Karlstad Triathlon - Sprint & Olympisk 2018-09-01

135 deltog

Tillbaka Tillbaka
Plac   Efternamn Förnamn Klubb Startnr Sim T1 Cykel T2 Löp Totalt Anm Plac Efternamn Förnamn Klubb Startnr Sim T1 Cykel T2 Löp Totalt Anm
Damer/Flickor Olympisk distans Motion
1 Idland Cicilia Halden Triathlonklubb 73 0:29:47 0:01:32 1:14:28 0:00:55 0:43:46 2:30:27
2 Lyrstrand Lisa Karlstad 74 0:30:02 0:02:18 1:21:55 0:01:35 0:46:14 2:42:02
3 Walczak-Niznik Izabela 78 0:29:16 0:02:44 1:22:17 0:01:13 0:50:34 2:46:03
4 Wangsten Elsa Skruvstads Idrottsklubb 79 0:40:44 0:03:01 1:17:08 0:01:18 0:49:58 2:52:07
5 Södling Malin Team Salming 163 0:35:44 0:03:29 1:19:49 0:02:08 0:56:45 2:57:54
6 Malmeling Helena Uddevalla sim 76 0:22:54 0:01:57 1:19:23 0:02:03 1:12:52 2:59:07
7 Lönnberg Anna 75 0:33:24 0:04:20 1:35:27 0:01:43 1:02:51 3:17:43
8 Klaveness Paula Kristinehamns OK 209 0:41:46 0:05:26 1:30:00 0:02:22 1:02:08 3:21:40
9 Karlsson Eilind I 2 IF Karlstad 215 0:30:22 0:02:00 1:24:33 0:01:14 1:40:43 3:38:50
Damer/Flickor Olympisk distans Senior
1 Ericsson Elsa Motala Triathlon Club 67 0:21:16 0:00:56 1:12:09 0:00:41 0:46:31 2:21:31
2 Holmén Anneli Team Kungälv IS 197 0:28:02 0:01:26 1:12:15 0:00:49 0:53:32 2:36:02
3 Trevelo Jennifer CK SubXX 70 0:33:14 0:02:01 1:11:30 0:00:54 1:00:18 2:47:55
4 Hallerfors Anna I 2 IF Karlstad 68 0:30:55 0:02:10 1:19:24 0:01:14 0:54:55 2:48:36
5 Johansen Lindis Fredrikstad Triathlonklubb 69 0:36:03 0:01:30 1:18:14 0:00:51 0:56:58 2:53:33
6 Ugland Hedda Høyert Soon Triathloinklubb 71 0:30:55 0:01:17 1:28:49 0:00:37 1:16:40 3:18:16
Damer/Flickor Olympisk Propagandastafett
1 Team Salming 2 Team Salming 2 228 0:22:04 0:00:23 1:06:06 0:00:22 0:42:22 2:11:16
2 Soon Triathlonklubb 1 Soon Triathlonklubb 1 222 0:25:11 0:00:28 1:16:34 0:00:26 0:42:17 2:24:54
3 Arvika Arvika 224 0:26:36 0:00:30 1:05:56 0:00:25 0:56:30 2:29:54
Damer/Flickor Sprint distans Motion
1 Södermark Frida Team Salming 96 0:09:57 0:01:54 0:41:37 0:01:23 0:20:59 1:15:48
2 Pettersson Nathalie OK Kroppefjäll 199 0:09:26 0:02:00 0:42:57 0:00:44 0:24:28 1:19:32
3 Torége Sofia 99 0:09:26 0:01:31 0:41:32 0:01:34 0:26:39 1:20:41
4 Nilsson Yvonne Töcksfors IF 90 0:10:00 0:01:55 0:43:16 0:00:58 0:24:53 1:21:00
5 Andersson Susanna 212 0:10:12 0:02:14 0:43:11 0:00:32 0:24:58 1:21:05
6 Tallberg Emilia Karlstads Simsällskap 97 0:08:16 0:02:56 0:45:11 0:00:33 0:24:59 1:21:53
7 Persson Elin 92 0:07:59 0:01:28 0:41:35 0:00:55 0:30:35 1:22:29
8 Gustafsson Hedvig Team Hugemark athletics 203 0:08:54 0:01:39 0:40:54 0:00:26 0:31:48 1:23:39
9 Backhaus Andrea 211 0:09:44 0:03:16 0:45:07 0:00:33 0:27:12 1:25:50
10 Gjein Lisa Karlstad 88 0:10:19 0:01:46 0:42:44 0:01:04 0:30:07 1:25:58
11 Fredman Ellinor Power woman atletic club 217 0:09:23 0:02:43 0:42:59 0:01:10 0:31:35 1:27:48
12 Nordqvist Linda Slottsbron 91 0:09:33 0:02:43 0:46:23 0:00:36 0:29:09 1:28:22
13 Widen Monica I 2 IF Karlstad 216 0:09:42 0:02:35 0:40:21 0:01:31 0:34:18 1:28:25
14 Watz Maja 100 0:08:47 0:02:54 0:44:41 0:01:01 0:32:23 1:29:44
15 Dahlin Elin 87 0:13:25 0:01:56 0:46:31 0:01:11 0:27:46 1:30:48
16 Sjölin Anna Forshaga 93 0:11:32 0:03:16 0:47:48 0:01:14 0:29:11 1:32:59
17 Söder Monika Västerås Simsällskap 95 0:09:56 0:02:31 0:45:39 0:01:11 0:34:21 1:33:35
18 Bingsten Ulrika IF Spirit if 86 0:11:17 0:03:34 0:49:22 0:01:47 0:29:18 1:35:16
19 Wolgast Terese Forshaga 101 0:13:37 0:03:15 0:49:46 0:01:12 0:36:34 1:44:22
20 Skotte Sandra Forshaga 94 0:11:31 0:05:01 0:48:46 0:00:58 0:38:40 1:44:55
Damer/Flickor Sprint distans Senior
1 Bjørnstad Northern Gabrielle Fredrikstad Triatlonklubb. Norge 81 0:08:03 0:01:13 0:40:04 0:00:51 0:26:00 1:16:10
2 Storebø Kjersti Soon Triathlonklubb 85 0:10:54 0:02:57 0:48:33 0:01:42 0:30:03 1:34:06
Damer/Flickor Sprint Propagandastafett
1 Grumstösera Grumstösera 223 0:06:45 0:00:33 0:41:24 0:00:32 0:25:14 1:14:26
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion
1 Thalén Patrik IFK Sala 198 0:30:00 0:01:06 0:57:52 0:01:30 0:42:33 2:12:59
2 Nakken Thomas Halden Triathlonklubb 30 0:24:47 0:01:04 1:04:04 0:00:33 0:42:56 2:13:23
3 Björk Teuscher Anton 214 0:18:00 0:00:56 1:06:32 0:00:40 0:47:32 2:13:38
4 Moberg Rikard 176 0:28:08 0:01:22 1:05:31 0:00:36 0:45:16 2:20:52
5 Benjaminsson Emil Preem 196 0:29:50 0:01:37 1:02:24 0:01:28 0:46:41 2:21:57
6 Döbereiner Bernhard Korpilombolo GIF 46 0:25:10 0:01:34 1:07:36 0:01:03 0:48:33 2:23:54
7 Gustafsson Jesper Göteborg 19 0:29:00 0:03:41 1:08:41 0:01:15 0:44:35 2:27:10
8 Lerfald Fredrik Team Livets Vann 27 0:33:03 0:01:07 1:07:47 0:00:34 0:44:59 2:27:28
9 Westerlund Torbjörn Nordingrå SK 219 0:30:35 0:02:21 1:07:44 0:00:43 0:46:57 2:28:20
10 Jern Micke CX3 Karlstad 23 0:30:44 0:01:05 1:10:28 0:00:46 0:45:34 2:28:35
11 Jamrozy Konrad Sand IL terrengsykkel 22 0:26:20 0:01:37 1:12:33 0:00:51 0:47:40 2:29:00
12 Peterson Lennart 3City Triathlon 33 0:31:10 0:01:17 1:06:45 0:00:57 0:51:14 2:31:22
13 Nilsson Andreas Team Salming 162 0:30:22 0:01:27 1:11:35 0:00:54 0:47:10 2:31:27
14 Lindmark Mattias 173 0:33:01 0:02:20 1:09:08 0:01:05 0:47:08 2:32:40
15 Lavaine Pierre 26 0:32:05 0:03:24 1:10:55 0:01:49 0:50:06 2:38:18
16 Lidbrandt Kristoffer Täby 28 0:31:25 0:03:28 1:10:12 0:02:12 0:51:56 2:39:11
17 Troedson Per Karlstad 35 0:28:04 0:01:43 1:12:44 0:01:17 0:58:02 2:41:49
18 Schmid Daniel SLK Oxelösund 34 0:29:55 0:01:58 1:11:58 0:01:02 0:57:10 2:42:01
19 Wetter Marcus 37 0:31:52 0:03:56 1:14:38 0:01:33 0:50:12 2:42:10
20 Aadusaar Markus Karlstad 16 0:38:32 0:02:21 1:12:43 0:00:53 0:48:36 2:43:02
21 Berg Andreas 17 0:33:54 0:01:33 1:15:09 0:00:52 0:52:30 2:43:56
22 Hansen Fredrik Bekk 20 0:31:50 0:02:08 1:15:21 0:01:06 0:55:03 2:45:28
23 Wangsten Erik 36 0:39:48 0:03:20 1:14:48 0:01:23 0:46:43 2:46:01
24 Ranisthaler Svante 218 0:28:04 0:02:11 1:11:28 0:02:23 1:02:18 2:46:22
25 Algmark Henrik UT Kolmården 202 0:40:59 0:02:57 1:13:57 0:01:21 0:52:20 2:51:32
26 Kurpisz Jaroslaw Team Livet Vann 24 0:33:56 0:01:43 1:11:34 0:01:44 1:06:25 2:55:19
27 Bönnemark Mikael Norrköping Triathlon 18 0:32:52 0:04:02 1:21:07 0:01:47 0:57:52 2:57:39
28 Spencer Graham Strömstad CK 210 0:34:58 0:04:00 1:23:56 0:02:00 0:59:23 3:04:15
29 Laidlaw Jonathon Degerfors 25 0:30:29 0:08:11 1:17:48 0:01:46 1:07:26 3:05:38
30 Wiklund Martin Norrköping Triathlon 38 0:44:06 0:02:25 1:16:57 0:01:27 1:03:46 3:08:39
31 Lindman Robert Vingåker 29 0:41:11 0:04:03 1:24:44 0:04:30 1:04:37 3:19:03
32 Henriksson Lars Norrköping Triathlon 21 0:41:06 0:05:49 1:30:05 0:02:12 1:07:07 3:26:17
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior
1 Örarbäck Jonas Triathlon Väst 15 0:22:09 0:00:36 0:59:52 0:00:27 0:37:37 2:00:38
1 Örarbäck Jonas Triathlon Väst 15 0:22:09 0:00:36 0:59:52 0:00:27 0:37:37 2:00:38
1 Örarbäck Jonas Triathlon Väst 15 0:22:09 0:00:36 0:59:52 0:00:27 0:37:37 2:00:38
1 Örarbäck Jonas Triathlon Väst 15 0:22:09 0:00:36 0:59:52 0:00:27 0:37:37 2:00:38
2 Gjøg Rene Soon Triathloinklubb 5 0:22:07 0:00:50 0:59:39 0:00:36 0:40:35 2:03:46
2 Gjøg Rene Soon Triathloinklubb 5 0:22:07 0:00:50 0:59:39 0:00:36 0:40:35 2:03:46
2 Gjøg Rene Soon Triathloinklubb 5 0:22:07 0:00:50 0:59:39 0:00:36 0:40:35 2:03:46
2 Gjøg Rene Soon Triathloinklubb 5 0:22:07 0:00:50 0:59:39 0:00:36 0:40:35 2:03:46
3 Hugemark Jonatan Nordic Military Training 6 0:23:11 0:00:31 1:02:35 0:00:31 0:40:50 2:07:37
3 Hugemark Jonatan Nordic Military Training 6 0:23:11 0:00:31 1:02:35 0:00:31 0:40:50 2:07:37
3 Hugemark Jonatan Nordic Military Training 6 0:23:11 0:00:31 1:02:35 0:00:31 0:40:50 2:07:37
3 Hugemark Jonatan Nordic Military Training 6 0:23:11 0:00:31 1:02:35 0:00:31 0:40:50 2:07:37
4 Samdal Henrik Argon 18 Tri Team Norway - Intility 10 0:26:12 0:00:59 1:02:46 0:00:33 0:38:14 2:08:43
4 Samdal Henrik Argon 18 Tri Team Norway - Intility 10 0:26:12 0:00:59 1:02:46 0:00:33 0:38:14 2:08:43
4 Samdal Henrik Argon 18 Tri Team Norway - Intility 10 0:26:12 0:00:59 1:02:46 0:00:33 0:38:14 2:08:43
4 Samdal Henrik Argon 18 Tri Team Norway - Intility 10 0:26:12 0:00:59 1:02:46 0:00:33 0:38:14 2:08:43
5 Andresen Thomas Fredrikstad Triatlonklubb 1 0:24:58 0:01:17 1:02:36 0:00:52 0:44:08 2:13:49
5 Andresen Thomas Fredrikstad Triatlonklubb 1 0:24:58 0:01:17 1:02:36 0:00:52 0:44:08 2:13:49
5 Andresen Thomas Fredrikstad Triatlonklubb 1 0:24:58 0:01:17 1:02:36 0:00:52 0:44:08 2:13:49
5 Andresen Thomas Fredrikstad Triatlonklubb 1 0:24:58 0:01:17 1:02:36 0:00:52 0:44:08 2:13:49
6 Hording Lasse 66 0:23:57 0:00:46 1:03:47 0:00:34 0:47:05 2:16:06
6 Hording Lasse 66 0:23:57 0:00:46 1:03:47 0:00:34 0:47:05 2:16:06
6 Hording Lasse 66 0:23:57 0:00:46 1:03:47 0:00:34 0:47:05 2:16:06
6 Hording Lasse 66 0:23:57 0:00:46 1:03:47 0:00:34 0:47:05 2:16:06
7 Smogeli Jon Oslofjord Triatlonklubb 204 0:26:06 0:01:40 1:06:30 0:00:52 0:45:05 2:20:12
7 Smogeli Jon Oslofjord Triatlonklubb 204 0:26:06 0:01:40 1:06:30 0:00:52 0:45:05 2:20:12
8 Solberg Øivind Fredrikstad Triatlonklubb 11 0:29:54 0:01:39 1:05:24 0:00:45 0:43:22 2:21:02
8 Solberg Øivind Fredrikstad Triatlonklubb 11 0:29:54 0:01:39 1:05:24 0:00:45 0:43:22 2:21:02
9 Ugland Are Soon Triathloinklubb 13 0:24:55 0:01:24 1:03:41 0:00:41 0:51:12 2:21:51
9 Ugland Are Soon Triathloinklubb 13 0:24:55 0:01:24 1:03:41 0:00:41 0:51:12 2:21:51
10 Thunæs Pål Anders Fredrikstad Triatlonklubb 12 0:31:23 0:01:10 1:04:03 0:00:43 0:48:55 2:26:13
10 Thunæs Pål Anders Fredrikstad Triatlonklubb 12 0:31:23 0:01:10 1:04:03 0:00:43 0:48:55 2:26:13
11 Aronsson Marcus Salming 158 0:29:57 0:01:16 1:05:55 0:00:35 0:49:04 2:26:45
11 Aronsson Marcus Salming 158 0:29:57 0:01:16 1:05:55 0:00:35 0:49:04 2:26:45
12 Hyllseth Jan Erik Soon Triathloinklubb 7 0:32:39 0:01:53 1:07:42 0:00:55 0:45:33 2:28:41
12 Hyllseth Jan Erik Soon Triathloinklubb 7 0:32:39 0:01:53 1:07:42 0:00:55 0:45:33 2:28:41
13 Lundgren Reine 3City Triathlon 9 0:30:46 0:01:53 1:08:38 0:01:02 0:47:32 2:29:49
13 Lundgren Reine 3City Triathlon 9 0:30:46 0:01:53 1:08:38 0:01:02 0:47:32 2:29:49
14 Johansen Geir Thomas Fredrikstad Triathlonklubb 8 0:31:45 0:01:55 1:10:02 0:01:21 0:48:41 2:33:43
14 Johansen Geir Thomas Fredrikstad Triathlonklubb 8 0:31:45 0:01:55 1:10:02 0:01:21 0:48:41 2:33:43
15 Alvin Linus Salming 160 0:28:53 0:00:51 1:12:20 0:00:53 0:52:26 2:35:21
15 Alvin Linus Salming 160 0:28:53 0:00:51 1:12:20 0:00:53 0:52:26 2:35:21
16 Fjeld Olav Kyrre Soon Triathloinklubb 2 0:30:44 0:01:23 1:19:17 0:00:38 0:55:39 2:47:38
16 Fjeld Olav Kyrre Soon Triathloinklubb 2 0:30:44 0:01:23 1:19:17 0:00:38 0:55:39 2:47:38
17 Ugland Eskild Soon Triathloinklubb 14 0:27:02 0:02:37 1:12:45 0:01:40 1:07:59 2:52:02
17 Ugland Eskild Soon Triathloinklubb 14 0:27:02 0:02:37 1:12:45 0:01:40 1:07:59 2:52:02
Herrar/Pojkar Olympisk Propagandastafett
1 Athletes Powered by 2XU Athletes Powered by 2XU 226 0:23:25 0:00:29 1:06:01 0:00:21 0:33:42 2:03:56
2 Team Salming 1 Team Salming 1 227 0:26:07 0:00:24 1:01:52 0:00:22 0:38:55 2:07:38
3 Fredrikstad triathlonklubb Fredrikstad triathlonklubb 221 0:23:59 0:00:38 1:21:16 0:00:44 0:46:37 2:33:11
Herrar/Pojkar Sprint distans Motion
1 Möller Petter Specialelektronik 57 0:06:01 0:01:03 0:34:02 0:00:38 0:18:49 1:00:31
2 Eidem Jostein Hammarö Bed & no Breakfast 47 0:06:34 0:00:37 0:33:10 0:00:32 0:19:48 1:00:39
3 Lorentzon Ludwig Trollhättans SOK Triathlon 54 0:05:28 0:00:42 0:34:44 0:00:26 0:20:05 1:01:23
4 Wickström Kalle Team Salming 65 0:05:50 0:00:48 0:33:00 0:00:45 0:21:11 1:01:32
5 Johansson Per Forshaga 52 0:06:45 0:01:06 0:33:39 0:00:49 0:21:31 1:03:47
6 Wirenmark Fredrik Team Salming 168 0:08:25 0:01:12 0:34:17 0:00:57 0:19:16 1:04:06
7 Lorentzon Christer Trollhättans SOK Triathlon 53 0:06:39 0:01:06 0:33:43 0:00:43 0:24:02 1:06:11
8 Eidem Tore Endre Hammarö Bed & no Breakfast 48 0:08:38 0:01:43 0:34:06 0:00:52 0:21:40 1:06:56
9 Carlén Joakim Specialelektronik 44 0:08:05 0:01:10 0:35:57 0:00:30 0:21:48 1:07:28
10 Torége Tobias 63 0:06:50 0:01:37 0:35:43 0:01:12 0:22:10 1:07:30
11 Torstensson Sören I 2 IF Karlstad 64 0:07:08 0:02:03 0:33:19 0:00:50 0:24:39 1:07:57
12 Visksa Bleie Oddmund Soon Triathlonklubb 208 0:08:49 0:01:55 0:35:34 0:01:07 0:22:21 1:09:43
13 Lundin Marcus Team Salming 164 0:06:35 0:01:22 0:39:43 0:00:27 0:23:24 1:11:27
14 Sandin Joakim Team Salming 60 0:08:49 0:01:42 0:38:26 0:00:57 0:23:15 1:13:07
15 Blomqvist Tomas I 2 IF Karlstad 201 0:07:02 0:03:00 0:37:53 0:01:17 0:25:35 1:14:45
16 Lövgren Andreas I 2 IF Karlstad 56 0:07:19 0:01:01 0:38:51 0:00:51 0:28:02 1:16:02
17 Gaaso Hanssen Kim Andre 171 0:09:54 0:02:18 0:38:35 0:01:08 0:24:34 1:16:28
18 Tallberg Jimmy Tallberg Multisport 62 0:07:43 0:02:14 0:40:12 0:00:45 0:27:18 1:18:10
19 Defalva Per Per Defalva 45 0:08:53 0:06:50 0:39:04 0:00:57 0:23:36 1:19:18
20 Olausson Fredrik I 2 IF Karlstad 58 0:08:29 0:01:38 0:40:52 0:01:00 0:27:47 1:19:44
21 Olsson Torbjörn Hällefors löpare klubb 59 0:11:25 0:03:19 0:42:05 0:01:47 0:26:54 1:25:29
22 Sjölin Henrik Forshaga 61 0:12:05 0:03:13 0:42:10 0:01:37 0:27:38 1:26:41
23 Lundseie Tommy Tregathlon Halden Triathlon klubb 55 0:10:01 0:02:02 0:44:42 0:01:30 0:28:40 1:26:54
24 Alcalden Stavis Peter 165 0:14:41 0:04:03 0:43:54 0:01:49 0:40:29 1:44:55
Herrar/Pojkar Sprint distans Senior
1 Jansson Tommy Saltsjöbaden triathlon 213 0:05:54 0:00:39 0:32:41 0:00:27 0:21:05 1:00:44
2 Thuresson Robin Terrible Tuesdays Triathlon Club 43 0:06:12 0:00:48 0:32:34 0:00:33 0:20:55 1:00:59
3 Björk Alexander Triathlon Väst 40 0:06:49 0:01:22 0:31:30 0:00:30 0:21:18 1:01:28
4 Johansen Marius Soon Triathlonklubb 80 0:05:56 0:00:55 0:34:05 0:00:29 0:20:50 1:02:13
5 Aronsson Marcus Salming 159 0:07:30 0:01:07 0:34:22 0:00:37 0:20:07 1:03:40
6 Undrum Marius Skjeberg Sykkelklubb 206 0:06:31 0:01:13 0:33:25 0:00:27 0:22:10 1:03:43
7 Undrum André Rye 207 0:07:25 0:01:23 0:34:20 0:00:47 0:20:00 1:03:53
8 Alim Richard Soon Triathlonklubb 39 0:07:54 0:01:23 0:34:39 0:00:48 0:20:06 1:04:48
9 Eriksen Thomas 205 0:08:48 0:01:13 0:36:44 0:00:52 0:21:31 1:09:07
10 Aamot Jan Nicolai Bora Triathlon/Oslofjord Tri 200 0:07:49 0:01:14 0:36:58 0:01:02 0:22:43 1:09:43
11 Johansen Viggo Soon Triathlonklubb 41 0:10:10 0:01:47 0:38:56 0:01:02 0:25:46 1:17:40
12 Persson Henrik I 2 IF Karlstad 42 0:08:18 0:02:43 0:40:12 0:00:51 0:29:18 1:21:21

Tillbaka Tillbaka