Gävle Triathlon - Tävlingsklass Senior & Master 2017-07-23

161 deltog

Tillbaka Tillbaka
Plac   Efternamn Förnamn Klubb Startnr Sim T1 Cykel T2 Löp Totalt Anm
Damer/Flickor Olympisk distans Masters 35-39
1 Wetterberg Ann-Sofi Team LeWa Sport 3557 00:29:39 00:01:10 01:09:04 00:00:45 00:49:01 02:29:38
2 Johansson Matilda Roslagens Triathlon IF 3551 00:29:56 00:01:31 01:07:28 00:00:59 00:50:18 02:30:10
3 Tufvander Ann Stockholm City Triathlon 3556 00:29:37 00:01:26 01:13:41 00:00:55 00:49:09 02:34:46
4 Sundqvist Veronica Hemsö IF 3555 00:30:17 00:01:19 01:10:46 00:01:00 00:51:43 02:35:03
5 Philp Tora Stockholm City Triathlon 3553 00:29:31 00:01:13 01:15:51 00:00:45 00:51:21 02:38:39
6 Linde Anna IK Fyris/Triathlon 3552 00:37:07 00:01:45 01:14:18 00:01:46 00:56:20 02:51:14
Damer/Flickor Olympisk distans Masters 40-44
1 Höiom Veronica Väsby SS Triathlon 4053 00:33:06 00:02:25 01:15:04 00:01:06 00:48:06 02:39:47
2 Johansson Lisa IF Mantra Sport 4054 00:37:57 00:03:29 01:09:24 00:01:07 00:48:14 02:40:09
3 Sundberg Jenny IF Mantra Sport 4058 00:38:27 00:01:27 01:12:12 00:02:36 00:46:52 02:41:31
4 Smedmark Marianne Roslagens Triathlon IF 4057 00:31:09 00:01:46 01:18:34 00:01:14 00:49:46 02:42:28
5 Andersson Sara Väsby SS Triathlon 4050 00:38:01 00:01:57 01:11:35 00:01:26 00:51:36 02:44:33
6 Högberg Jessica Kungsörs Sportklubb 4052 00:30:08 00:01:31 01:14:27 00:01:02 01:00:04 02:47:11
7 Jönsson Åsa Terrible Tuesdays Triathlon Club 4055 00:31:20 00:02:27 01:15:34 00:01:36 00:57:31 02:48:26
8 Nilsson Lisa IFK Sala 4056 00:35:36 00:02:21 01:19:50 00:02:20 00:54:49 02:54:55
Damer/Flickor Olympisk distans Masters 45-49
1 Eliasson Jenny Västerås Cykelklubb 4550 00:29:30 00:01:21 01:04:40 00:01:05 00:55:42 02:32:16
2 Lindeblad Åsa Väsby SS Triathlon 4552 00:28:44 00:01:40 01:10:49 00:01:21 00:52:13 02:34:45
3 Sjödahl Anna-Karin AXA Sports Club 4553 00:33:21 00:03:27 01:21:56 00:01:47 01:02:38 03:03:06
4 Wainikka Christina Stockholm City Triathlon 4555 00:35:26 00:01:57 01:23:21 00:01:47 01:05:13 03:07:41
Damer/Flickor Olympisk distans Masters 50-54
1 Bystedt Monica Hemsö IF 5050 00:35:13 00:01:28 01:07:26 00:01:22 00:50:40 02:36:08
2 Cavallin Ulrica Gävle Triathlon Klubb 5051 00:31:05 00:02:22 01:13:16 00:01:47 00:49:12 02:37:40
3 Malmerfelt Anna Åkersberga Triathlonförening 5053 00:38:09 00:01:43 01:15:32 00:01:45 00:59:20 02:56:28
4 Jertborn Cecilia SOK Knallen 5052 00:34:38 00:03:58 01:17:10 00:02:33 00:58:39 02:56:56
5 Slokenbergs Fernö Maira Väsby SS Triathlon 5054 00:41:39 00:03:55 01:18:55 00:02:14 00:56:24 03:03:06
Damer/Flickor Olympisk distans Masters 55-59
1 Sjans Monica Qwarnsvedens Triathlonklubb 5550 00:31:01 00:01:35 01:18:50 00:01:45 00:57:23 02:50:32
2 Wahlqvist Lotta Team Trelleborg Triathlon 5551 00:34:32 00:03:45 01:27:56 00:02:30 01:01:22 03:10:03
Damer/Flickor Olympisk distans Senior 20-
1 Thorén Annie Motala Triathlon Club 51 00:19:26 00:00:28 01:06:31 00:00:27 00:42:39 02:09:28
2 Varga Emma Stockholm City Triathlon 52 00:19:23 00:00:32 01:06:29 00:00:23 00:46:31 02:13:17
3 Nilsson Jenny Dalregementets IF 64 00:22:46 00:00:40 01:10:37 00:00:32 00:42:59 02:17:32
4 Hult Astrid Dalregementets IF 54 00:22:47 00:00:35 01:18:34 00:00:32 00:49:19 02:31:46
5 Gyllander Cecilia Stockholm City Triathlon 61 00:27:39 00:01:00 01:22:24 00:00:43 00:57:21 02:49:06
6 Gripewall Emilie Eskilstuna IK Triathlon 60 00:32:31 00:01:05 01:26:42 00:00:50 01:06:55 03:08:02
999 Slotte Hanna Dalregementets IF 67 00:33:41 00:01:33 DNF
Damer/Flickor Olympisk distans Senior 20- DITS
1 Thorén Annie Motala Triathlon Club 51 00:19:26 00:00:28 01:06:31 00:00:27 00:42:39 02:09:28
2 Varga Emma Stockholm City Triathlon 52 00:19:23 00:00:32 01:06:29 00:00:23 00:46:31 02:13:17
3 Nilsson Jenny Dalregementets IF 64 00:22:46 00:00:40 01:10:37 00:00:32 00:42:59 02:17:32
4 Lilljequist Alida Kinds Go Green CK 1851 00:20:00 00:00:35 01:13:01 00:00:34 00:46:27 02:20:36
5 Boron Nikola IK Vinco 1853 00:22:53 00:00:38 01:18:30 00:00:23 00:49:23 02:31:45
6 Hult Astrid Dalregementets IF 54 00:22:47 00:00:35 01:18:34 00:00:32 00:49:19 02:31:46
7 Gyllander Cecilia Stockholm City Triathlon 61 00:27:39 00:01:00 01:22:24 00:00:43 00:57:21 02:49:06
8 Gripewall Emilie Eskilstuna IK Triathlon 60 00:32:31 00:01:05 01:26:42 00:00:50 01:06:55 03:08:02
999 Österman Ida Stockholmspolisens IF Triathlon 1852 00:20:41 00:00:40 DNF
999 Slotte Hanna Dalregementets IF 67 00:33:41 00:01:33 DNF
Herrar/Pojkar Olympisk distans Masters 35-39
1 Brandt Marcus IF Mantra Sport 3503 00:26:52 00:00:38 01:01:22 00:00:38 00:39:53 02:09:21
2 Lerneteg Jonas Stockholm City Triathlon 3510 00:24:15 00:01:04 01:01:24 00:00:46 00:42:29 02:09:56
3 Nabb Michael Åkersberga Triathlonförening 3512 00:26:43 00:00:49 01:01:32 00:00:33 00:40:47 02:10:21
4 Jansson Henrik Väsby SS Triathlon 3508 00:24:12 00:00:55 01:03:33 00:01:07 00:43:24 02:13:10
5 Sjödin Tommie Hemsö IF 3515 00:27:23 00:01:20 01:03:44 00:00:45 00:40:23 02:13:34
6 Gabrielsson Göran Väsby SS Triathlon 3507 00:29:45 00:01:22 01:03:21 00:01:27 00:42:39 02:18:33
7 Axelsson Tobias Väsby SS Triathlon 3501 00:28:03 00:01:33 01:05:27 00:01:15 00:44:51 02:21:08
8 Bernhem Kristoffer Stockholmspolisens IF Triathlon 3502 00:27:26 00:01:42 01:06:57 00:01:50 00:44:22 02:22:14
9 Fors Anton Gävle Triathlon Klubb 3506 00:27:35 00:01:40 01:08:05 00:00:55 00:45:58 02:24:11
10 Karlsson Carl-Mikael Väsby SS Triathlon 3509 00:26:41 00:01:28 01:07:20 00:01:11 00:49:04 02:25:42
11 Fedyushkin Alexander Västerås Cykelklubb 3505 00:35:03 00:01:44 01:09:50 00:01:21 00:38:43 02:26:39
12 Wetterberg Kenny Team LeWa Sport 3519 00:26:09 00:01:16 01:07:55 00:00:55 00:50:37 02:26:51
13 Persson David Stockholm City Triathlon 3514 00:31:21 00:02:23 01:09:35 00:00:59 00:47:13 02:31:30
14 Olofsson Fredrik Gävle Triathlon Klubb 3513 00:37:04 00:01:59 01:10:52 00:00:59 00:41:14 02:32:06
15 Wahrén Johan AXA Sports Club 3517 00:33:16 00:02:24 01:06:04 00:01:08 00:50:06 02:32:56
16 Stenvall Anders Strängnäs Cykelklubb 3516 00:32:32 00:02:14 01:10:32 00:01:39 00:47:10 02:34:05
17 Adler Christian Stockholm Multisport Klubb 3500 00:25:57 00:01:01 01:18:42 00:01:07 00:50:27 02:37:12
18 Lindström Joakim Umara Sports Club 3511 00:33:05 00:03:15 01:12:12 00:01:32 00:49:08 02:39:10
19 Duncan Richard Athletic Club Salt Lake 3504 00:32:19 00:01:40 01:14:28 00:01:26 00:52:47 02:42:37
20 Wedell Viktor AXA Sports Club 3518 00:32:26 00:03:33 01:17:16 00:02:48 00:53:11 02:49:11
Herrar/Pojkar Olympisk distans Masters 40-44
1 Herstedt Daniel Heleneholms IF Tri Team 4008 00:24:23 00:00:53 01:02:37 00:00:34 00:40:35 02:09:02
2 Sjösten Roger Ronneby Simsällskap 4009 00:21:54 00:00:48 01:05:38 00:00:49 00:40:53 02:09:59
3 Barat Endre Väsby SS Triathlon 4002 00:24:43 00:00:52 01:03:18 00:00:39 00:44:26 02:13:56
4 Engtrø Frode Trondheim triatlonklubb, NO 4004 00:26:49 00:01:22 01:05:27 00:01:14 00:41:58 02:16:48
5 Granlund Anders Åkersberga Triathlonförening 4006 00:27:21 00:01:08 01:03:53 00:00:55 00:44:23 02:17:37
6 Sunnerberg Robert Umara Sports Club 4010 00:27:52 00:01:32 01:10:51 00:01:14 00:47:12 02:28:40
7 Superti Christian IK Fyris/Triathlon 4011 00:31:18 00:01:02 01:11:06 00:00:41 00:45:07 02:29:12
8 Fors Patrik Västerås Cykelklubb 4005 00:32:30 00:02:37 01:09:46 00:00:55 00:51:51 02:37:36
9 Augustsson Ola CSK Ludvika 4000 00:26:04 00:00:55 01:56:49 00:00:28 00:46:49 03:11:04
10 Hellqvist Peter Hemsö IF 4007 00:35:46 00:02:26 01:19:05 00:01:37 01:14:09 03:13:01
Herrar/Pojkar Olympisk distans Masters 45-49
1 Mattsson Lars Stöcke TS Järnet 4511 00:23:47 00:00:58 01:01:38 00:00:54 00:40:58 02:08:12
2 Arvidsson Mattias Väsby SS Triathlon 4500 00:26:00 00:01:02 01:02:40 00:01:08 00:43:21 02:14:09
3 Ljungberg Stefan Ericsson Stockholm IK 4509 00:27:15 00:01:22 01:03:43 00:00:45 00:42:23 02:15:25
4 Höiom Måns Väsby SS Triathlon 4506 00:26:09 00:02:04 01:06:48 00:01:03 00:41:39 02:17:42
5 Nyberg Christian Föreningen Aktiv Cykel Tierp 4512 00:29:27 00:02:03 01:03:59 00:01:06 00:47:09 02:23:42
6 Gumabon Erik Triathlon Väst 4504 00:31:16 00:01:22 01:05:59 00:01:14 00:45:23 02:25:12
7 Hagstedt Andreas Roslagens Triathlon IF 4505 00:26:45 00:02:19 01:11:11 00:01:21 00:45:22 02:26:55
8 Andersson Mattias Terrible Tuesdays Triathlon Club 1025 00:27:29 00:02:32 01:10:42 00:01:13 00:46:42 02:28:36
9 Lundqvist Johan Team Ormsalva Athletic Club 4510 00:32:01 00:03:04 01:07:13 00:02:15 00:44:51 02:29:23
10 Bohlin Pontus Väsby SS Triathlon 4502 00:25:57 00:01:50 01:07:48 00:01:49 00:57:09 02:34:31
11 Lindström Jesper Stockholm City Triathlon 4508 00:32:34 00:01:56 01:12:51 00:01:37 00:45:40 02:34:36
12 Strömstedt Göran Upplands-Bro SS/Triathlon 4516 00:33:25 00:02:51 01:12:05 00:01:57 00:45:00 02:35:16
13 Stengel Mårten IK Fyris/Triathlon 4514 00:27:55 00:01:10 01:11:49 00:02:38 00:53:46 02:37:16
14 Palm Fredrik Åkersberga Triathlonförening 4513 00:36:06 00:03:38 01:13:50 00:01:39 00:49:45 02:44:56
15 Zetterström Martin Väsby SS Triathlon 4517 00:30:18 00:02:46 01:19:52 00:02:15 00:52:31 02:47:40
Herrar/Pojkar Olympisk distans Masters 50-54
1 Eriksson Tommy Team LeWa Sport 5002 00:24:29 00:01:26 01:06:45 00:00:54 00:42:35 02:16:07
2 Kimming Stefan Mölndal Outdoor IF 5006 00:27:37 00:01:18 01:08:20 00:01:08 00:46:03 02:24:24
3 Jälefors Mikael Åkersberga Triathlonförening 5005 00:32:29 00:01:10 01:07:00 00:01:30 00:45:25 02:27:32
4 Sandström Hans Väsby SS Triathlon 5011 00:27:51 00:03:27 01:09:15 00:01:22 00:47:58 02:29:51
5 Näsholm Mats Hemsö IF 5010 00:30:24 00:01:17 01:04:54 00:01:16 00:53:18 02:31:06
6 Köhn Tommy Gävle Triathlon Klubb 5007 00:26:00 00:02:16 01:12:07 00:01:39 00:51:57 02:33:57
7 Hansson Göran Eskilstuna IK Triathlon 5004 00:32:04 00:01:47 01:08:30 00:01:21 00:55:56 02:39:37
8 Cederlund Fredrik Vallentuna CK Triathlon 5001 00:32:41 00:03:03 01:12:39 00:02:44 00:51:47 02:42:53
9 Cabello Javier Väsby SS Triathlon 5000 00:42:39 00:02:41 01:14:36 00:02:03 00:49:27 02:51:24
999 Malmerfelt Joakim Åkersberga Triathlonförening 5008 00:29:15 00:01:15 DNF
Herrar/Pojkar Olympisk distans Masters 55-59
1 Alm Johan Terrible Tuesdays Triathlon Club 5500 00:24:42 00:02:11 01:06:30 00:01:17 00:49:38 02:24:16
2 Vikner Per Västerås Simsällskap 5507 00:27:44 00:01:46 01:05:36 00:01:39 00:47:37 02:24:21
3 Axlund Per-Anders Hudik Triathlon Klubb 5501 00:33:30 00:01:30 01:05:00 00:02:07 00:48:20 02:30:25
4 Edgren Martin Team Triathlon & Multisport 5502 00:32:28 00:02:50 01:06:34 00:01:56 00:51:03 02:34:49
5 Fernö Jan Väsby SS Triathlon 5503 00:31:36 00:02:26 01:13:41 00:02:22 00:53:35 02:43:38
6 Tidriks Håkan IK Fyris/Triathlon 5505 00:35:51 00:02:30 01:13:36 00:01:46 00:59:36 02:53:17
999 Hållkvist Mikael IK Fyris/Triathlon 5504 00:40:45 DNF
Herrar/Pojkar Olympisk distans Masters 60-64
1 Wegelius Freddy SOK Knallen 6004 00:37:34 00:02:20 01:16:47 00:01:05 00:56:53 02:54:36
999 Olsson Arne Roslagens Triathlon IF 6003 00:34:11 00:02:14 DNF
Herrar/Pojkar Olympisk distans Masters 65-69
1 Sjösten Karl-Erik Ronneby Simsällskap 6501 00:36:25 00:02:16 01:22:26 00:01:25 01:06:33 03:09:03
2 Versén Bert Triathlon Väst 6503 00:48:53 00:04:36 01:25:13 00:03:19 00:58:21 03:20:21
Herrar/Pojkar Olympisk distans Masters 80-
1 Valvis George Triathlon Syd 8000 00:50:18 00:09:22 01:45:58 00:04:16 01:29:05 04:18:58
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior 20-
1 Björklund Sebastian Heleneholms IF Tri Team 2 00:20:12 00:00:47 00:58:20 00:00:22 00:37:42 01:57:21
2 Andersson Rasmus Höglandets Triathlon 4 00:20:15 00:00:31 01:01:08 00:00:25 00:37:13 01:59:30
3 Carlsson Rickard 338 Småland Triathlon & MSF 3 00:18:33 00:00:32 01:01:06 00:00:27 00:39:47 02:00:24
4 Ek Axel IK Trasten 12 00:18:28 00:00:27 01:02:07 00:00:25 00:39:39 02:01:05
5 Bejmar Jonatan Terrible Tuesdays Triathlon Club 5 00:19:45 00:00:36 01:01:38 00:00:26 00:41:38 02:04:01
6 Helin Carl Magnus Lidingö Triathlon 17 00:19:58 00:00:53 01:01:07 00:00:24 00:41:59 02:04:18
7 Bergström Oskar Stockholm City Triathlon 9 00:22:53 00:00:39 01:02:07 00:00:23 00:38:23 02:04:24
8 Gunnarsson Nicklas Triathlon Väst 15 00:20:15 00:00:45 01:03:58 00:00:28 00:39:35 02:04:59
9 Andersson Henning Trondheim triatlonklubb, NO 6 00:19:42 00:00:30 01:04:44 00:00:32 00:40:29 02:05:56
10 Jildenäs Daniel Stockholm City Triathlon 18 00:20:21 00:00:41 01:03:58 00:00:28 00:40:46 02:06:12
11 Forsman Johan SK Elfsborg 14 00:21:21 00:00:33 01:03:52 00:00:29 00:40:18 02:06:31
12 Ek Kristian Terrible Tuesdays Triathlon Club 13 00:22:30 00:00:52 01:04:13 00:00:56 00:38:22 02:06:51
13 Norberg Rickard Stockholm City Triathlon 23 00:20:19 00:00:46 01:04:45 00:00:28 00:41:29 02:07:45
14 Young Stuart Stockholm City Triathlon 29 00:23:02 00:00:45 01:05:02 00:00:24 00:38:43 02:07:54
15 Westberg Calle Stockholm City Triathlon 26 00:19:47 00:00:45 01:04:29 00:00:30 00:43:26 02:08:54
16 Olsson Loman Daniel Stockholm City Triathlon 24 00:20:25 00:00:44 01:06:59 00:00:38 00:42:00 02:10:45
17 Hallbäck Marcus AXA Sports Club 16 00:26:16 00:00:48 01:07:15 00:00:31 00:38:56 02:13:45
18 Campanini Donato Stockholm City Triathlon 10 00:23:29 00:00:51 01:07:00 00:01:32 00:41:55 02:14:44
19 Lerneteg Jonas Stockholm City Triathlon 22 00:21:38 00:01:12 01:02:55 00:00:36 00:48:47 02:15:06
20 Källén Christoffer SK70 Triathlon 21 00:19:48 00:00:38 01:09:08 00:00:28 00:47:51 02:17:52
21 Wigren Gustav Söderhamns Skärgårds Multisportförening 27 00:18:44 00:01:47 01:10:36 00:01:06 00:47:15 02:19:25
999 Svensson Elias IFK Österbymo 25 00:19:47 00:00:42 DNF
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior 20- DITS
1 Björklund Sebastian Heleneholms IF Tri Team 2 00:20:12 00:00:47 00:58:20 00:00:22 00:37:42 01:57:21
2 Andersson Rasmus Höglandets Triathlon 4 00:20:15 00:00:31 01:01:08 00:00:25 00:37:13 01:59:30
3 Carlsson Rickard 338 Småland Triathlon & MSF 3 00:18:33 00:00:32 01:01:06 00:00:27 00:39:47 02:00:24
4 Nöu Daniel Fredrikshof IF CK 1807 00:18:29 00:00:33 01:02:10 00:00:27 00:39:15 02:00:52
5 Ramhult Axel IK Ymer 1801 00:19:47 00:00:38 01:01:31 00:00:24 00:38:46 02:01:04
6 Ek Axel IK Trasten 12 00:18:28 00:00:27 01:02:07 00:00:25 00:39:39 02:01:05
7 Björlin Gabriel Kalmar RC Triathlon 1804 00:19:44 00:00:39 01:00:44 00:00:25 00:40:04 02:01:34
8 Andersson Albin Kalmar RC Triathlon 1802 00:19:40 00:00:37 01:01:38 00:00:29 00:40:49 02:03:11
9 Bejmar Jonatan Terrible Tuesdays Triathlon Club 5 00:19:45 00:00:36 01:01:38 00:00:26 00:41:38 02:04:01
10 Helin Carl Magnus Lidingö Triathlon 17 00:19:58 00:00:53 01:01:07 00:00:24 00:41:59 02:04:18
11 Bergström Oskar Stockholm City Triathlon 9 00:22:53 00:00:39 01:02:07 00:00:23 00:38:23 02:04:24
12 Gunnarsson Nicklas Triathlon Väst 15 00:20:15 00:00:45 01:03:58 00:00:28 00:39:35 02:04:59
13 Andersson Henning Trondheim triatlonklubb, NO 6 00:19:42 00:00:30 01:04:44 00:00:32 00:40:29 02:05:56
14 Jildenäs Daniel Stockholm City Triathlon 18 00:20:21 00:00:41 01:03:58 00:00:28 00:40:46 02:06:12
15 Forsman Johan SK Elfsborg 14 00:21:21 00:00:33 01:03:52 00:00:29 00:40:18 02:06:31
16 Ek Kristian Terrible Tuesdays Triathlon Club 13 00:22:30 00:00:52 01:04:13 00:00:56 00:38:22 02:06:51
17 Handrup Peter 338 Småland Triathlon & MSF 1803 00:22:03 00:00:59 01:02:47 00:00:47 00:40:59 02:07:34
18 Norberg Rickard Stockholm City Triathlon 23 00:20:19 00:00:46 01:04:45 00:00:28 00:41:29 02:07:45
19 Young Stuart Stockholm City Triathlon 29 00:23:02 00:00:45 01:05:02 00:00:24 00:38:43 02:07:54
20 Westberg Calle Stockholm City Triathlon 26 00:19:47 00:00:45 01:04:29 00:00:30 00:43:26 02:08:54
21 Rapp Elias Västerås Simsällskap 1808 00:22:53 00:00:40 01:04:04 00:00:52 00:41:14 02:09:41
22 Olsson Loman Daniel Stockholm City Triathlon 24 00:20:25 00:00:44 01:06:59 00:00:38 00:42:00 02:10:45
23 Hallbäck Marcus AXA Sports Club 16 00:26:16 00:00:48 01:07:15 00:00:31 00:38:56 02:13:45
24 Gunnarsson Jonathan Stockholm City Triathlon 1805 00:21:28 00:00:50 01:10:41 00:00:24 00:40:43 02:14:05
25 Campanini Donato Stockholm City Triathlon 10 00:23:29 00:00:51 01:07:00 00:01:32 00:41:55 02:14:44
26 Lerneteg Jonas Stockholm City Triathlon 22 00:21:38 00:01:12 01:02:55 00:00:36 00:48:47 02:15:06
27 Källén Christoffer SK70 Triathlon 21 00:19:48 00:00:38 01:09:08 00:00:28 00:47:51 02:17:52
28 Norling Axel AXA Sports Club 1806 00:22:57 00:01:00 01:10:22 00:00:46 00:43:44 02:18:47
29 Wigren Gustav Söderhamns Skärgårds Multisportförening 27 00:18:44 00:01:47 01:10:36 00:01:06 00:47:15 02:19:25
999 Svensson Elias IFK Österbymo 25 00:19:47 00:00:42 DNF

Tillbaka Tillbaka