Västerås Triathlon - SM Olympisk, Motion Sprint, Ungdom 2015-07-18

146 deltog

Tillbaka Tillbaka
Plac   Efternamn Förnamn Klubb Startnr Sim T1 Cykel T2 Löp Totalt Anm
Damer/Flickor Motion Sprint
1 Höglund Kina FK Herkules Triathlon 3512 00:13:24 00:01:50 00:35:59 00:00:51 00:24:39 01:16:41
2 Bäckström Malin 3505 00:13:41 00:01:15 00:37:44 00:00:44 00:27:08 01:20:31
3 Sindt Caisa 3524 00:19:46 00:01:32 00:34:36 00:00:46 00:26:50 01:23:27
4 Flygare Agneta 3517 00:15:28 00:01:33 00:37:25 00:01:10 00:29:13 01:24:48
5 Stavrén-Eriksson Elin Stockholmspolisens IF-Triathlonförening 3501 00:16:14 00:02:15 00:39:00 00:01:13 00:27:36 01:26:16
6 Wetterberg Ann-Sofi 3519 00:17:48 00:01:28 00:37:07 00:01:13 00:29:12 01:26:46
7 Näs Elina 3516 00:21:11 00:02:12 00:38:44 00:01:11 00:25:29 01:28:46
8 Ullberg Maria 3521 00:17:47 00:01:26 00:37:32 00:01:05 00:31:11 01:28:59
9 Waniewska Katarina Stockholm 3508 00:20:50 00:01:38 00:40:35 00:00:53 00:26:24 01:30:19
10 Wiklund Gunilla Vallentuna 3503 00:17:12 00:01:57 00:37:28 00:01:16 00:32:56 01:30:47
11 Dahlman Lisa 2091 00:18:31 00:03:03 00:40:19 00:02:03 00:28:10 01:32:05
12 Pousette Mia Vallentuna CK Triathlon 3509 00:18:28 00:02:02 00:38:12 00:00:58 00:33:09 01:32:47
13 Fange Ulrika IFK Sala 3513 00:18:39 00:02:05 00:39:52 00:01:21 00:32:08 01:34:02
14 Lövgren Marie 3504 00:18:00 00:02:15 00:41:34 00:01:05 00:31:34 01:34:27
15 friberg linnea västerås 3511 00:23:09 00:02:45 00:42:31 00:00:58 00:27:13 01:36:34
16 Jutterström Jenny 3520 00:19:24 00:03:31 00:44:28 00:00:45 00:29:04 01:37:11
17 Lilja Charlotta 3514 00:22:27 00:01:17 00:43:25 00:01:01 00:29:36 01:37:44
18 Gustaver Fanny VM Triathlon (Västra Mälardalens Tri-förening) 3510 00:20:35 00:02:14 00:43:28 00:01:22 00:31:01 01:38:38
19 Karlsson Maria Strängnäs 3506 00:25:01 00:03:02 00:41:41 00:02:11 00:29:23 01:41:18
20 Arell Johanna Dirty's Vänner IF 3502 00:24:30 00:01:58 00:41:39 00:01:01 00:35:39 01:44:44
21 Eriksson Carolina Strängnäs 3507 00:24:46 00:03:19 00:41:40 00:02:13 00:34:45 01:46:42
22 Jogfors Pernilla 3523 00:27:56 00:02:35 00:43:48 00:01:41 00:36:19 01:52:17
23 Harring Elin 3522 00:24:24 00:02:19 00:46:56 00:01:33 00:37:57 01:53:07
24 Fjärrstrand Pernilla 3518 00:24:10 00:03:30 00:44:46 00:02:01 00:39:55 01:54:20
Damer/Flickor Olympisk distans Junior 18/19 (JSM)
1 Bengtsson Linn 338 Småland Triathlon & MSF 132 00:28:54 00:01:54 01:20:27 00:00:29 00:47:06 02:38:48
2 Larsson Lovisa Bjäre Triathlon 131 00:26:35 00:01:21 01:25:37 00:00:24 00:49:32 02:43:27
3 Rydqvist Madelen Team Trelleborg Triathlon 135 00:22:54 00:01:25 01:27:30 00:00:40 00:56:07 02:48:34
4 Forsberg Rebecca I 2 IF Karlstad 133 00:27:36 00:02:19 01:42:16 00:01:04 01:11:08 03:24:21
Damer/Flickor Olympisk distans Senior (SM)
1 Persson Mikaela Dinvelo Cykelklubb 55 00:20:56 00:01:16 01:12:22 00:00:27 00:45:17 02:20:16
2 Carlsson Marie Väsby SS Triathlon 57 00:20:43 00:01:16 01:15:26 00:00:28 00:47:29 02:25:20
3 Svensk Sara Triathlon Väst 67 00:27:22 00:01:24 01:18:38 00:00:39 00:41:48 02:29:49
4 Soltysiak Joanna Triathlon Syd 66 00:24:17 00:01:32 01:18:10 00:00:32 00:47:58 02:32:27
5 Cederberg Malin Team LeWa Sport 59 00:22:31 00:01:21 01:20:11 00:00:29 00:49:19 02:33:49
6 Bengtsson Linn 338 Småland Triathlon & MSF 132 00:28:54 00:01:54 01:20:27 00:00:29 00:47:06 02:38:48
7 Larsson Lovisa Bjäre Triathlon 131 00:26:35 00:01:21 01:25:37 00:00:24 00:49:32 02:43:27
8 MacLean Susan Stockholm City Triathlon 62 00:30:03 00:02:23 01:23:37 00:01:05 00:48:19 02:45:27
9 Sernfalk Linda Stockholm City Triathlon 65 00:27:39 00:01:58 01:21:44 00:00:38 00:54:37 02:46:35
10 Rydqvist Madelen Team Trelleborg Triathlon 135 00:22:54 00:01:25 01:27:30 00:00:40 00:56:07 02:48:34
11 Gyllander Cecilia Stockholm City Triathlon 61 00:31:41 00:02:13 01:33:18 00:01:07 01:00:49 03:09:06
12 Oxenryd Sandra Stockholmspolisens IF-Triathlonförening 64 00:30:58 00:02:21 01:39:01 00:00:49 01:05:02 03:18:09
13 Forsberg Rebecca I 2 IF Karlstad 133 00:27:36 00:02:19 01:42:16 00:01:04 01:11:08 03:24:21
999 Annerstedt Åsa Dalregementets IF 51 00:20:51 00:01:09 DNF
Damer/Flickor Pojk/Flick -11
1 Månsson Tilda Väsby SS Triathlon 5004 00:04:08 00:00:52 00:11:47 00:00:38 00:05:11 00:22:35
2 Bergqvist Alma IFK Sala 5015 00:03:52 00:01:12 00:12:31 00:00:26 00:05:42 00:23:42
3 Hurst Alicia Väsby SS Triathlon 5002 00:04:43 00:01:02 00:13:54 00:00:39 00:06:19 00:26:35
4 Hurst Emilia Väsby SS Triathlon 5003 00:06:02 00:01:16 00:14:50 00:00:35 00:05:45 00:28:27
5 Jansson Felicia Väsby SS Triathlon 5001 00:06:05 00:01:14 00:14:51 00:00:36 00:06:03 00:28:47
6 Wahlström Ella Ramnäs CK 3528 00:05:32 00:01:43 00:13:51 00:01:11 00:07:11 00:29:26
7 Söderqvist Anna Team LeWa Sport 5005 00:06:55 00:01:23 00:14:38 00:00:41 00:06:53 00:30:29
Damer/Flickor Pojk/Flick 12-13
1 Söderqvist Karin Team LeWa Sport 6001 00:03:33 00:01:06 00:10:52 00:00:52 00:05:14 00:21:34
2 Bergqvist Linnea IFK Sala 6010 00:03:15 00:01:20 00:12:22 00:00:43 00:06:02 00:23:41
3 Åkerberg Molly 6006 00:04:07 00:01:04 00:11:40 00:00:52 00:06:13 00:23:53
Damer/Flickor Pojk/Flick 14-15
1 Nöu Frida Täby Sim 2085 00:02:50 00:00:50 00:11:03 00:00:37 00:04:37 00:19:56
2 Johansson Nora Västerås Simsällskap 2087 00:03:17 00:00:49 00:12:03 00:00:29 00:04:56 00:21:32
Damer/Flickor Ungdom 16-17
1 Lilljequist Alida Kinds Go Green CK 186 00:12:41 00:01:03 00:36:51 00:00:54 00:24:56 01:16:22
2 Österman Ida Stockholmspolisens IF-Triathlonförening 181 00:12:05 00:00:54 00:37:15 00:00:41 00:27:52 01:18:45
3 Ander Sofia IFK Sala 183 00:13:23 00:01:05 00:37:50 00:00:52 00:26:55 01:20:03
4 Sandör Ida IK NocOut.se 185 00:18:29 00:02:04 00:37:00 00:00:40 00:27:28 01:25:39
5 Modigh Nicole Mölndal Outdoor IF 182 00:13:27 00:01:21 00:43:18 00:00:55 00:29:35 01:28:35
999 Glans Lilja Eleanor Simklubben RAN 184 00:16:38 00:01:30 00:33:09 00:01:03 00:28:19 01:20:37 DSQ
Herrar/Pojkar Motion Sprint
1 Moberg Jonas 3024 00:16:03 00:00:49 00:33:24 00:00:42 00:22:32 01:13:29
2 Lindblom Peter IK Fyris/Triathlon 3013 00:17:58 00:01:19 00:33:04 00:00:54 00:22:36 01:15:49
3 Wiklund Jonas Vallentuna 3005 00:19:06 00:01:22 00:32:06 00:01:00 00:24:35 01:18:08
4 Andersson Jens IK Fyris Uppsala 2094 00:14:08 00:01:25 00:35:15 00:00:44 00:27:06 01:18:36
5 Öhrfeldt Jerker 3026 00:14:06 00:01:49 00:36:13 00:01:28 00:25:08 01:18:42
6 Wahlberg Pär Skuru IK 3028 00:18:37 00:01:36 00:34:53 00:00:54 00:24:56 01:20:54
7 Håkansson Per Stockholm City Triathlon 3011 00:16:31 00:01:08 00:35:08 00:01:00 00:28:26 01:22:11
8 Arvidsson Marcus g2M 3009 00:18:14 00:02:09 00:37:40 00:01:20 00:22:53 01:22:13
9 Thelander Mattias 3017 00:18:52 00:02:04 00:33:08 00:01:30 00:26:44 01:22:17
10 Brunnegård Mikael Västerås Cykelklubb 3012 00:17:55 00:02:26 00:35:07 00:01:08 00:26:47 01:23:21
11 Norman Hans 3027 00:18:03 00:01:31 00:35:00 00:01:26 00:27:24 01:23:22
12 Wetterberg Kenny 3022 00:15:27 00:01:31 00:36:43 00:01:03 00:29:12 01:23:53
13 Strandh Sundberg Marcus 3016 00:19:13 00:02:18 00:36:52 00:01:09 00:24:38 01:24:08
14 Dahlman Björn 2092 00:18:24 00:03:08 00:38:03 00:01:46 00:23:50 01:25:09
15 Larsson Christoffer 2089 00:17:35 00:03:07 00:37:26 00:00:54 00:26:54 01:25:54
16 Francille Luc Trinosaure 2086 00:18:11 00:01:39 00:36:31 00:01:33 00:29:30 01:27:22
17 Nordström Peter 3021 00:21:00 00:01:48 00:35:11 00:01:13 00:28:23 01:27:33
18 Karén Patrik 3019 00:21:29 00:02:07 00:36:26 00:01:14 00:28:43 01:29:57
19 Andersson Magnus 3018 00:20:44 00:02:07 00:35:33 00:02:01 00:30:08 01:30:30
20 Sällström Morgan 3023 00:23:06 00:01:17 00:39:35 00:01:00 00:32:51 01:37:47
21 Wäppling Fredrik Bettna 3004 00:25:13 00:02:05 00:42:03 00:00:53 00:28:51 01:39:04
22 Jans Andreas 3015 00:20:33 00:02:53 00:37:35 00:01:03 00:37:45 01:39:46
23 Kohlin Daniel Team Kungälv IS 3008 00:20:20 00:02:12 00:40:34 00:00:52 00:36:56 01:40:50
24 Larsson Erik Deloitte 3001 00:24:54 00:04:03 00:42:26 00:02:03 00:29:51 01:43:15
25 Asplund Andreas Dirty's Vänner IF 3003 00:24:30 00:02:34 00:41:01 00:01:06 00:35:35 01:44:44
26 Bäckgren Tobias 3020 00:32:28 00:03:38 00:41:42 00:01:51 00:35:01 01:54:37
999 Helin Carl Magnus Lidingö Triathlon 3014 00:12:31 00:00:48 DNF
999 persson Jonathan Jonathan persson 3007 00:20:23 DNF
999 Mascaro Régis 2090 00:43:07 00:03:07 DNF
999 Westerberg Anders Enköping 3002 00:37:13 00:05:24 00:35:39 00:03:39 00:32:29 01:54:21 DSQ
Herrar/Pojkar Olympisk distans Junior 18/19 (JSM)
1 Sandör Gabriel IK NocOut.se 106 00:19:07 00:01:04 01:07:32 00:00:24 00:35:15 02:03:20
2 Ek Axel IK Trasten 102 00:19:11 00:01:09 01:10:39 00:00:24 00:41:13 02:12:34
3 Johansson Eric Idrottsklubben Wilske 104 00:21:25 00:01:16 01:09:55 00:00:26 00:42:26 02:15:26
4 Johansson Martin Dalregementets IF 105 00:21:27 00:01:15 01:09:53 00:00:26 00:46:51 02:19:49
5 Forsman Johan Simklubben Elfsborg 101 00:22:26 00:01:11 01:11:47 00:10:26 00:45:11 02:30:58
999 Gunnarsson Nicklas Triathlon Väst 103 00:22:29 00:01:10 01:14:57 00:00:31 DNF
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior (SM)
1 Sandör Gabriel IK NocOut.se 106 00:19:07 00:01:04 01:07:32 00:00:24 00:35:15 02:03:20
2 Vikner Joel Västerås Simsällskap 27 00:19:02 00:01:00 01:07:41 00:00:21 00:35:37 02:03:39
3 Andersson Rasmus Höglandets Triathlon 4 00:22:23 00:01:13 01:08:03 00:00:18 00:37:18 02:09:13
4 Norberg Sebastian IS Rooster Club Varberg 24 00:24:07 00:01:07 01:06:23 00:00:23 00:37:16 02:09:15
5 Djärv Oskar IF Mantra Sport 2 00:20:23 00:01:09 01:07:52 00:00:27 00:41:21 02:11:09
6 Svensson Jesper Uddevalla CK Triathlon 3 00:19:00 00:01:09 01:10:53 00:00:25 00:40:56 02:12:21
7 Ek Axel IK Trasten 102 00:19:11 00:01:09 01:10:39 00:00:24 00:41:13 02:12:34
8 Björklund Sebastian Heleneholms IF Tri Team 8 00:25:27 00:01:28 01:08:50 00:00:25 00:39:10 02:15:18
9 Johansson Eric Idrottsklubben Wilske 104 00:21:25 00:01:16 01:09:55 00:00:26 00:42:26 02:15:26
10 Enlund Rasmus Västerås Simsällskap 13 00:21:15 00:01:27 01:09:57 00:00:31 00:44:09 02:17:16
11 Broms David IS Rooster Club Varberg 10 00:24:13 00:01:15 01:12:05 00:00:27 00:40:13 02:18:12
12 Johansson Martin Dalregementets IF 105 00:21:27 00:01:15 01:09:53 00:00:26 00:46:51 02:19:49
13 Robertsson Fredrik Stockholm City Triathlon 25 00:23:58 00:01:21 01:14:26 00:00:26 00:41:03 02:21:13
14 Lerneteg Jonas Stockholm City Triathlon 18 00:24:23 00:01:19 01:10:12 00:00:31 00:46:42 02:23:05
15 Nabb Michael Åkersberga Triathlonförening 20 00:27:04 00:01:24 01:14:10 00:00:27 00:42:33 02:25:37
16 Nilsson Martin Stockholmspolisens IF-Triathlonförening 22 00:19:13 00:02:07 01:18:49 00:00:39 00:44:53 02:25:39
17 Andersson Dennis I 2 IF Karlstad 6 00:24:14 00:02:08 01:14:06 00:00:40 00:45:20 02:26:25
18 Niklasson Jonas Stockholmspolisens IF-Triathlonförening 21 00:24:32 00:01:18 01:13:57 00:00:29 00:46:25 02:26:39
19 Bergström Oskar Tyresö SS 7 00:29:07 00:01:19 01:15:19 00:00:26 00:41:10 02:27:20
20 Jildenäs Daniel Stockholm City Triathlon 17 00:24:28 00:01:37 01:18:24 00:00:41 00:44:32 02:29:40
21 Forsman Johan Simklubben Elfsborg 101 00:22:26 00:01:11 01:11:47 00:10:26 00:45:11 02:30:58
22 Norberg Rickard Stockholm City Triathlon 23 00:21:50 00:01:58 01:19:53 00:00:45 00:47:10 02:31:35
23 Blom Robin I 2 IF Karlstad 9 00:25:58 00:01:57 01:17:16 00:00:51 00:46:42 02:32:41
24 Westberg Calle Stockholm City Triathlon 30 00:24:06 00:01:43 02:42:32
999 Djurback Jonas Team B3IT 12 00:20:36 00:01:20 01:08:14 00:00:27 DNF
999 Wallin Tobias I 2 IF Karlstad 29 00:26:25 00:01:56 01:18:08 00:00:39 DNF
999 Gunnarsson Nicklas Triathlon Väst 103 00:22:29 00:01:10 01:14:57 00:00:31 DNF
Herrar/Pojkar Pojk/Flick -11
1 Höglund Arvid FK Herkules Triathlon 5008 00:04:01 00:01:13 00:12:08 00:00:34 00:05:23 00:23:16
2 Skytt Felix Västerås Simsällskap 5012 00:03:55 00:01:37 00:15:38 00:00:43 00:05:59 00:27:50
3 Flygare Emil 5010 00:07:41 00:01:34 00:13:06 00:00:47 00:06:35 00:29:41
4 Flygare Oskarj 5011 00:08:11 00:01:05 00:13:10 00:00:48 00:06:34 00:29:46
5 Siverskog August Katrineholms Simsällskap 5009 00:07:12 00:01:59 00:13:49 00:00:40 00:06:49 00:30:28
6 Annerstedt Lee Dirty's Vänner IF 5006 00:08:12 00:03:41 00:15:53 00:00:33 00:06:26 00:34:43
7 Lagerberg Hugo Väsby SS Triathlon 5007 00:08:50 00:03:25 00:18:35 00:01:05 00:06:32 00:38:26
Herrar/Pojkar Pojk/Flick 12-13
1 Melinder Johan Väsby SS Triathlon 5014 00:03:57 00:00:45 00:11:01 00:00:27 00:04:22 00:20:30
2 Granlund Per 6008 00:02:53 00:01:13 00:10:51 00:00:27 00:05:33 00:20:54
3 Hallgren Markus Team LeWa sport 6005 00:03:48 00:01:09 00:10:33 00:00:54 00:05:56 00:22:18
4 Nordström Pontus 6009 00:05:33 00:02:13 00:12:06 00:01:42 00:05:52 00:27:25
5 Jansson Sebastian Väsby SS Triathlon 6003 00:09:10 00:02:16 00:15:23 00:00:57 00:07:26 00:35:10
999 Arvidsson Oskar Fredrikshof IF CK 6004 00:02:47 00:01:00 00:11:03 00:00:22 00:02:23 00:17:33 DNF
Herrar/Pojkar Pojk/Flick 14-15
999 Fagrell Lukas SMACK 5013 00:03:57 00:00:47 DNF
Herrar/Pojkar Stafett - Sprint (motion)
1 Cronqvist Ellen Ellen Cronqvist 4006 00:20:21 00:00:32 00:36:19 00:00:27 00:24:00 01:21:38
Herrar/Pojkar Ungdom 16-17
1 Ramhult Axel Borås Team Triathlon 151 00:11:42 00:00:40 00:30:59 00:00:32 00:22:00 01:05:50
2 Nöu Daniel Fredrikshof IF CK 157 00:11:27 00:00:46 00:31:31 00:00:36 00:23:09 01:07:27
3 Carlsson Andreas Väsby SS Triathlon 156 00:12:06 00:00:50 00:34:36 00:00:47 00:21:59 01:10:16
4 Rapp Elias Västerås Simsällskap 154 00:15:24 00:00:55 00:33:08 00:00:30 00:20:44 01:10:39
5 Francille Dorian TRINOSAURE 153 00:12:47 00:00:53 00:36:03 00:00:39 00:22:25 01:12:44
6 Brandt Viktor I 2 IF Karlstad 155 00:16:17 00:01:44 00:34:11 00:00:44 00:22:48 01:15:42
7 Nordahl William Simklubben RAN 158 00:15:11 00:00:56 00:35:53 00:00:33 00:27:48 01:20:20
999 Lorentzon Ludwig Trollhättans SOK Triathlon 159 00:11:26 00:00:49 00:32:59 00:00:52 DNF

Tillbaka Tillbaka