25:30
11 219 Nilsson Thomas Räddningstjänsten Syd IK 72 0:40:42 9 0:02:33 2:51:01 11 0:01:34 1:58:43 10 5:34:32
12 328 Persson Jonas Räddningstjänsten Värnamo 74 0:44:48 12 0:04:06 3:07:13 12 0:02:10 2:29:38 12 6:27:54
Herrar/Pojkar Medeldistans Masters 35-39
1 9 Lindgren Markuz AXA Sports Club 136 0:29:49 2 0:00:51 2:17:02 1 0:00:41 1:24:16 2 4:12:37
2 18 Manceau Jerome Aktivitus Sports Club 138 0:33:03 7 0:01:00 2:18:16 3 0:01:15 1:24:09 1 4:17:42
3 43 Andersson Peter 572 0:32:00 5 0:02:37 2:22:07 6 0:02:23 1:33:53 5 4:32:58
4 49 Bernhem Kristoffer Stockholmspolisens IF Triathlon 126 0:33:55 8 0:01:28 2:21:08 5 0:02:51 1:35:48 6 4:35:08
5 54 Lakerveld Theo Tønsberg Triathlonklubb, NO 134 0:35:12 12 0:02:00 2:19:46 4 0:01:10 1:38:32 9 4:36:38
6 56 Svärd Pierre Triathlon Väst 147 0:32:57 6 0:01:14 2:27:44 10 0:01:09 1:33:41 4 4:36:43
7 73 Schaerer Johan SOK Knallen 146 0:33:58 9 0:01:22 2:27:17 9 0:01:22 1:39:12 10 4:43:09
8 76 Larsen Hans-Kristian Sportsklubben Rye, NO 135 0:38:21 14 0:01:39 2:27:11 8 0:01:34 1:36:36 7 4:45:20
9 81 Lindh Jonas Rooster Club Varberg IF 137 0:34:22 11 0:02:02 2:33:17 13 0:01:27 1:36:48 8 4:47:54
10 82 Sandblad Staffan Göteborg Triathlon IF 145 0:34:11 10 0:01:46 2:25:06 7 0:01:24 1:46:00 13 4:48:24
11 83 Engerberg Johan Team Kungälv IS 129 0:30:33 4 0:01:23 2:34:18 14 0:01:06 1:41:10 11 4:48:27
12 101 Trondsen Tom Berger Sportsklubben Rye - Triatlon, NO 149 0:35:37 13 0:03:24 2:31:06 12 0:01:36 1:42:39 12 4:54:20
13 103 Green Fredrik 3City Triathlon 131 0:41:28 16 0:01:39 2:39:36 15 0:00:53 1:30:58 3 4:54:32
999 Gustafsson Fredrik 3City Triathlon 132 0:41:15 15 0:02:23 2:43:56 16 0:01:20 DNF
999 Fredriksson Anders Triathlon Väst 130 0:29:59 3 0:01:26 2:27:52 11 0:00:48 DNF
999 Nymark Markus 3City Triathlon 140 0:29:01 1 0:00:52 2:17:32 2 0:00:50 DNF
Herrar/Pojkar Medeldistans Masters 40-44
1 12 Sigbrandt Pelle Team Kungälv IS 176 0:35:31 13 0:01:14 2:12:26 1 0:01:11 1:24:13 1 4:14:35
2 38 Andreasson Fredrik Triathlon Väst 150 0:31:51 3 0:01:47 2:23:24 5 0:00:48 1:30:45 5 4:28:33
3 46 Brolin Daniel Triathlon Väst 154 0:35:23 11 0:01:27 2:25:30 7 0:01:03 1:30:13 4 4:33:34
4 47 Augustsson Ola CSK Ludvika 152 0:33:50 8 0:01:10 2:24:32 6 0:00:41 1:34:00 8 4:34:11
5 48 Petersson Patrik Apladalens Löparklubb 173 0:33:48 7 0:01:44 2:17:23 2 0:00:37 1:40:41 11 4:34:12
6 51 Westre Bernt Erik Triathlon Väst 179 0:35:06 10 0:01:26 2:26:08 8 0:01:22 1:31:26 6 4:35:26
7 52 jonsson Mattias Umara Sports Club 164 0:33:16 6 0:01:26 2:31:33 14 0:01:05 1:28:44 3 4:36:03
8 60 Krantz Mattias 573 0:36:32 16 0:01:58 2:23:16 4 0:01:09 1:35:06 10 4:37:58
9 61 Holmes Richard Muscat Road Runners, UK 162 0:39:18 19 0:01:37 2:22:45 3 0:00:52 1:34:23 9 4:38:52
10 62 Elfström Mikael TwinPeaks Triathlon Klubb 159 0:35:55 14 0:02:00 2:27:30 10 0:01:54 1:32:19 7 4:39:36
11 67 McRae Rubin Puppy Triathlete Society 169 0:32:42 5 0:02:40 2:35:32 17 0:03:40 1:25:43 2 4:40:14
12 94 Evertsson Martin Active Island Tjörn 160 0:32:12 4 0:02:06 2:27:59 11 0:01:39 1:47:37 16 4:51:32
13 112 Carlsson Pierre TwinPeaks Triathlon Klubb 155 0:36:44 17 0:02:39 2:26:10 9 0:02:03 1:48:40 17 4:56:14
14 124 Lundh Anders Triathlon Väst 168 0:35:29 12 0:01:26 2:28:48 12 0:01:35 1:51:46 18 4:59:02
15 128 Ekelund Krister Active Island Tjörn 158 0:40:50 21 0:02:33 2:35:48 18 0:00:55 1:41:28 12 5:01:32
16 135 Strube Marko Triathlon Väst 178 0:30:00 2 0:03:06 2:44:30 22 0:01:34 1:44:54 14 5:04:03
17 140 Sillberg Peter Mölndal Outdoor IF 177 0:34:12 9 0:02:12 2:29:47 13 0:01:30 1:57:23 20 5:05:02
18 143 Johansson Jan Rooster Club Varberg IF 163 0:38:08 18 0:01:59 2:32:12 15 0:00:49 1:53:30 19 5:06:37
19 163 Sabel Johan Donkeys Triathlon 175 0:46:36 26 0:02:30 2:40:02 19 0:03:10 1:42:03 13 5:14:18
20 165 Molin Ted Triathlon Väst 171 0:24:34 1 0:01:46 2:32:34 16 0:01:31 2:15:17 25 5:15:39
21 173 Leidersdorff Martin Team Trelleborg Triathlon 165 0:40:30 20 0:01:48 2:43:12 20 0:06:16 1:46:08 15 5:17:53
22 183 Glanberg Robert 3City Triathlon 161 0:36:25 15 0:01:34 2:44:15 21 0:01:50 1:58:17 21 5:22:19
23 234 Öhrn Mattias Active Island Tjörn 180 0:45:18 25 0:04:05 2:46:19 23 0:03:56 1:59:46 22 5:39:23
24 237 Arvidsson Andreas Active Island Tjörn 151 0:41:40 22 0:03:42 2:49:44 24 0:04:43 2:00:20 23 5:40:07
25 267 Bergqvist Jonas Mölndal Outdoor IF 153 0:43:10 23 0:02:27 2:57:04 26 0:03:16 2:05:09 24 5:51:04
26 308 Rooth Daniel Fredrikshof IF CK 174 0:54:22 27 0:02:24 2:55:24 25 0:01:32 2:20:23 26 6:14:05
27 327 Lemón Fredrik AXA Sports Club 166 0:44:09 24 0:02:38 3:13:52 27 0:03:11 2:23:59 27 6:27:48
Herrar/Pojkar Medeldistans Masters 45-49
1 25 Ydremark Hans 579 0:32:38 5 0:01:45 2:15:01 1 0:01:18 1:31:24 10 4:22:04
2 26 Snygg Ulrik IS Göta Friidrott & Triathlon 217 0:31:46 2 0:01:39 2:19:45 4 0:01:15 1:28:08 3 4:22:33
3 28 Guldhav Erik NO 198 0:32:36 4 0:01:53 2:17:52 3 0:01:12 1:29:48 7 4:23:20
4 31 Ljungberg Stefan Ericsson Stockholm IK 205 0:33:16 8 0:01:20 2:20:26 5 0:00:54 1:28:15 4 4:24:08
5 33 Schmidt Pierre Anderstorp OK 215 0:30:09 1 0:01:12 2:21:10 6 0:01:09 1:31:24 11 4:25:02
6 34 Claeson Torbjörn 3City Triathlon 187 0:34:01 10 0:01:30 2:16:46 2 0:01:00 1:32:15 13 4:25:29
7 36 Sällman Henrik Umara Sports Club 219 0:35:42 18 0:01:29 2:25:12 9 0:01:11 1:24:13 1 4:27:46
8 42 Ewald Johan Heleneholms IF Tri Team 193 0:36:24 23 0:01:44 2:27:24 11 0:00:48 1:25:33 2 4:31:51
9 45 Cromstedt Lennart SK Ran 188 0:32:48 6 0:03:56 2:23:54 7 0:01:12 1:31:28 12 4:33:17
10 59 Forss Magnus Triathlon Väst 195 0:31:54 3 0:01:17 2:32:20 23 0:00:56 1:30:57 8 4:37:22
11 63 Ljungcrantz Jan Triathlon Väst 206 0:35:46 19 0:02:44 2:30:34 18 0:02:07 1:28:29 5 4:39:38
12 69 Ekstrand Magnus Mölndal Outdoor IF 192 0:36:02 21 0:01:11 2:30:20 17 0:01:06 1:33:16 14 4:41:53
13 70 Jansson Per Triathlon Väst 200 0:38:09 27 0:01:56 2:31:17 20 0:01:00 1:29:42 6 4:42:02
14 71 Larsson Fredrik Umara Sports Club 202 0:43:07 33 0:02:07 2:24:54 8 0:00:59 1:31:03 9 4:42:08
15 75 Sundström Erik Set Sail IF 218 0:35:14 15 0:02:27 2:27:29 12 0:01:40 1:37:30 17 4:44:18
16 79 Lilja Patrik Team Kungälv IS 203 0:36:33 24 0:01:18 2:25:43 10 0:01:09 1:41:46 20 4:46:27
17 90 Edofsson Martin Team Kungälv IS 190 0:35:06 14 0:01:54 2:30:46 19 0:01:13 1:41:32 19 4:50:30
18 98 Nordqvist Tor Bromma Simsällskap 210 0:44:33 35 0:03:30 2:28:45 13 0:01:16 1:35:47 15 4:53:48
19 106 Grundsell Andreas Terrible Tuesdays Triathlon Club 197 0:37:43 26 0:02:10 2:29:13 16 0:02:32 1:43:18 21 4:54:53
20 120 Jägerman Magnus Triathlon Väst 201 0:35:18 16 0:01:45 2:29:04 15 0:01:18 1:50:27 28 4:57:50
21 123 Palmé Joachim Terrible Tuesdays Triathlon Club 212 0:34:44 12 0:01:42 2:43:21 30 0:01:58 1:36:57 16 4:58:40
22 132 Augustsson Simon Sk Rye, NO 183 0:36:15 22 0:02:52 2:31:31 21 0:01:22 1:50:12 27 5:02:11
23 134 Sjödell Pierre Fredrikshof IF CK 216 0:35:38 17 0:01:52 2:46:41 31 0:01:29 1:37:53 18 5:03:31
24 139 Muller Thomas Tønsberg Triathlonklubb, NO 208 0:32:54 7 0:02:26 2:31:42 22 0:02:10 1:55:10 29 5:04:19
25 149 Netzén Ola Team Kungälv IS 209 0:42:46 30 0:01:49 2:40:33 27 0:01:50 1:43:57 23 5:10:53
26 172 Andersson Magnus 3City Triathlon 181 0:38:11 28 0:02:33 2:38:44 25 0:01:50 1:56:25 30 5:17:42
27 175 Dahlund Joakim Skövde Triathlonklubb 189 0:36:47 25 0:03:11 2:39:55 26 0:02:02 1:56:38 31 5:18:31
28 184 Olsson Olov 3City Triathlon 211 0:44:47 37 0:02:50 2:42:58 29 0:04:04 1:48:03 24 5:22:39
29 200 Meinert Detlef Harpstedter TB Triathlon, GER 207 0:44:08 34 0:02:07 2:49:04 33 0:01:24 1:49:17 26 5:25:58
30 202 Calais Fredrik Triathlon Syd 186 0:35:48 20 0:02:41 2:56:55 35 0:02:12 1:49:12 25 5:26:46
31 216 Folden Tommy 3City Triathlon 194 0:34:14 11 0:01:58 2:41:20 28 0:03:14 2:12:24 34 5:33:08
32 224 Lilljegren David AXA Sports Club 204 0:44:41 36 0:05:15 3:00:07 36 0:02:03 1:43:41 22 5:35:46
33 226 Savolainen Kristian 3City Triathlon 214 0:34:54 13 0:02:26 2:48:20 32 0:01:39 2:08:40 33 5:35:56
34 245 Arbhde Joakim Varberg 182 0:41:37 29 0:04:41 2:52:53 34 0:04:15 2:01:02 32 5:44:26
35 320 Bergström Patrik Örebro AIK 185 0:42:55 31 0:02:21 3:08:54 37 0:02:17 2:29:25 36 6:25:50
36 346 Wallheden Gustav Dalregementets IF 220 0:56:44 38 0:05:07 3:15:35 38 0:04:18 2:29:22 35 6:51:04
999 Rekonius Mattias Örebro AIK 1131 0:43:00 32 0:02:24 2:32:50 24 0:02:21 DNF
999 Hellman Peter Team Kungälv IS 199 0:33:34 9 0:01:04 2:28:57 14 0:00:42 DNF
Herrar/Pojkar Medeldistans Masters 50-54
1 24 Törnqvist Mattias IK NocOut.se 237 0:33:52 5 0:01:18 2:18:18 1 0:00:59 1:27:12 1 4:21:35
2 27 Ljungberg Peter Triathlon Väst 229 0:29:12 1 0:01:22 2:21:59 4 0:01:13 1:28:59 2 4:22:44
3 35 Hilmersson Göran Triathlon Väst 225 0:30:15 2 0:01:14 2:20:46 3 0:01:31 1:33:59 5 4:27:43
4 53 Yttring Martin Triathlon Väst 239 0:30:33 3 0:01:36 2:30:01 6 0:01:55 1:32:11 4 4:36:14
5 74 Åkerman Lars Björnstorps Idrottsförening 240 0:35:13 6 0:02:14 2:33:22 10 0:01:12 1:31:47 3 4:43:46
6 80 Petersson Lars-Göran Kalmar RC Triathlon 232 0:41:44 14 0:03:02 2:20:34 2 0:01:29 1:40:53 9 4:47:41
7 88 Svensson Anders 3City Triathlon 235 0:37:41 9 0:02:02 2:28:53 5 0:00:56 1:40:51 8 4:50:20
8 89 Söderman Mikael Skövde Triathlon 236 0:38:11 10 0:01:38 2:32:26 9 0:00:45 1:37:28 6 4:50:26
9 99 Malmgren Magnus AXA Sports Club 230 0:35:30 7 0:01:46 2:34:48 11 0:00:53 1:41:01 10 4:53:55
10 104 Olsson Hans Lidköpings Cykelklubb 231 0:35:44 8 0:03:02 2:30:24 8 0:02:10 1:43:16 14 4:54:34
11 105 Karlsson Tord 3CT 279 0:38:41 11 0:02:10 2:30:19 7 0:01:11 1:42:23 12 4:54:42
12 116 Kimming Stefan Mölndal Outdoor IF 227 0:33:37 4 0:02:46 2:37:02 12 0:01:26 1:42:31 13 4:57:19
13 179 Lidman Johnny Bokenäs IF 228 0:41:09 12 0:01:51 2:53:01 15 0:00:57 1:42:23 11 5:19:20
14 198 Svantesson Christer AXA Sports Club 234 0:53:20 18 0:04:35 2:45:41 13 0:02:51 1:39:19 7 5:25:44
15 252 Halling Göran Lidköpings Cykelklubb 224 0:44:58 16 0:04:11 2:53:43 16 0:04:52 1:59:11 17 5:46:54
16 270 Hjort Klas Näset Triathlonklubb 226 0:55:37 19 0:05:36 2:51:02 14 0:05:24 1:56:02 15 5:53:38
17 275 Bergman Henrik AXA Sports Club 223 0:45:23 17 0:03:31 3:07:53 18 0:02:32 1:56:36 16 5:55:54
18 304 Sjöstrand Hans Mölndal Outdoor IF 233 0:43:55 15 0:02:48 2:58:24 17 0:03:39 2:24:37 18 6:13:21
19 353 Wessing Lars SK Elfsborg 238 0:41:42 13 0:03:16 3:49:23 19 0:04:04 3:01:48 19 7:40:11
Herrar/Pojkar Medeldistans Masters 55-59
1 93 Carlsson Christer Heleneholms IF Tri Team 244 0:34:21 3 0:01:51 2:28:03 1 0:01:45 1:45:22 3 4:51:20
2 142 Kihlman Morgan Active Island Tjörn 249 0:33:05 2 0:02:01 2:31:31 2 0:02:43 1:56:33 6 5:05:51
3 153 Patocs Laszlo IK Hakarpspojkarna 252 0:36:29 5 0:01:37 2:46:52 4 0:02:15 1:45:09 2 5:12:21
4 160 Olivecrona Richard Aktivitus Sports Club 251 0:41:56 6 0:04:06 2:46:05 3 0:04:10 1:37:19 1 5:13:33
5 167 Edvardsson Kenneth Team Kungälv IS 246 0:32:49 1 0:02:06 2:49:17 6 0:01:14 1:50:25 5 5:15:49
6 248 Svensson Mats 3City Triathlon 255 0:35:49 4 0:03:06 2:46:58 5 0:02:41 2:16:19 12 5:44:50
7 254 Albrektsson Olle Rooster Club Varberg IF 241 0:43:05 7 0:03:29 2:56:36 8 0:02:38 2:01:25 7 5:47:11
8 283 Alenius Lars Triathlon Väst 242 0:52:03 14 0:01:42 2:49:49 7 0:02:53 2:14:07 10 6:00:32
9 288 Kaltenbrunner Peter Aktivitus Sports Club 248 0:49:07 11 0:04:59 2:58:58 10 0:02:17 2:07:13 8 6:02:33
10 290 Diana François Triathlon Väst 245 0:52:03 13 0:02:50 3:19:41 14 0:01:57 1:46:39 4 6:03:08
11 296 Westin Johan Fredrikshof IF CK 257 0:45:18 9 0:04:25 2:57:22 9 0:03:48 2:16:11 11 6:07:02
12 298 Funestrand Jan Karlshamns Simklubb 247 0:44:33 8 0:02:53 3:07:34 11 0:02:12 2:11:37 9 6:08:47
13 332 Peterson Stefan Hisingens Cykelklubb 253 0:48:47 10 0:06:04 3:13:02 13 0:04:10 2:20:47 13 6:32:49
14 344 Wallin Anders Triathlon Väst 256 0:50:30 12 0:02:43 3:12:04 12 0:04:07 2:38:01 14 6:47:23
999 Bergqvist Mikael 338 Småland Triathlon & MSF 243 0:38:07 0:01:37 2:27:25 0:01:01 DSQ
Herrar/Pojkar Medeldistans Masters 60-64
1 292 Dahlberg Erik Östersund Triathlon 258 0:52:30 2 0:04:06 3:08:00 2 0:04:44 1:54:57 1 6:04:14
2 326 Gustafsson Kjell Frosta Multisport 259 0:52:29 1 0:03:25 2:51:49 1 0:03:43 2:35:48 2 6:27:13
Herrar/Pojkar Medeldistans Masters 65-69
1 333 Christiansson Henning Triathlon Väst 261 0:35:46 1 0:04:01 3:02:25 1 0:05:02 2:47:27 1 6:34:39
Herrar/Pojkar Medeldistans Motion
1 40 Rejnefelt Philip Heleneholms IF Tri Team 512 0:33:43 6 0:01:57 2:19:16 1 0:01:17 1:34:10 9 4:30:22
2 50 Pettersson Victor 509 0:42:20 103 0:03:04 2:19:34 2 0:01:37 1:28:43 2 4:35:17
3 64 Liljenberg Mattias Mölnlycke 457 0:34:20 11 0:02:17 2:25:20 5 0:01:20 1:36:23 16 4:39:38
4 65 Amundsen Espen 330 0:33:54 9 0:01:54 2:27:51 11 0:01:29 1:34:47 12 4:39:54
5 68 Törneke Viktor Göteborg 550 0:33:07 4 0:02:24 2:28:52 12 0:01:25 1:34:37 11 4:40:23
6 78 Pernvik Magnus Klubb Stratsys 501 0:33:28 5 0:03:29 2:32:02 19 0:01:33 1:35:54 13 4:46:24
7 84 Klerfors Marcus Älvängen 441 0:35:40 18 0:02:11 2:30:46 14 0:01:29 1:39:29 21 4:49:34
8 85 Jakobsson Anders Triathlon Väst 422 0:36:24 21 0:02:49 2:25:53 7 0:02:06 1:42:26 31 4:49:36
9 86 Thuresson Robin I 2 IF Karlstad 542 0:36:18 19 0:02:45 2:25:39 6 0:02:20 1:42:35 32 4:49:37
10 95 Wästergård Linus Elmhults Sportclub 565 0:39:08 62 0:04:51 2:33:13 21 0:02:53 1:31:35 5 4:51:38
11 96 Bladh Johan 352 0:37:56 41 0:02:19 2:31:03 15 0:01:36 1:38:55 19 4:51:48
12 97 Öberg Erik Lidköpings Cykelklubb 568 0:37:45 36 0:04:28 2:36:20 28 0:02:05 1:31:51 6 4:52:27
13 108 Magnusson Carl Johan Göteborg 469 0:38:12 46 0:02:43 2:35:52 27 0:02:05 1:36:21 15 4:55:11
14 111 Jackson Mattias Älvängen 421 0:34:05 10 0:02:11 2:32:22 20 0:02:35 1:44:33 39 4:55:45
15 115 Larsson Christian Hisingens Cykelklubb 449 0:38:48 58 0:03:47 2:39:13 33 0:01:21 1:34:07 8 4:57:13
16 117 Ekenstierna Johan Lund 373 0:47:23 153 0:01:51 2:31:33 17 0:02:17 1:34:18 10 4:57:20
17 118 Svensson Daniel 537 0:35:03 12 0:02:29 2:31:14 16 0:01:42 1:47:18 47 4:57:43
18 119 Evertsson Stefan Active Island Tjörn 386 0:38:15 47 0:02:50 2:29:12 13 0:01:52 1:45:37 41 4:57:45
19 121 Westbom Pär-Anton Sävedalen 556 0:32:23 1 0:02:39 2:42:07 51 0:01:39 1:39:10 20 4:57:56
20 125 Lucchesi Roberto Älvängen 463 0:39:32 68 0:02:42 2:33:17 22 0:01:23 1:42:47 34 4:59:40
21 126 Pettersson Oscar LK Fjöset 508 0:46:36 147 0:02:00 2:39:23 35 0:02:31 1:29:42 3 5:00:10
22 127 Kossenjans Michael Triathlon Väst 443 0:37:48 38 0:02:18 2:36:22 29 0:00:57 1:43:16 35 5:00:39
23 130 Ekstam Hans Active Island Tjörn 375 0:37:38 34 0:02:20 2:39:12 32 0:01:11 1:41:34 28 5:01:53
24 133 Eriksson Andreas Mölndal Outdoor IF 380 0:38:21 53 0:02:29 2:27:44 10 0:04:10 1:50:37 59 5:03:19
25 137 Jussila Mathias 431 0:50:42 173 0:03:35 2:39:54 39 0:02:31 1:27:33 1 5:04:14
26 138 Persson Jonas Umara Sports Club 503 0:39:25 66 0:04:29 2:39:43 36 0:04:28 1:36:14 14 5:04:18
27 141 Kristoffersson Jacob Team Björn på Tjörn 445 0:35:10 14 0:02:25 2:42:38 53 0:02:31 1:42:46 33 5:05:27
28 145 Sunde Carl Donkeys Triathlon 535 0:38:20 52 0:02:04 2:44:29 63 0:01:51 1:40:09 24 5:06:50
29 146 Modig Niclas I 2 IF Karlstad 478 0:35:11 16 0:02:17 2:33:37 23 0:02:02 1:54:36 77 5:07:40
30 147 Bengtsson Christian Umara Sports Club 345 0:39:30 67 0:02:27 2:35:02 26 0:01:50 1:50:04 53 5:08:51
31 148 Södersten Johan Järfälla 540 0:35:31 17 0:03:44 2:44:00 59 0:03:25 1:42:22 30 5:08:59
32 150 Sheppard Robert Tri Sport Epping 526 0:33:48 8 0:02:13 2:31:52 18 0:03:25 1:59:52 103 5:11:07
33 151 Schön Samuel Big High 523 0:38:20 51 0:03:04 2:39:59 40 0:02:15 1:48:33 50 5:12:09
34 152 Wohlin Ulf Camfil 561 0:40:27 77 0:04:46 2:45:08 66 0:03:42 1:38:15 18 5:12:17
35 154 Bergdahl Per Kungsbacka 346 0:38:51 59 0:02:37 2:37:20 30 0:01:24 1:52:25 67 5:12:35
36 156 Hartler Johan Hisingens Cykelklubb 403 0:37:23 29 0:02:17 2:25:59 8 0:01:14 2:06:20 127 5:13:10
37 157 Allén Ingemar Triathlon Väst 328 0:37:23 30 0:02:27 2:39:44 37 0:02:00 1:51:44 66 5:13:16
38 158 Tönnäng Lenny Mölndal Outdoor IF 549 0:38:33 55 0:03:06 2:39:14 34 0:02:02 1:50:27 56 5:13:19
39 159 Johnsen Eirik Bø Solberg Bandy 430 0:43:24 111 0:03:20 2:40:10 43 0:02:31 1:44:07 38 5:13:30
40 161 Tjörnstrand Jon Triathlon Syd 62 0:40:29 78 0:02:26 2:40:03 41 0:00:56 1:49:50 52 5:13:43
41 164 Paavola Kenny 498 0:37:57 42 0:03:41 2:22:55 3 0:01:39 2:08:10 134 5:14:20
42 166 Jern Mikael Hammarö 425 0:40:54 84 0:01:31 2:45:31 67 0:01:44 1:46:10 42 5:15:48
43 169 Warfinge Johan team Tenson 552 0:37:24 31 0:03:42 2:52:14 97 0:01:42 1:41:46 29 5:16:46
44 170 Eriksson Henrik 382 0:40:24 74 0:02:23 2:43:58 58 0:02:21 1:48:28 49 5:17:33
45 171 Bille Daniel Lindome Outdoors 351 0:38:56 60 0:03:02 2:33:48 24 0:02:22 1:59:31 102 5:17:36
46 174 Jarlmo Anders Duckbill Runners 424 0:36:44 24 0:03:22 2:54:08 103 0:02:25 1:41:31 27 5:18:07
47 177 Hildingsson Anders Oskarshamn 411 0:41:33 90 0:03:10 2:41:14 48 0:02:04 1:51:11 63 5:19:11
48 180 Karlgren Daniel Captor IF 435 0:37:37 33 0:05:08 2:51:49 94 0:05:46 1:39:47 23 5:20:05
49 181 Malmgren Emil Trelleborg 470 0:36:25 22 0:03:23 2:48:28 78 0:02:34 1:50:23 55 5:21:12
50 182 Samuelson David 520 0:45:27 138 0:02:47 2:44:12 61 0:02:46 1:46:12 43 5:21:21
51 185 Johansson Robin Nässlehult Björkhaga 429 0:43:27 112 0:02:42 2:48:19 77 0:02:17 1:46:52 45 5:23:35
52 186 Ossmark Andreas 496 0:42:50 107 0:03:33 2:47:32 74 0:02:46 1:46:57 46 5:23:36
53 187 Pintaric Daniel Solvikingarna 510 0:37:50 39 0:03:30 3:06:52 149 0:02:13 1:33:32 7 5:23:55
54 188 Mogren Jan Rydöbruk 479 0:37:03 25 0:04:19 2:40:09 42 0:01:54 2:00:45 108 5:24:08
55 189 Isetjärn Christian CK Master 420 0:46:06 143 0:04:36 2:43:36 55 0:05:01 1:44:54 40 5:24:10
56 190 Holm Marcus Triathlon Väst 414 0:37:22 28 0:06:07 2:41:10 47 0:02:59 1:56:54 87 5:24:30
57 191 Bodenholm Ulf Trimate Sportklubb 354 0:40:39 81 0:02:27 2:48:44 79 0:02:22 1:50:30 57 5:24:40
58 192 Pettersson Josef Team Tenson 507 0:40:20 72 0:06:41 2:49:09 82 0:04:41 1:44:05 37 5:24:53
59 193 Millinger Johan Amöbapojkarna 477 0:41:53 96 0:03:27 2:58:04 118 0:04:00 1:37:43 17 5:25:05
60 194 Stark Jimmy Stendahls Bil AB 530 0:41:32 89 0:03:28 2:44:10 60 0:05:04 1:51:03 61 5:25:15
61 195 Oxenstierna Oskar 497 0:43:40 117 0:02:21 2:46:26 70 0:02:12 1:50:51 60 5:25:27
62 197 Tokarczyk Pawel Team Surkål 545 0:38:32 54 0:03:45 2:47:32 75 0:02:33 1:53:10 70 5:25:31
63 199 Hinn Anders Team Tenson 412 0:45:20 136 0:03:58 2:42:26 52 0:02:53 1:51:16 64 5:25:52
64 201 Staxhammar Niklas Torsken 531 0:40:27 76 0:03:31 2:45:07 65 0:02:08 1:55:19 80 5:26:30
65 203 Hultqvist Joakim Team Björn på Tjörn 416 0:37:46 37 0:02:52 2:44:26 62 0:04:03 1:57:53 90 5:26:58
66 204 Olsson Tobias Chalmers 493 0:38:45 57 0:04:39 2:55:28 110 0:02:06 1:46:18 44 5:27:14
67 205 Toss Richard Uppsala 546 0:39:03 61 0:03:24 2:41:38 50 0:02:17 2:01:14 111 5:27:34
68 206 von Wowern Joacim Stora Höga 562 0:38:00 44 0:02:34 2:49:26 84 0:02:08 1:55:45 82 5:27:51
69 207 Bränsvik Josef Rescue Life 247 358 0:44:33 123 0:03:07 2:39:45 38 0:02:48 1:57:57 91 5:28:08
70 208 Segerlund Peter 524 0:40:15 71 0:04:41 2:40:17 44 0:04:39 1:58:23 94 5:28:12
71 209 Rossäng Stanley Spring i Önnered 516 0:37:40 35 0:04:24 2:59:21 126 0:06:37 1:40:54 25 5:28:56
72 210 Wigerud Tobias Team Surkål 558 0:39:20 65 0:05:35 3:01:45 135 0:03:02 1:39:31 22 5:29:11
73 211 Jörneklint Carl Trimate Sportklubb 433 0:37:58 43 0:02:34 2:48:45 80 0:01:49 1:58:10 93 5:29:13
74 212 Eriksson Michel 384 0:42:00 97 0:03:53 2:50:16 90 0:02:34 1:50:34 58 5:29:14
75 213 Ahlström Martin Martin Ahlström 326 0:40:44 83 0:04:29 3:01:12 133 0:03:19 1:41:18 26 5:31:00
76 214 Dahlström Lennart Triathlon Väst 366 0:49:09 165 0:04:24 2:41:05 46 0:03:55 1:53:25 73 5:31:55
77 217 Fornell Rickard Gerrebacka 391 0:35:05 13 0:04:03 2:47:28 73 0:03:47 2:03:33 118 5:33:54
78 218 Englund Björn Active Island Tjörn 379 0:41:04 86 0:03:02 2:54:40 105 0:01:46 1:53:47 75 5:34:17
79 220 Barett Christoffer Team Lime 343 0:44:56 129 0:03:18 2:39:01 31 0:03:29 2:04:06 120 5:34:48
80 221 Larsson Henrik Göteborg 450 0:40:59 85 0:03:07 2:52:24 98 0:03:25 1:55:12 79 5:35:05
81 222 Rydberg Mattias AXA Sports Club 518 0:40:31 79 0:03:45 2:53:52 101 0:03:54 1:53:15 71 5:35:15
82 223 Essle Mikael Mölnlycke 385 0:38:19 50 0:02:39 2:49:41 85 0:01:53 2:02:53 115 5:35:22
83 225 Samuelsson Daniel Team Tenson 423 0:42:05 101 0:04:33 2:40:29 45 0:03:10 2:05:32 125 5:35:48
84 227 Karlsson Robert Köping 439 0:41:43 93 0:04:20 2:52:02 96 0:05:25 1:52:43 68 5:36:12
85 228 Norin Johan Edsvära 489 0:45:17 133 0:03:10 2:58:48 124 0:01:32 1:48:05 48 5:36:51
86 229 Wigström Daniel Kidney boxing banjo klubb 559 0:41:50 95 0:02:45 2:53:20 100 0:03:46 1:55:50 83 5:37:29
87 231 Bolmfeldt Lars 355 0:39:15 64 0:02:46 2:48:18 76 0:02:43 2:05:23 124 5:38:23
88 232 Ingbrand David Västervik 419 0:44:54 128 0:02:44 2:58:24 121 0:03:29 1:48:55 51 5:38:24
89 233 Jönsson Magnus Kungsbacka cykelklubb 432 0:56:26 186 0:05:42 2:47:03 71 0:05:16 1:44:00 36 5:38:25
90 235 Mattsson Robert Ronin 475 0:40:11 69 0:03:30 3:01:08 132 0:01:36 1:53:24 72 5:39:48
91 236 Pronk Cornelis Jan Frosta Multisport 511 0:43:08 110 0:03:22 2:54:07 102 0:03:20 1:56:00 84 5:39:56
92 238 Weddmark Tomas 553 0:39:10 63 0:04:25 2:58:31 122 0:02:39 1:55:28 81 5:40:11
93 239 Björnström Lennart 580 0:44:11 119 0:04:30 2:58:21 120 0:03:14 1:51:27 65 5:41:41
94 240 Hellström Fredrik I 2 IF Karlstad 404 0:42:03 100 0:03:29 2:41:37 49 0:03:27 2:11:11 142 5:41:45
95 241 Pettersson Gordon Bleket 506 0:42:48 106 0:04:23 2:43:37 56 0:05:25 2:05:39 126 5:41:51
96 242 Yngvesson Magnus Team Björn på Tjörn 567 0:45:36 140 0:03:15 2:43:43 57 0:02:44 2:08:07 133 5:43:23
97 243 De Lisa Alberico 367 0:45:19 135 0:05:10 2:50:47 92 0:03:04 1:59:25 99 5:43:43
98 244 Lundin Mattias Norra Stockholm Endurance 466 0:48:49 162 0:03:43 2:49:44 86 0:04:05 1:57:40 89 5:43:59
99 246 Candler Joakim 360 0:37:29 32 0:03:58 2:55:44 113 0:08:02 1:59:26 101 5:44:38
100 247 Kadric Emil 574 0:46:25 146 0:03:09 2:55:37 112 0:03:35 1:56:03 85 5:44:48
101 249 Landgren Jonas 447 0:41:26 88 0:04:53 2:51:53 95 0:04:04 2:03:17 116 5:45:30
102 250 Eklind Hans Örebro 374 0:47:02 152 0:04:48 2:50:08 88 0:04:10 1:59:26 100 5:45:33
103 251 Olsson Torbjörn Fredrikshof IF CK 494 0:53:50 183 0:04:49 2:47:04 72 0:04:22 1:56:19 86 5:46:22
104 255 Mattsson Dan Sävedalens Cykelklubb 474 0:48:44 160 0:04:47 2:34:49 25 0:05:02 2:14:16 151 5:47:36
105 256 Andersson Per Team Kungälv IS 334 0:44:57 130 0:03:41 2:51:15 93 0:03:44 2:04:08 121 5:47:44
106 257 Fredriksson Jan Lidköpings VSK 393 0:38:16 48 0:03:51 3:05:15 146 0:02:26 1:58:04 92 5:47:49
107 258 Tjörnstrand Oscar Stockevik 544 0:43:59 118 0:03:37 2:58:55 125 0:04:00 1:57:22 88 5:47:51
108 259 Westling Erik 557 0:44:22 121 0:04:23 3:01:45 136 0:03:52 1:53:36 74 5:47:56
109 260 Engelhardt David Sävedalen 378 0:42:52 108 0:03:24 2:56:28 115 0:03:04 2:02:20 114 5:48:06
110 261 Bremefors Magnus Team Björn på Tjörn 357 0:33:44 7 0:03:32 2:50:34 91 0:02:55 2:17:33 159 5:48:17
111 262 Landegren Per 446 0:44:38 125 0:03:14 2:57:37 116 0:01:57 2:01:20 112 5:48:44
112 263 Gunnarsson Adrian 399 0:42:01 98 0:03:42 2:55:25 109 0:03:15 2:05:05 123 5:49:26
113 264 Lingman Jens Hydria IF 461 0:40:43 82 0:03:42 2:57:49 117 0:04:16 2:03:32 117 5:50:00
114 265 Kristensen Johan 444 0:40:22 73 0:04:08 3:02:54 139 0:04:14 1:58:35 95 5:50:10
115 266 Rosen Anders Team Kungälv IS 515 0:41:36 91 0:02:44 3:03:03 140 0:02:57 2:00:04 105 5:50:22
116 268 Byseke David 359 0:45:26 137 0:03:25 2:50:00 87 0:03:50 2:09:27 137 5:52:06
117 269 Lundberg Magnus Active Island Tjörn 465 0:49:07 164 0:04:56 2:55:05 108 0:03:35 2:00:31 106 5:53:13
118 271 Lindberg Henrik IK Stern 458 0:38:43 56 0:05:51 3:08:21 153 0:05:55 1:54:59 78 5:53:47
119 272 Stålbro Robin I 2 IF Karlstad 534 0:46:40 148 0:05:59 2:54:46 106 0:06:07 2:00:40 107 5:54:11
120 273 Andreasson Johan Alingsås Triathlonklubb 340 0:49:48 170 0:03:41 2:58:08 119 0:02:25 2:01:02 109 5:55:01
121 274 Landström Martin KBR Särö 448 0:47:25 154 0:04:31 2:45:36 68 0:02:35 2:15:45 155 5:55:50
122 276 Sjögren Robert Torslanda 529 0:47:48 156 0:04:43 3:00:41 131 0:04:02 1:59:14 97 5:56:26
123 277 Stenbrink Peter 532 0:40:13 70 0:05:43 3:04:09 142 0:07:27 1:59:56 104 5:57:26
124 278 Carvalhal Luiz 362 0:45:48 141 0:05:46 3:00:35 130 0:02:13 2:03:34 119 5:57:54
125 279 Rogbrant Peter Öjersjö 514 0:32:39 3 0:05:35 3:07:41 151 0:05:41 2:06:46 128 5:58:20
126 280 Guthed Arvid Infrastruktur och rättvisa 400 0:42:53 109 0:06:16 3:10:36 160 0:04:24 1:54:27 76 5:58:33
127 281 Apelt Ramon 341 0:45:08 131 0:06:36 3:12:12 161 0:03:23 1:52:57 69 6:00:14
128 282 Nielsen Robert Kalmar RC Triathlon 482 0:37:56 40 0:02:45 3:00:05 128 0:04:56 2:14:46 152 6:00:26
129 284 Fajersson Patrik 387 0:43:37 116 0:02:55 3:04:28 143 0:02:40 2:07:29 130 6:01:06
130 285 Karlsson Klas Nol 437 0:43:32 114 0:02:58 3:03:46 141 0:02:30 2:08:41 135 6:01:24
131 286 Johansson Björn Nödinge 427 0:42:01 99 0:01:32 2:46:03 69 0:01:53 2:30:28 171 6:01:56
132 287 Markström Alexander 472 0:36:22 20 0:02:29 2:49:10 83 0:01:54 2:32:22 175 6:02:16
133 289 Wahlsten Göran Sävedalen 551 0:48:32 159 0:05:43 2:54:23 104 0:02:54 2:11:06 140 6:02:36
134 291 Ekström Martin 376 0:51:17 176 0:03:38 3:31:46 185 0:05:49 1:30:46 4 6:03:13
135 293 Martin Jonas 473 0:43:27 113 0:04:06 3:15:53 171 0:02:37 1:59:09 96 6:05:11
136 294 Rydberg David Boom Tri 517 0:45:09 132 0:03:41 2:55:30 111 0:03:09 2:18:11 160 6:05:38
137 295 Ottosson Henrik Kalmar RC Triathlon 483 0:42:47 105 0:03:09 2:56:27 114 0:02:29 2:20:48 163 6:05:38
138 297 Lütschg Wladimir 468 0:40:38 80 0:04:45 3:09:37 156 0:02:32 2:11:10 141 6:08:40
139 299 Öberg Erik Stendahls Bil AB 569 0:41:42 92 0:03:16 3:09:21 155 0:03:07 2:12:23 146 6:09:47
140 300 Bergzén Eric Team Björn På Tjörn 349 0:44:43 127 0:02:54 3:01:21 134 0:01:58 2:19:01 161 6:09:55
141 301 Fredriksson Mikael Aqua Wellness Sports Club 394 0:42:15 102 0:05:17 3:05:27 147 0:04:20 2:13:12 147 6:10:29
142 302 Alvhamre Magnus Björn på Tjörn-Färjestaden-Öland 329 0:46:55 150 0:04:57 3:13:14 163 0:06:01 2:01:09 110 6:12:14
143 303 Stikkelorum Richard Triathlon Väst 533 0:46:09 145 0:04:35 2:43:35 54 0:02:31 2:35:53 177 6:12:42
144 305 Segerlund Johan 578 0:57:53 188 0:04:51 3:02:40 138 0:03:13 2:04:49 122 6:13:23
145 306 Rönni Timo Trafikverkets Fritidsförening 519 0:49:28 168 0:04:59 2:59:40 127 0:03:09 2:16:23 157 6:13:38
146 307 Svensson Johan Göteborg 538 0:50:49 174 0:06:15 3:13:16 164 0:04:15 1:59:15 98 6:13:48
147 309 Nilsson Felix Team Björn på Tjörn 484 0:37:06 27 0:05:42 3:05:59 148 0:10:03 2:15:20 154 6:14:09
148 310 Andersson Jimmi IFK Österbymo 331 0:48:55 163 0:03:22 3:07:54 152 0:02:12 2:13:33 148 6:15:54
149 311 Winlund John Norrtälje 560 0:45:50 142 0:02:42 3:15:59 172 0:04:41 2:07:14 129 6:16:24
150 312 Nilsson Jonas Team Björn på Tjörn 485 0:46:56 151 0:05:06 3:05:12 145 0:06:20 2:14:01 150 6:17:34
151 313 Lekander Jonas Active Island Tjörn 454 0:41:25 87 0:09:25 3:09:13 154 0:06:18 2:12:01 143 6:18:20
152 314 Karlsson Niclas Active Island Tjörn 438 0:49:32 169 0:05:55 3:04:35 144 0:06:19 2:12:01 144 6:18:20
153 315 Axelsson Simon 342 0:57:11 187 0:03:31 3:02:06 137 0:02:03 2:13:38 149 6:18:27
154 316 Tranberg Mattias Lund 547 0:50:39 172 0:04:14 3:17:34 174 0:06:52 2:01:27 113 6:20:44
155 317 Bergzén Jens Team Björn på Tjörn 350 0:45:18 134 0:03:08 2:58:32 123 0:03:13 2:33:08 176 6:23:18
156 318 Lasu Henrik 452 0:44:35 124 0:03:38 3:10:36 159 0:02:40 2:24:12 167 6:25:38
157 321 Durakovic Martin 369 0:46:44 149 0:05:51 3:18:56 177 0:04:43 2:09:45 139 6:25:57
158 322 Borglund Anders 356 0:48:45 161 0:02:58 3:41:18 187 0:03:07 1:50:08 54 6:26:14
159 323 Sirnemark Markus Active Island Tjörn 527 0:42:46 104 0:06:25 3:19:27 179 0:03:02 2:15:02 153 6:26:41
160 324 Meunier Yanick 476 0:48:05 158 0:03:56 3:22:24 181 0:04:42 2:07:39 131 6:26:44
161 325 Hyléen Christer Sävedalens Cykelklubb 363 0:51:30 180 0:06:22 3:14:54 170 0:05:06 2:09:10 136 6:27:00
162 329 Hermansson Anders Uddevalla IS 408 0:53:47 182 0:04:54 3:13:44 166 0:04:27 2:12:15 145 6:29:04
163 330 Henningsson Niklas Åhus 405 0:40:25 75 0:04:19 3:13:42 165 0:03:09 2:28:41 169 6:30:14
164 331 de Meere Leo 368 0:54:26 184 0:03:56 3:09:48 158 0:01:53 2:22:17 164 6:32:18
165 334 Andersson Tommy Jörlanda 338 0:49:25 167 0:07:59 3:43:08 188 0:03:50 1:51:05 62 6:35:25
166 335 Hallberg Henrik Linköping 401 0:49:11 166 0:02:55 3:19:15 178 0:03:55 2:20:41 162 6:35:55
167 336 Nordström Kristoffer IFK Österbymo 488 1:04:47 191 0:04:19 3:14:34 169 0:05:23 2:09:28 138 6:38:31
168 337 Olaisson Daniel Flatön 490 0:50:52 175 0:03:13 3:12:33 162 0:01:50 2:30:36 173 6:39:02
169 338 eriksson Hampus 381 0:49:58 171 0:05:28 3:22:24 182 0:06:12 2:16:10 156 6:40:10
170 339 Svensson Jonas Maxprestation Sportsclub 539 0:41:49 94 0:04:07 3:09:44 157 0:03:19 2:41:21 178 6:40:18
171 340 Palmedal Peter 499 0:47:58 157 0:05:39 3:23:05 183 0:02:56 2:22:33 166 6:42:08
172 341 Henriksson Peter Näset Triathlonklubb 406 0:51:29 179 0:04:16 3:14:17 167 0:02:21 2:30:34 172 6:42:56
173 342 Frederiksen Ola 392 0:51:21 177 0:04:50 3:16:48 173 0:05:34 2:24:48 168 6:43:20
174 343 Kohlin Daniel Team Kungälv IS 442 0:44:30 122 0:04:23 3:07:12 150 0:03:07 2:46:56 181 6:46:07
175 345 Hinn Daniel Team Tenson 413 0:58:05 189 0:06:09 3:18:28 176 0:04:46 2:22:24 165 6:49:50
176 347 Selind Jimmy Vallda 525 0:46:07 144 0:06:17 3:24:21 184 0:04:03 2:31:38 174 6:52:24
177 348 Tyrell Robert Triathlon Väst 548 0:51:25 178 0:04:28 3:14:29 168 0:02:35 2:42:08 179 6:55:05
178 349 Hermansgård Robert Active Island Tjörn 407 0:43:37 115 0:05:06 3:21:34 180 0:03:57 2:43:18 180 6:57:31
179 350 Leander Stefan 453 1:21:48 192 0:07:05 3:17:50 175 0:03:09 2:16:25 158 7:06:16
180 351 Petersson Johan Kalmar RC Triathlon 505 0:55:10 185 0:04:04 3:36:07 186 0:04:31 2:29:04 170 7:08:54
181 352 Wångdahl Jimmy Göteborg 564 1:00:47 190 0:13:26 3:51:39 189 0:12:49 2:08:00 132 7:26:39
999 Palmgren Mikael Göteborg 500 0:44:13 120 DNF
999 Persson Jimmie Lerum 502 0:38:05 45 0:01:59 DNF
999 Edvardsson Tomas Active Island Tjörn 372 0:45:29 139 0:03:49 2:50:12 89 0:02:40 DNF
999 Eriksson Jonatan UT Kolmården 383 0:36:37 23 0:01:55 2:25:00 4 DNF
999 Hällestrand Teodor 418 0:38:16 48 0:03:06 DNF
999 Andersson Tobias Orust Bilsportklubb 337 0:47:32 155 0:02:47 3:00:30 129 0:02:51 DNF
999 Olsson Erik LK Fjøset 492 0:32:37 2 0:01:52 2:26:08 9 0:01:52 DNF
999 karlsson Jonas mölndal 436 0:35:10 15 0:02:18 2:49:01 81 0:02:49 DNF
999 Larsson Karl team Tenson 451 0:44:41 126 0:03:50 2:52:35 99 0:09:18 DNF
999 Andersson Simon Umara Sports Club 336 0:37:04 26 0:03:22 2:44:42 64 0:01:56 DNF
999 Olsson Axel 491 0:51:58 181 0:04:33 2:54:56 107 0:11:20 DNF
Herrar/Pojkar Medeldistans Polis-SM
1 41 Stenman Joakim IK NocOut.se 87 0:30:24 1 0:01:18 2:20:58 1 0:00:53 1:37:24 1 4:30:56
2 91 Bergqvist Henning 22 0:32:56 2 0:01:50 2:34:02 2 0:01:02 1:40:53 2 4:50:42
3 131 Nilsson Andreas I 2 IF Karlstad 86 0:35:45 3 0:01:44 2:36:44 3 0:01:09 1:46:42 3 5:02:01
4 215 Alfredsson Mikael Örebro Polisidrottsförening 84 0:48:16 4 0:02:13 2:46:06 4 0:01:32 1:54:33 4 5:32:39
Herrar/Pojkar Medeldistans Senior
1 1 Svensson Jesper Motala Triathlon Club 60 0:23:29 1 0:00:55 2:06:45 2 0:00:29 1:14:21 1 3:45:58
2 2 Bäckson Fredrik Umara Sports Club 28 0:26:54 4 0:00:39 2:05:37 1 0:00:33 1:17:12 3 3:50:53
3 3 Fleetwood Ludvig 576 0:24:39 2 0:00:44 2:08:21 4 0:00:54 1:18:44 4 3:53:21
4 5 Fredriksson Martin I 2 IF Karlstad 37 0:28:44 7 0:01:18 2:08:37 5 0:01:17 1:21:31 6 4:01:25
5 6 Bäckström Richard Triathlon Väst 29 0:31:39 12 0:01:07 2:18:44 11 0:00:27 1:16:12 2 4:08:06
6 7 Fredriksson Johan Triathlon Syd 36 0:33:56 19 0:01:05 2:07:46 3 0:00:52 1:25:47 8 4:09:25
7 8 Windisch Daniel Höglandets Triathlon 63 0:31:56 15 0:01:33 2:17:20 10 0:01:16 1:19:46 5 4:11:49
8 11 Rose Oscar AXA Sports Club 55 0:30:20 10 0:01:12 2:16:04 9 0:00:41 1:25:06 7 4:13:21
9 13 Elvedal Marius Norge 34 0:31:50 14 0:00:49 2:15:05 7 0:00:43 1:26:12 10 4:14:37
10 14 Hagberg Markus Terrible Tuesdays Triathlon Club 38 0:32:02 16 0:01:32 2:11:21 6 0:00:47 1:30:02 17 4:15:42
11 15 Rucinski Emil Aktivitus Sports Club 56 0:32:17 17 0:01:16 2:15:18 8 0:00:52 1:26:13 11 4:15:54
12 20 Johansson Eric TwinPeaks Triathlon Klubb 44 0:28:52 8 0:01:16 2:21:48 15 0:01:00 1:26:43 12 4:19:37
13 22 Ek Oscar IK Fyris/Triathlon 33 0:31:36 11 0:00:51 2:20:17 13 0:00:41 1:27:03 13 4:20:26
14 23 Dansk Emil Terrible Tuesdays Triathlon Club 32 0:25:51 3 0:00:49 2:23:26 17 0:00:56 1:29:51 16 4:20:51
15 30 Melsom Myhre Christian Team Milsluker´n Sport 50 0:34:33 22 0:02:00 2:19:32 12 0:00:39 1:27:10 14 4:23:53
16 32 Alburg Linus 338 Småland Triathlon & MSF 24 0:34:25 21 0:01:33 2:22:31 16 0:00:32 1:25:58 9 4:24:57
17 44 Björklund Erik Umara Sports Club 27 0:33:42 18 0:00:58 2:28:31 20 0:00:52 1:29:09 15 4:33:11
18 66 Hjertonsson Erik Skövde Triathlonklubb 41 0:34:57 23 0:02:37 2:28:14 19 0:01:12 1:33:07 18 4:40:05
19 77 Nilsson Albin 3City Triathlon 53 0:31:41 13 0:01:26 2:37:16 26 0:00:59 1:35:03 19 4:46:23
20 102 Löfgren Niklas Umara Sports Club 48 0:28:25 6 0:02:56 2:40:02 28 0:01:21 1:41:46 22 4:54:28
21 107 Hammargren Emil UT Kolmården 39 0:44:14 31 0:01:40 2:25:34 18 0:00:40 1:43:00 23 4:55:06
22 113 Ingerhed Henrik 3City Triathlon 43 0:29:36 9 0:02:17 2:36:57 25 0:00:55 1:46:50 25 4:56:34
23 114 Johansson Patrik Triathlon Väst 45 0:39:52 27 0:05:35 2:33:16 21 0:03:06 1:35:13 20 4:57:00
24 122 Ohde Sven Triathlon Väst 141 0:36:04 25 0:01:16 2:33:30 22 0:01:44 1:45:50 24 4:58:22
25 129 Hugin Daniel Triathlon Väst 42 0:40:56 28 0:02:34 2:35:44 24 0:02:48 1:39:38 21 5:01:38
26 155 Hermansson Mattias Aktivitus Sports Club 40 0:35:26 24 0:02:03 2:37:46 27 0:01:09 1:56:35 26 5:12:57
27 230 Malmhäll Daniel Triathlon Väst 49 0:39:21 26 0:01:19 2:40:40 29 0:01:20 2:14:59 27 5:37:38
28 253 Eriksson Kristian Rooster Club Varberg IF 35 0:43:01 29 0:02:14 2:43:57 30 0:01:48 2:16:09 28 5:47:06
29 319 Andersson Rickard Hisingens Cykelklubb 25 0:43:45 30 0:03:25 2:59:34 31 0:02:00 2:36:56 29 6:25:38
999 Drivdal Vold Lars Christian 577 0:27:05 5 0:01:05 2:21:24 14 0:04:49 DNF
999 Orrebrink Mikael Kalmar RC Triathlon 495 0:34:16 20 0:02:44 2:34:24 23 0:02:48 DNF

Tillbaka Tillbaka