Arvika Enervit Triathlon 2011-07-23

127 deltog

Tillbaka Tillbaka
Placering   Namn Klubb Simning #Simning Växling1 Cykel # Cykel Växling2 Löpning #Löpning Sluttid Anm
Damer Olympisk distans Junior
1 Annie Thorén Motala Triathlon Club 00:20:40 1 00:00:33 01:07:18 1 00:00:37 00:41:11 1 02:10:16
Damer Olympisk distans Masters 35-39
1 Jessica Rylander Eskilstuna IK Triathlon 00:28:42 1 00:01:03 01:08:05 1 00:01:01 00:45:17 1 02:24:06
2 Tina Åbjörn Örebro AIK 00:30:19 2 00:01:45 01:12:21 2 00:02:15 00:45:33 3 02:32:12
3 Ida Svensson Sisu Forshaga SK 00:39:44 4 00:01:35 01:19:51 3 00:01:37 00:45:25 2 02:48:10
4 Linda Aronsson Sisu Forshaga SK 00:36:06 3 00:02:16 01:27:13 4 00:01:32 00:55:29 4 03:02:34
Damer Olympisk distans Masters 40-44
1 Christine Wageborn Triathlon Väst 00:30:33 1 00:01:10 01:09:53 1 00:01:01 00:44:42 2 02:27:17
2 Linda Hjälmered Triathlon Väst 00:44:59 2 00:02:13 01:13:28 2 00:01:59 00:44:17 1 02:46:55
Damer Olympisk distans Senior
1 Linnea Holmertz Motala Triathlon Club 00:20:39 1 00:00:32 01:02:49 1 00:00:40 00:37:20 2 02:01:59
2 Åsa Annerstedt Dalregementets IF 00:22:12 2 00:00:36 01:06:53 4 00:00:36 00:36:23 1 02:06:38
3 Mette Moe Pettersen Østmarka IL Triathlon 00:22:56 3 00:00:41 01:06:23 3 00:01:00 00:38:34 3 02:09:32
4 Annie Thorén Motala Triathlon Club 00:20:40 1 00:00:33 01:07:18 1 00:00:37 00:41:11 1 02:10:16
5 Jenni Nilsson Väsby SS Triathlon 00:25:56 5 00:00:40 01:06:10 2 00:00:43 00:41:17 4 02:14:44
999 Emma Graaf Stockholm City Triathlon 00:25:30 4 00:00:38 DNF
Damer/Flickor 14-15
1 Pamela Beyermann Eskilstuna IK Triathlon 00:06:48 1 00:01:11 00:39:25 1 00:00:36 00:22:47 1 01:10:45
Damer/Flickor 16-17
1 Marie Carlsson Väsby SS Triathlon 00:05:53 1 00:01:04 00:38:11 1 00:00:42 00:19:49 1 01:05:38
Herrar och damer Kort motion
1 Johan Andersson I 2 IF Karlstad 00:06:44 1 00:00:49 00:31:13 2 00:00:38 00:18:48 6 00:58:10
2 Lars Gustafsson Karlstad 00:07:27 2 00:01:23 00:32:36 5 00:00:39 00:18:37 4 01:00:40
3 Erik Nordlöf Team Set Sail Fitness 00:09:30 18 00:01:25 00:34:24 7 00:00:50 00:18:18 2 01:04:25
4 Marcus Ekholm Karlstad 00:11:51 47 00:01:02 00:32:18 4 00:00:45 00:18:33 3 01:04:27
5 Trond Atle Smedsrud Nydalen 00:09:31 19 00:01:45 00:34:05 6 00:01:09 00:17:58 1 01:04:27
6 Jonas Kindberg Kils Slalomklubb 00:07:51 4 00:01:15 00:35:40 10 00:00:53 00:19:19 10 01:04:55
7 Kristoffer Nielsen HappyMTB 00:10:57 37 00:02:01 00:32:15 3 00:01:09 00:19:48 17 01:06:08
8 Lars Ekblom I 2 IF Karlstad 00:08:06 5 00:02:09 00:35:53 11 00:01:28 00:18:43 5 01:06:17
9 Viktor Kolberg Team In i Dimman 00:09:05 11 00:01:14 00:35:39 9 00:01:19 00:19:20 11 01:06:35
10 Anders Lagerwall Sollentuna 00:09:26 16 00:01:16 00:36:08 16 00:01:06 00:19:15 9 01:07:09
11 Øyvind Kverner Østmarka IL Triathlon 00:09:50 24 00:01:41 00:36:39 18 00:00:54 00:18:52 7 01:07:55
12 Johan Nilsson SYSteam Karlstad 00:07:36 3 00:01:56 00:36:59 23 00:01:22 00:20:07 18 01:07:59
13 Niclas Modig Karlstad 00:09:44 22 00:01:31 00:35:55 12 00:00:56 00:20:14 20 01:08:17
14 Pär Wallberg Team Terras 00:09:48 23 00:01:15 00:36:04 13 00:01:09 00:20:09 19 01:08:22
15 Nils Lagerkvist 00:09:40 20 00:01:41 00:36:05 14 00:00:56 00:20:44 23 01:09:04
16 Hanna Karlsson Arvika IS 00:10:59 39 00:01:11 00:36:44 20 00:00:48 00:19:28 12 01:09:08
17 Niclas Benzon Team Set Sail Fitness 00:09:19 14 00:01:41 00:36:42 19 00:01:12 00:20:34 22 01:09:26
18 Carl-Ola Danielsson Exonera AB 00:09:13 12 00:01:52 00:36:34 17 00:01:14 00:20:47 24 01:09:39
19 Erik Sundström Rackstad Bygg & Mat 00:10:28 29 00:02:15 00:37:40 27 00:00:48 00:19:35 14 01:10:45
20 Jonas Karlsson Praktikertjänst 00:09:26 15 00:02:17 00:38:55 31 00:00:41 00:19:33 13 01:10:51
21 Urban Wahlström wahlströms plattsättning 00:09:56 25 00:01:48 00:35:08 8 00:01:06 00:23:16 38 01:11:12
22 Mikael Wikman Wikmans buss 00:11:16 43 00:02:03 00:37:01 24 00:01:19 00:19:41 15 01:11:18
23 Simon Nilsson Team Set Sail Fitness 00:10:41 35 00:01:44 00:39:43 32 00:00:27 00:19:07 8 01:11:40
24 Fredrik Hellström Peab if 00:10:35 33 00:01:39 00:36:08 15 00:01:16 00:22:45 35 01:12:21
25 Per-Eric Löfvenholm Arvika IS 00:10:34 32 00:01:28 00:36:50 21 00:01:06 00:22:32 33 01:12:27
26 Pär Johansson Hammarö 00:10:33 30 00:02:03 00:37:39 26 00:01:12 00:21:05 27 01:12:30
27 Pia Wallberg Möppe racing team 00:08:16 6 00:01:05 00:38:46 30 00:01:02 00:23:52 39 01:12:59
28 Robin Stålbro Karlstad 00:12:07 48 00:01:06 00:37:07 25 00:01:27 00:21:14 29 01:13:00
29 Niklas Karlsson Arvika 00:08:17 7 00:01:47 00:41:43 43 00:00:35 00:21:21 30 01:13:41
30 Camilla Holgersson Arvika Basket 00:10:38 34 00:01:32 00:40:31 35 00:01:25 00:19:44 16 01:13:49
31 Jonas Bäckman Rackstad 00:11:13 42 00:02:05 00:39:52 33 00:00:34 00:20:25 21 01:14:08
32 Line Nordlöf Team Set Sail Fitness 00:10:41 36 00:01:36 00:38:21 29 00:01:04 00:22:31 32 01:14:11
33 Monica Tiger Karlskoga Löp och Cykelklubb 00:09:29 17 00:01:40 00:36:57 22 00:01:25 00:25:16 42 01:14:46
34 Christian H. Johansen Oslofjorden Triatlon 00:10:03 26 00:02:30 00:38:14 28 00:02:01 00:22:43 34 01:15:29
35 Thomas Björn Team Set Sail Fitness 00:11:18 44 00:01:37 00:40:49 38 00:01:04 00:21:13 28 01:15:59
36 Jonas Malmbom Team Malmbom 00:12:49 51 00:02:15 00:40:02 34 00:00:37 00:21:00 26 01:16:42
37 Emil Alexandersson Mekonomen Bilverkstad Arvika 00:10:07 27 00:02:23 00:40:46 37 00:01:33 00:22:02 31 01:16:50
38 Knut Bjørnstad Helset IF 00:11:00 40 00:02:40 00:42:09 45 00:01:30 00:20:55 25 01:18:12
39 Leif Björn Team Set Sail Fitness 00:11:19 45 00:02:13 00:40:59 39 00:01:12 00:22:46 36 01:18:28
40 Catharina Viking Örebro AIK 00:09:03 10 00:02:11 00:41:19 41 00:01:21 00:25:14 41 01:19:05
41 Gustaf Nordlöf Team Set Sail Fitness 00:11:13 41 00:02:02 00:41:23 42 00:01:29 00:23:07 37 01:19:12
42 Bengt Salomonsson IK Fyris/Triathlon 00:08:34 8 00:02:03 00:40:40 36 00:01:11 00:27:19 46 01:19:45
43 Marcus Frödin UniverseImagine 00:10:33 31 00:01:47 00:42:53 47 00:00:43 00:24:03 40 01:19:58
44 maria jacobsson AVIK 00:10:58 38 00:01:49 00:41:05 40 00:01:20 00:26:36 43 01:21:47
45 Veronica Höiseth Borg Möppe racing team 00:09:14 13 00:01:33 00:41:59 44 00:01:39 00:27:31 47 01:21:54
46 Ulrika Levin Team Set Sail Fitness 00:08:43 9 00:02:36 00:43:31 48 00:01:59 00:26:43 44 01:23:30
47 Marie Jaller Möppes racing team 00:09:43 21 00:02:26 00:42:11 46 00:01:18 00:30:22 50 01:25:59
48 katarina olofsdotter team stockholm maraton 00:12:15 49 00:03:37 00:21:56 1 00:01:34 00:46:55 51 01:26:15
49 Maria Leonardsson Strängnäs SK 00:10:11 28 00:02:32 00:47:43 50 00:01:16 00:27:36 48 01:29:15
50 Linnea Grankvist Karlstad VK 00:11:26 46 00:06:25 00:48:10 51 00:01:53 00:28:17 49 01:36:10
51 Sara Eriksson Karlstad VK 00:12:37 50 00:05:27 00:52:06 52 00:00:51 00:26:44 45 01:37:44
999 Eric Tidlund Team Set Sail Fitness 00:13:48 52 00:01:34 00:45:51 49 00:01:37 DNF
Herrar och damer Lång motion
1 Jonas Larsson Triathlon Väst 00:24:33 1 00:00:56 01:08:02 3 00:00:39 00:39:22 5 02:13:31
2 Lars Tore Selbo Østmarka IL Triathlon 00:33:32 10 00:01:12 01:05:06 1 00:00:54 00:37:24 3 02:18:05
3 Carl Hellblom AXA Sports Club 00:35:55 17 00:01:16 01:07:10 2 00:01:04 00:37:10 2 02:22:33
4 Magnus Viking Örebro AIK 00:31:02 6 00:01:30 01:10:11 6 00:00:52 00:39:25 6 02:22:59
5 Nichlas Westerlund I 2 IF Karlstad 00:25:50 2 00:02:15 01:08:12 4 00:01:31 00:48:10 19 02:25:57
6 Erik Staxäng Team Enervit 00:35:49 14 00:02:34 01:11:43 8 00:01:29 00:36:51 1 02:28:24
7 Jesper Hassel Team Enervit 00:30:52 5 00:02:24 01:15:26 14 00:01:19 00:38:34 4 02:28:33
8 Christian Nilsson I 2 IF Karlstad 00:33:12 7 00:02:41 01:14:36 12 00:01:16 00:43:11 10 02:34:54
9 Johannes Forsberg Mölnbacka AIS 00:33:29 9 00:02:29 01:10:00 5 00:02:17 00:46:42 14 02:34:55
10 Arnessen Arne-Jörgen Våle IF 00:35:22 13 00:01:26 01:13:51 10 00:01:12 00:43:11 9 02:35:00
11 Sven-Erik Tellebo Skruvstad IK 00:33:25 8 00:02:26 01:11:12 7 00:01:47 00:46:46 15 02:35:34
12 Laura Ljeftyng 00:30:52 4 00:01:36 01:16:11 15 00:01:02 00:47:50 18 02:37:28
13 Gert Larsson AVIK 00:39:05 20 00:01:51 01:13:37 9 00:01:42 00:41:16 7 02:37:30
14 Marcus Saamani Triathlon Väst 00:36:30 19 00:01:41 01:15:11 13 00:01:06 00:43:22 11 02:37:48
15 Sara Norlander Arvika Basket 00:35:50 15 00:01:37 01:20:06 20 00:01:28 00:41:42 8 02:40:42
16 Anders Wilhelmsson I 2 IF Karlstad 00:43:23 23 00:02:21 01:14:06 11 00:01:31 00:44:04 12 02:45:22
17 Per Lindén Triathlon Väst 00:30:29 3 00:01:15 01:18:13 18 00:01:43 00:57:41 24 02:49:18
18 Mathias Hesselman Østmarka IL Triathlon 00:35:17 12 00:02:32 01:19:21 19 00:02:04 00:50:16 21 02:49:27
19 Magnus Sjöström Class Gym Mora 00:41:53 22 00:03:45 01:16:23 16 00:00:50 00:47:48 17 02:50:37
20 Olle Hulteberg Inission 00:33:47 11 00:03:13 01:17:52 17 00:02:03 00:54:43 23 02:51:36
21 Fredrik Berghel Inission 00:35:52 16 00:03:44 01:20:55 22 00:02:25 00:49:58 20 02:52:53
22 Joel Pehrsson Arvika Basket 00:41:25 21 00:02:00 01:24:04 23 00:00:38 00:44:57 13 02:53:02
23 Robert Thor Kumla 00:36:23 18 00:03:42 01:20:08 21 00:02:07 00:53:35 22 02:55:52
24 Remy Brändefalk Sit RB Fightgym IF 00:45:46 25 00:02:51 01:24:16 24 00:01:08 00:47:02 16 03:01:01
25 Sofia Tungfelt Berber IS 00:45:14 24 00:04:00 01:39:44 25 00:05:44 01:13:40 25 03:48:21
999 Christian Nilsson Østmarka IL Triathlon DNF
Herrar Olympisk distans Junior
1 Markus Jonsson Säters IF Triathlon 00:26:09 1 00:00:41 01:05:55 1 00:00:34 00:40:06 1 02:13:23
Herrar Olympisk distans Masters 35-39
1 Per Ericsson Trollhättans SOK Triathlon 00:24:52 2 00:01:05 01:05:29 4 00:00:48 00:34:38 1 02:06:51
2 Mattias Hjälmered Triathlon Väst 00:27:50 4 00:01:14 01:02:50 2 00:00:53 00:37:17 2 02:10:02
3 Johan Hellström I 2 IF Karlstad 00:24:38 1 00:00:52 01:01:46 1 00:00:44 00:42:19 4 02:10:17
4 Mattias Heribertsson Triathlon Väst 00:26:39 3 00:01:22 01:04:57 3 00:00:57 00:38:13 3 02:12:06
5 stefan guttman Arvika IS 00:33:19 5 00:01:57 01:16:50 5 00:01:02 00:42:27 5 02:35:32
6 Jonas Sjöberg Østmarka IL triathlon 00:47:08 6 00:03:41 01:17:16 6 00:03:29 00:50:05 6 03:01:36
Herrar Olympisk distans Masters 40-44
1 Lars Rosencrantz Triathlon Väst 00:21:19 1 00:00:49 01:01:39 1 00:00:45 00:37:22 2 02:01:52
2 Anders Tvelin A.S Nälsta 00:28:31 2 00:01:06 01:03:23 2 00:00:46 00:36:42 1 02:10:26
3 Tommy Hagström I 2 IF Karlstad 00:29:28 3 00:01:06 01:10:45 3 00:00:49 00:43:48 3 02:25:53
4 Ove Forsberg Solvikingarna 00:35:19 4 00:01:26 01:14:47 4 00:01:15 00:55:15 4 02:48:00
Herrar Olympisk distans Masters 45-49
1 Roger Berggren Team 2XU 00:25:46 3 00:01:15 01:04:20 1 00:00:57 00:38:32 3 02:10:48
2 Tomas Bengtsson Club Active Island Tjörn 00:30:32 5 00:02:22 01:08:23 3 00:01:25 00:36:09 1 02:18:49
3 Johan Björk Triathlon Väst 00:29:04 4 00:02:34 01:09:46 4 00:00:56 00:38:12 2 02:20:29
4 Jan Lindell I 2 IF Karlstad 00:24:52 2 00:01:30 01:13:38 5 00:01:21 00:51:57 6 02:33:16
5 ottar Krogh Skiptvet i.l. 00:37:57 7 00:02:34 01:05:56 2 00:02:20 00:48:14 5 02:37:00
6 Sjaak Stevens Østmarka IL Triathlon 00:33:03 6 00:02:21 01:18:43 7 00:01:29 00:46:51 4 02:42:25
7 Bengt-Inge Larsson Triathlon Väst 00:38:06 8 00:01:20 01:17:30 6 00:01:28 00:54:34 7 02:52:56
8 Anders Olsson I 2 IF Karlstad 00:20:04 1 00:02:31 01:20:14 8 00:02:00 01:11:19 8 02:56:05
Herrar Olympisk distans Masters 50-54
1 Johan Agestam Östersunds CK 00:26:35 1 00:01:36 01:11:05 1 00:00:53 00:46:35 1 02:26:42
Herrar Olympisk distans Masters 70-74
1 Boije Strömberg Eda Triathlon Club 00:39:23 1 00:05:07 01:38:48 1 00:03:17 01:24:20 1 03:50:53
Herrar Olympisk distans Senior
1 Per Wangel Dalregementets IF 00:20:38 2 00:00:32 01:02:46 8 00:00:27 00:30:22 1 01:54:44
2 Jonas Djurback Dalregementets IF 00:20:42 4 00:00:33 01:01:26 2 00:00:30 00:32:33 4 01:55:42
3 Joachim Willén Motala Triathlon Club 00:20:38 3 00:00:30 01:01:30 3 00:00:30 00:35:03 6 01:58:11
4 Øyvind Johannessen Østmarka IL Triathlon 00:22:52 8 00:00:36 01:01:09 1 00:00:41 00:33:49 5 01:59:05
5 Ted Ås Team 2XU 00:22:56 9 00:00:36 01:02:52 9 00:00:43 00:32:30 3 01:59:35
6 Mike Thorén Motala Triathlon Club 00:19:31 1 00:00:40 01:02:30 6 00:00:34 00:37:06 8 02:00:19
7 Håkon Johannesen Østmarka IL Triathlon 00:22:22 6 00:00:44 01:01:32 4 00:00:32 00:35:55 7 02:01:02
8 Even Olsen BK triathlon 00:27:42 11 00:00:40 01:02:05 5 00:00:37 00:32:19 2 02:03:21
9 Stefhan Andersen Väsby SS Triathlon 00:21:34 5 00:00:34 01:02:31 7 00:00:35 00:39:21 10 02:04:32
10 Sebastian Johansson Motala Triathlon Club 00:22:35 7 00:00:35 01:03:15 10 00:00:39 00:37:55 9 02:04:58
999 Robin Eriksson Dalregementets IF 00:27:16 10 00:01:09 DNF
Herrar/Pojkar 14-15
1 Gabriel Sandör IK Akele 00:08:31 1 00:01:24 00:36:47 1 00:01:04 00:18:13 1 01:05:57
Herrar/Pojkar 14-16
2 Simon Kolberg Team in i Dimman 00:10:54 2 00:02:26 00:40:24 2 00:01:13 00:21:53 2 01:16:48

Tillbaka Tillbaka