Umeå Triathlon - SM/RM Tävlingsklass Senior & Master 2016-07-23

124 deltog

Tillbaka Tillbaka
Plac   Efternamn Förnamn Nationalitet Klubb Startnr Sim T1 Cykel T2 Löp Totalt Anm SM/RM
Damer/Flickor Olympisk distans Masters 35-39
1 Sundqvist Veronica SWE Hemsö IF 253 0:28:51 0:01:22 1:16:11 0:00:51 0:52:31 2:39:44 Ja
2 Tufvander Ann SWE Stockholm City TC 254 0:26:19 0:01:09 1:22:15 0:00:39 0:52:44 2:43:04 Ja
3 Denker Pernilla SWE Stockholmspolisens IF Triathlon 251 0:25:59 0:00:38 1:16:40 0:00:35 1:00:26 2:44:16 Ja
4 Philp Tora SWE Stockholm City Triathlon 252 0:29:44 0:01:00 1:21:45 0:00:36 0:53:27 2:46:31 Ja
5 Andersson Marie SWE Gällivare Endurance Club 250 0:31:00 0:01:39 1:23:46 0:01:00 0:54:50 2:52:12 Ja
Damer/Flickor Olympisk distans Masters 40-44
1 Sundberg Jenny SWE IF Mantra Sport 352 0:33:10 0:01:16 1:20:25 0:00:44 0:43:20 2:38:53 Ja
2 Larsson Linda SWE AXA Sports Club 351 0:33:25 0:01:33 1:20:53 0:00:53 0:47:23 2:44:05 Ja
3 Högberg Jessica SWE Kungsörs Sportklubb 350 0:29:35 0:01:11 1:14:08 0:00:58 1:00:21 2:46:12 Ja
Damer/Flickor Olympisk distans Masters 45-49
1 Bäckman Minna SWE Alnö Race Team 450 0:25:59 0:00:40 1:18:11 0:00:34 0:49:24 2:34:45 Ja
2 Elfving Sara SWE Karlshamns Simklubb 451 0:29:52 0:01:39 1:17:01 0:01:06 0:50:34 2:40:09 Ja
3 Lidman Eva SWE Lulekamraterna Motion och Löparklubb 453 0:28:02 0:01:24 1:18:00 0:01:08 0:53:15 2:41:48 Ja
4 Lindqvist Johanna SWE Stöcke TS Järnet 454 0:31:21 0:01:23 1:21:36 0:01:03 0:48:40 2:44:01 Ja
5 Sundkvist de Beau Pia SWE Alnö Race Team 456 0:33:09 0:00:50 1:19:54 0:00:49 0:54:03 2:48:43 Ja
6 Martinell Anita SWE Lulekamraterna Motion och Löparklubb 455 0:32:48 0:01:21 1:19:17 0:01:12 1:00:55 2:55:31 Ja
Damer/Flickor Olympisk distans Masters 50-54
1 Ekman Marie SWE Team LeWa Sport 551 0:26:17 0:00:42 1:18:24 0:00:31 0:47:28 2:33:19 Ja
2 Bystedt Monica SWE Hemsö IF 550 0:31:45 0:01:08 1:10:57 0:00:49 0:49:02 2:33:40 Ja
3 Lindelöw Berntson Ingrid SWE Stöcke TS Järnet 554 0:25:21 0:01:51 1:23:35 0:01:07 1:02:46 2:54:39 Ja
4 Sundberg Lotta SWE Alnö Race Team 555 0:31:02 0:01:34 1:28:20 0:00:51 0:58:30 3:00:15 Ja
5 Uusitalo Eriksson Ann-Christin SWE Gällivare Endurance Club 556 0:33:57 0:01:34 1:25:49 0:01:15 1:00:15 3:02:49 Ja
6 Jakobsson Marie-Louise SWE Skellefteå AIK CK 552 0:34:43 0:00:54 1:24:21 0:00:41 1:03:03 3:03:40 Ja
7 Johansson Annemari SWE Gällivare Endurance Club 553 0:36:29 0:02:01 1:22:32 0:01:04 1:05:07 3:07:10 Ja
Damer/Flickor Olympisk distans Senior 20-
1 Thorén Annie SWE Motala Triathlon Club 51 0:23:12 0:00:22 1:09:10 0:00:30 0:41:38 2:14:49 Ja
2 Persson Mikaela SWE Terrible Tuesdays Triathlon Club 52 0:23:17 0:00:24 1:09:08 0:00:27 0:44:50 2:18:04 Ja
3 Hallberg Mona SWE Set Sail IF 61 0:30:35 0:00:23 1:07:56 0:00:32 0:39:33 2:18:56 Ja
4 Svensk Sara SWE Triathlon Väst 65 0:28:07 0:00:29 1:15:42 0:00:30 0:40:20 2:25:06 Ja
5 Sadik Diane-Perle SWE Stockholm City Triathlon 64 0:26:36 0:00:44 1:15:35 0:00:36 0:43:10 2:26:40 Ja
6 Österman Ida SWE Stockholmspolisens IF Triathlonförening 132 0:24:15 0:00:26 1:18:15 0:00:28 0:44:07 2:27:28 Ja
7 Lilljequist Alida SWE Kinds Go Green CK 133 0:24:14 0:00:25 1:18:17 0:00:26 0:46:31 2:29:52 Ja
8 Carlsson Charlotta SWE IK NocOut.se 54 0:28:03 0:00:30 1:15:15 0:00:33 0:46:26 2:30:46 Ja
9 Hult Astrid SWE IF 30k.se 63 0:25:34 0:00:28 1:16:52 0:00:38 0:49:15 2:32:45 Ja
10 Gyllander Cecilia SWE Stockholm City TC 60 0:30:45 0:00:38 1:23:42 0:00:32 0:53:38 2:49:13 Ja
11 Gripewall Emilie SWE Eskilstuna IK Triathlon 59 0:30:32 0:00:51 1:23:41 0:01:01 1:05:51 3:01:54 Ja
999 Forssmark Linda SWE Gällivare Endurance Club 58 DNF Ja
Herrar/Pojkar Olympisk distans Masters 35-39
1 Sjösten Roger SWE Ronneby Simsällskap 210 0:22:00 0:00:29 1:08:17 0:00:22 0:39:39 2:10:45 Ja
2 Sommerqvist Mathias SWE SK Elfsborg 211 0:24:42 0:00:35 1:05:15 0:00:28 0:44:50 2:15:48 Ja
3 Sjödin Tommie SWE Hemsö IF 209 0:26:38 0:00:49 1:08:29 0:00:38 0:39:39 2:16:11 Ja
4 Jansson Henrik SWE Väsby SS Triathlon 203 0:24:36 0:00:40 1:05:07 0:00:26 0:45:53 2:16:39 Ja
5 Pesonen Henri SWE Triathlon Väst 208 0:25:11 0:00:31 1:12:10 0:00:24 0:40:47 2:19:01 Ja
6 Bygg Joacim SWE IFK Sala 202 0:25:54 0:00:59 1:08:43 0:00:29 0:44:26 2:20:28 Ja
7 Krantz Fredrik SWE Heleneholms IF Tri Team 206 0:25:44 0:00:59 1:12:36 0:00:31 0:41:04 2:20:51 Ja
8 Jansson Thomas FIN Wasa Triathlon, FI (ej RM) 204 0:30:54 0:01:04 1:18:36 0:00:36 0:43:39 2:34:47 Nej
9 Tistad Holger SWE Stockholm City TC 212 0:25:37 0:00:41 1:17:08 0:00:29 0:56:05 2:39:59 Ja
999 Brandt Marcus SWE IF Mantra Sport 201 0:25:45 0:00:32 1:09:06 0:00:26 DNF Ja
Herrar/Pojkar Olympisk distans Masters 40-44
1 Schmidt Pierre SWE Anderstorp OK 308 0:24:37 0:00:42 1:05:22 0:00:23 0:40:52 2:11:53 Ja
2 Häggström Olof SWE Stöcke TS Järnet 304 0:26:35 0:00:55 1:10:13 0:00:30 0:38:35 2:16:45 Ja
3 Lindgren Micael SWE IK Fyris/Triathlon 305 0:28:00 0:01:26 1:09:19 0:00:31 0:40:15 2:19:29 Ja
4 Fange Peter SWE IFK Sala 301 0:27:21 0:00:51 1:08:16 0:00:34 0:45:05 2:22:05 Ja
5 Reuterwall Magnus SWE IFK Sala 307 0:27:58 0:00:47 1:14:54 0:00:31 0:45:51 2:29:59 Ja
6 Hellenius Urban SWE IFK Sala 302 0:26:42 0:01:21 1:12:50 0:00:36 0:49:12 2:30:38 Ja
7 Lindström Jesper SWE Stockholm City Triathlon 306 0:31:20 0:01:09 1:14:33 0:00:47 0:46:23 2:34:11 Ja
8 Ekbäck Johan SWE Hemsö IF 300 0:30:26 0:01:11 1:19:30 0:00:44 0:55:19 2:47:07 Ja
9 Hellqvist Peter SWE Hemsö IF 303 0:37:00 0:01:51 1:27:43 0:01:18 1:14:09 3:21:59 Ja
Herrar/Pojkar Olympisk distans Masters 45-49
1 Mattsson Lars SWE Stöcke TS Järnet 413 0:23:22 0:00:52 1:06:23 0:00:29 0:41:19 2:12:24 Ja
2 Brunander Anders SWE Väsby SS Triathlon 402 0:25:56 0:00:50 1:08:05 0:00:38 0:38:44 2:14:12 Ja
3 Jonsson Fräs Jan SWE Formtopp IF 409 0:25:50 0:01:20 1:08:02 0:00:48 0:41:46 2:17:44 Ja
4 Ewald Johan SWE Heleneholms IF Tri Team 405 0:28:43 0:01:08 1:10:54 0:00:29 0:39:44 2:20:57 Ja
5 Jansson Tommy SWE Saltsjöbaden Triathlon Sällskap 407 0:24:36 0:00:42 1:10:12 0:00:36 0:44:59 2:21:03 Ja
6 Capilla Andreas SWE IK NocOut.se 403 0:25:49 0:00:45 1:09:58 0:00:40 0:44:48 2:21:59 Ja
7 Hallgren Per SWE Umeå Simsällskap 406 0:27:43 0:00:54 1:13:51 0:00:30 0:40:10 2:23:07 Ja
8 Palmé Joachim SWE Terrible Tuesdays Triathlon Club 415 0:27:42 0:01:04 1:13:41 0:00:48 0:44:34 2:27:47 Ja
9 Larsson Stefan SWE Stockholm City TC 411 0:26:22 0:01:23 1:17:22 0:00:45 0:46:10 2:32:00 Ja
10 Larsson Johan SWE AXA Sports Club 410 0:28:09 0:01:22 1:14:04 0:00:51 0:51:31 2:35:55 Ja
11 Theens Frithjof SWE Stöcke TS Järnet 416 0:28:28 0:00:55 1:18:40 0:00:36 0:52:03 2:40:39 Ja
12 Mauritzon Patrick SWE Stöcke TS Järnet 414 0:30:28 0:01:23 1:11:00 0:00:48 1:02:21 2:45:58 Ja
13 Eriksson Anders SWE Julita Triathlon 404 0:35:14 0:01:36 1:22:50 0:00:54 0:47:44 2:48:16 Ja
14 Ahl Mikael SWE Triathlon Väst 400 0:32:33 0:01:30 1:16:28 0:01:39 1:02:24 2:54:32 Ja
999 Ljungberg Stefan SWE Ericsson Stockholm IK 412 0:25:53 0:00:52 DNF Ja
Herrar/Pojkar Olympisk distans Masters 50-54
1 Thorén Michael SWE Motala Triathlon Club 514 0:24:54 0:00:28 1:06:28 0:00:37 0:43:40 2:16:05 Ja
2 Eriksson Tommy SWE Team LeWa Sport 502 0:24:37 0:01:04 1:09:52 0:00:40 0:42:32 2:18:43 Ja
3 Kimming Stefan SWE Mölndal Outdoor IF 509 0:29:26 0:00:52 1:12:38 0:00:55 0:45:23 2:29:12 Ja
4 Näsholm Mats SWE Hemsö IF 513 0:28:27 0:01:02 1:10:00 0:00:54 0:51:35 2:31:55 Ja
5 Jälefors Mikael SWE Åkersberga Triathlonförening 508 0:31:30 0:00:53 1:13:56 0:00:47 0:45:23 2:32:27 Ja
6 Larsson Stefan SWE Gällivare Endurance Club 510 0:33:01 0:01:15 1:12:59 0:00:40 0:44:45 2:32:38 Ja
7 Bäcklund Peter SWE Stöcke TS Järnet 501 0:27:53 0:01:00 1:15:27 0:01:04 0:48:32 2:33:54 Ja
8 Hilmersson Jan SWE Lulekamraterna Motion och Löparklubb 504 0:32:21 0:01:12 1:17:48 0:01:12 0:44:39 2:37:11 Ja
9 Berntson Erik SWE Stöcke TS Järnet 500 0:27:39 0:01:32 1:15:40 0:00:49 0:53:35 2:39:14 Ja
10 Wikman Rolf SWE Gävle Triathlon Klubb 515 0:29:25 0:01:22 1:14:47 0:01:13 0:53:01 2:39:46 Ja
11 Holmqvist Jörgen SWE SK Ran 505 0:24:55 0:01:02 1:12:19 0:00:49 1:09:46 2:48:50 Ja
12 Niva Tommy SWE Gällivare Endurance Club 512 0:41:15 0:03:03 1:25:39 0:01:44 0:57:27 3:09:06 Ja
13 Johannesson Mårten SWE AXA Sports Club 506 0:33:00 0:01:47 1:25:20 0:01:29 1:11:58 3:13:33 Ja
999 Ljungberg Peter SWE Triathlon Väst 511 0:23:10 0:00:45 1:10:06 0:00:53 DNF Ja
Herrar/Pojkar Olympisk distans Masters 55-59
1 Vikner Per SWE Västerås Simsällskap 604 0:26:29 0:00:38 1:11:59 0:00:52 0:46:32 2:26:28 Ja
2 Axlund Per-Anders SWE Hudik Triathlon Klubb 602 0:31:17 0:00:52 1:09:04 0:00:49 0:46:58 2:28:58 Ja
3 Axlund Lars-Åke SWE Hudik Triathlon Klubb 601 0:29:59 0:01:03 1:12:34 0:00:54 0:51:32 2:36:01 Ja
4 Flygare Lennart SWE Stöcke TS Järnet 603 0:29:04 0:00:57 1:16:00 0:00:53 0:55:18 2:42:10 Ja
5 Andersson Tomas SWE Höglandets Triathlon 600 0:28:59 0:00:59 1:17:32 0:00:35 0:57:45 2:45:49 Ja
Herrar/Pojkar Olympisk distans Masters 60-64
1 Branzell Per-Olof SWE IK Fyris/Triathlon 700 0:26:58 0:00:51 1:17:11 0:00:38 0:48:51 2:34:27 Ja
2 Holmström Nils SWE Stockholm City Triathlon 701 0:36:29 0:00:52 1:15:50 0:00:48 0:52:42 2:46:39 Ja
3 Kumlin Sven-Olov SWE LK Nyköpings Runners 702 0:27:55 0:01:51 1:20:24 0:01:21 0:57:05 2:48:33 Ja
Herrar/Pojkar Olympisk distans Masters 65-69
1 Claesson Mats SWE IK Hakarpspojkarna 801 0:29:34 0:01:18 1:17:57 0:00:46 0:54:31 2:44:04 Ja
2 Dahlin Reymar SWE Triathlon Väst 802 0:30:15 0:00:57 1:19:13 0:00:57 0:59:09 2:50:29 Ja
3 Sjösten Karl-Erik SWE Ronneby Simsällskap 804 0:32:24 0:01:16 1:20:20 0:01:02 1:04:05 2:59:06 Ja
4 Versén Bert SWE Triathlon Väst 806 0:40:11 0:04:06 1:29:40 0:02:07 0:52:15 3:08:16 Ja
5 Gerremo Hans SWE Kalmar Simsällskap 803 0:35:34 0:02:47 1:21:34 0:01:40 1:08:06 3:09:39 Ja
6 Skoglund Krister SWE Stockholm City Triathlon 805 0:38:39 0:02:34 1:32:48 0:02:38 1:13:07 3:29:44 Ja
Herrar/Pojkar Olympisk distans Masters 80-
1 Valvis George SWE Triathlon Syd 1100 0:41:06 0:05:35 2:03:25 0:03:23 1:32:27 4:25:53 Ja
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior 20-
1 Sandör Gabriel SWE IK NocOut.se 22 0:20:39 0:00:19 1:02:07 0:00:20 0:34:23 1:57:47 Ja
2 Fleetwood Ludwig SWE IF 30k.se 12 0:20:40 0:00:16 1:02:08 0:00:20 0:35:03 1:58:25 Ja
3 Vikner Joel SWE Västerås Simsällskap 2 0:20:41 0:00:17 1:02:06 0:00:21 0:35:38 1:59:00 Ja
4 Djärv Oskar SWE IF 30k.se 1 0:21:07 0:00:16 1:01:40 0:00:23 0:36:01 1:59:26 Ja
5 Andersson Rasmus SWE Höglandets Triathlon 6 0:22:29 0:00:16 1:00:41 0:00:17 0:36:04 1:59:46 Ja
6 Djurback Jonas SWE Dalregementets IF 5 0:21:21 0:00:16 1:01:48 0:00:20 0:36:10 1:59:53 Ja
7 Andersson Albin SWE Kalmar RC Triathlon 104 0:21:48 0:00:25 1:01:17 0:00:26 0:37:03 2:00:57 Ja
8 Carlsson Rickard SWE 338 Småland Triathlon & MSF 11 0:21:50 0:00:20 1:01:18 0:00:23 0:37:18 2:01:07 Ja
9 Björklund Sebastian SWE Heleneholms IF Tri Team 9 0:23:45 0:00:22 1:01:31 0:00:20 0:35:23 2:01:20 Ja
10 Norberg Sebastian SWE Rooster Club Varberg IF 20 0:22:42 0:00:20 1:02:37 0:00:23 0:35:38 2:01:38 Ja
11 Holmberg Erik SWE IK Hakarpspojkarna 15 0:22:26 0:00:21 1:00:40 0:00:25 0:37:50 2:01:41 Ja
12 Ek Axel SWE IK Trasten 3 0:20:41 0:00:18 1:02:27 0:00:19 0:38:34 2:02:17 Ja
13 Johansson Eric SWE TwinPeaks Triathlon Klubb 103 0:21:52 0:00:21 1:01:16 0:00:19 0:38:59 2:02:45 Ja
14 Kallin Robert SWE Triathlon Väst 17 0:22:37 0:00:17 1:02:53 0:00:23 0:37:13 2:03:21 Ja
15 Forsman Johan SWE Simklubben Elfsborg 108 0:22:37 0:00:17 1:02:57 0:00:25 0:37:31 2:03:44 Ja
16 Björlin Gabriel SWE Kalmar RC Triathlon 106 0:22:43 0:00:23 1:02:43 0:00:23 0:37:37 2:03:47 Ja
17 Gunnarsson Nicklas SWE Triathlon Väst 14 0:22:24 0:00:23 1:03:00 0:00:26 0:38:14 2:04:25 Ja
18 Andersson Henning NOR Trondheim Triatlonklubb (NO, EJ SM) 105 0:21:25 0:00:26 1:03:54 0:00:23 0:40:19 2:06:25 Nej
19 Bejmar Jonatan SWE IF 30k.se 7 0:22:19 0:00:17 1:03:13 0:00:28 0:40:51 2:07:05 Ja
20 Johansson Martin SWE Dalregementets IF 110 0:21:51 0:00:26 1:03:33 0:00:24 0:43:10 2:09:22 Ja
21 Campanini Donato ITA Stockholm City Triathlon (ej SM) 10 0:25:19 0:00:24 1:06:57 0:00:28 0:36:56 2:10:02 Nej
22 Moon Theodor SWE IK Hakarpspojkarna 111 0:22:32 0:00:27 1:02:54 0:00:29 0:43:51 2:10:12 Ja
23 Bergström Oskar SWE Stockholm City TC 8 0:25:20 0:00:22 1:07:00 0:00:25 0:37:26 2:10:30 Ja
24 Gunnarsson Jonathan SWE Stockholm City Triathlon 109 0:25:16 0:00:30 1:16:25 0:00:25 0:41:02 2:23:37 Ja
25 Ovod Alexey RUS Stockholm City Triathlon (ej SM) 21 0:28:38 0:00:42 1:24:19 0:00:53 0:46:20 2:40:51 Nej
999 Wohlström Aron SWE SK Ran 24 0:21:49 0:00:27 DNF Ja
999 Jildenäs Daniel SWE Stockholm City Triathlon 16 DNF Ja
999 Ramhult Axel SWE Trimate Sportklubb 101 0:22:49 0:00:25 DNF Ja

Tillbaka Tillbaka