Umeå Triathlon 2015-07-05

162 deltog

Tillbaka Tillbaka
Plac   Efternamn Förnamn Klubb Startnr Sim T1 Cykel T2 Löp Totalt Anm
Damer/Flickor Olympisk distans Motion
1 Weiland Malin Piteå Cykelklubb 2507 0:16:11 0:01:48 1:06:45 0:01:08 0:39:32 2:05:23
2 Mårtensson Lotta Stöcke TS Järnet 2503 0:17:06 0:01:06 1:11:49 0:00:41 0:44:19 2:14:59
3 Lindqvist Emma Stöcke TS Järnet 2502 0:15:59 0:01:33 1:14:17 0:00:54 0:42:25 2:15:07
4 Lidman Eva Lulekamraterna Motion och Löparklubb 2513 0:17:57 0:00:57 1:09:24 0:01:28 0:45:46 2:15:29
5 Eriksson Katarina Göteborgs Polismäns IF 2511 0:17:02 0:01:43 1:11:04 0:00:57 0:44:57 2:15:40
6 Larsson Linda Telia IF 2501 0:16:56 0:02:03 1:15:40 0:01:09 0:45:03 2:20:49
7 Martinell Anita Lulekamraterna Motion och Löparklubb 2514 0:17:21 0:01:39 1:13:55 0:00:57 0:48:48 2:22:38
8 Lind Erika Skellefteå 2508 0:15:58 0:03:01 1:18:14 0:02:11 0:46:51 2:26:13
9 Nordholm Stina Luleå simsällskap 2510 0:16:36 0:02:04 1:19:49 0:01:29 0:51:38 2:31:34
10 Hedman Maria Höga Kusten Cyklisterna 2512 0:17:27 0:01:25 1:15:37 0:01:32 1:00:22 2:36:22
11 Vincentie Francesca 2506 0:18:52 0:03:45 1:26:44 0:02:05 0:58:46 2:50:10
12 Viola Boström 2515 0:23:12 0:06:58 1:49:27 0:01:39 1:19:37 3:40:50
Damer/Flickor Sprintdistans Junior 18-19
1 Larsson Lovisa Bjäre Triathlon 131 0:08:13 0:00:33 0:39:21 0:00:26 0:22:04 1:10:34
2 Varga Emma Stockholm City Triathlon 135 0:07:38 0:00:44 0:38:33 0:00:30 0:24:59 1:12:22
Damer/Flickor Sprintdistans Masters 40-44
1 Sundh Jessica 100% SUND Endurance Team IF 352 0:09:00 0:01:24 0:37:28 0:00:55 0:24:48 1:13:33
Damer/Flickor Sprintdistans Masters 45-49
1 Elfving Sara Karlshamns Simklubb 453 0:09:17 0:01:38 0:37:44 0:01:05 0:22:58 1:12:40
2 Klasson Marie Åkersberga Triathlonförening 455 0:10:32 0:01:32 0:36:36 0:01:13 0:27:25 1:17:17
3 Bengtsdotter Lilljequist Lotta Kinds Go Green CK 452 0:09:43 0:01:39 0:38:10 0:00:59 0:27:20 1:17:49
4 Jakobsson Marie-Louise Skellefteå AIK CK 454 0:10:17 0:01:24 0:42:50 0:00:42 0:29:12 1:24:24
Damer/Flickor Sprintdistans Masters 50-54
1 Ekman Marie Team LeWa Sport 553 0:09:01 0:00:51 0:37:54 0:00:41 0:22:51 1:11:17
2 Haraldsvik Unn B Mosjøen og Omegn CycleKlubb 552 0:09:24 0:01:12 0:44:45 0:01:17 0:29:03 1:25:39
Damer/Flickor Sprintdistans Motion
1 Cecilia Gyllander 3531 0:05:53 0:01:16 0:43:26 0:00:45 0:23:10 1:14:28
2 Bergström Ellen Umeå 3503 0:06:31 0:01:36 0:42:06 0:00:47 0:23:32 1:14:30
3 Ulrika Holm 3530 0:06:21 0:02:56 0:42:12 0:01:06 0:22:17 1:14:50
4 Ögren Caroline 2516 0:06:30 0:01:33 0:42:55 0:01:03 0:25:41 1:17:40
5 Viksten Jennica Umeå 3517 0:07:10 0:02:15 0:45:34 0:00:40 0:22:10 1:17:47
6 Lestander Ylva 3512 0:06:09 0:02:15 0:44:53 0:00:46 0:24:28 1:18:29
7 Berggren Elisabeth Skellefteå Skidklubb 3526 0:06:34 0:01:47 0:45:22 0:01:02 0:23:55 1:18:39
8 Kivijärvi Hanna OK Renen 3510 0:06:25 0:01:31 0:46:14 0:01:25 0:23:24 1:18:57
9 Nilsson Maria umeå 3522 0:07:08 0:03:50 0:43:35 0:00:48 0:24:00 1:19:20
10 Larsson Evelina 3511 0:07:09 0:01:59 0:45:16 0:01:12 0:24:03 1:19:37
11 Andersson Margareta Team Revata 3501 0:06:59 0:02:14 0:49:26 0:00:48 0:20:22 1:19:47
12 Karlsson Annelie IKSU simning 3520 0:06:12 0:02:39 0:45:30 0:01:17 0:25:21 1:20:57
13 Mjörndal Lena 3538 0:07:02 0:02:07 0:48:25 0:00:44 0:23:34 1:21:50
14 Österstrand Emelie Skellefteå 3521 0:06:58 0:02:53 0:44:39 0:01:09 0:26:15 1:21:54
15 Johanna Westberg 3534 0:07:09 0:02:06 0:45:52 0:01:22 0:26:26 1:22:53
16 Nilsson Anna 3514 0:07:22 0:03:14 0:48:37 0:01:41 0:22:39 1:23:30
17 Grill Linda Team Revata 3509 0:07:14 0:02:38 0:48:54 0:00:45 0:25:06 1:24:36
18 Andersson Mari Sävast Ski Team 3502 0:07:23 0:02:28 0:50:28 0:01:06 0:23:48 1:25:12
19 Germann Tua Ifk Umeå Skidor 3527 0:08:33 0:02:32 0:53:13 0:00:44 0:23:01 1:28:01
20 Edlund Anette IFK Umeå 3507 0:07:31 0:02:46 0:54:00 0:01:16 0:23:00 1:28:31
21 Sano- Janze Junko Umeå 3515 0:06:39 0:02:19 0:54:12 0:00:36 0:24:55 1:28:40
22 Wiik Maria Vörå IF 3519 0:08:55 0:03:10 0:54:56 0:01:13 0:26:23 1:34:36
23 Lindström Katarina Umeå 3513 0:07:27 0:03:27 1:00:59 0:01:58 0:26:05 1:39:55
24 Eger Erin 3506 0:08:10 0:03:52 0:54:08 0:02:10 0:36:47 1:45:05
25 Heikka Åsa Umeå 3523 0:08:23 0:06:50 1:00:05 0:01:26 0:31:28 1:48:11
26 Eriksson Malin Älta 3508 0:07:35 0:03:18 1:01:00 0:01:58 0:34:26 1:48:15
Damer/Flickor Sprintdistans Senior
1 Annerstedt Åsa Dalregementets IF 53 0:07:17 0:00:39 0:35:22 0:00:26 0:19:51 1:03:33
2 Hökerberg Elisabet Stockholmspolisens IF-Triathlonförening 57 0:08:04 0:00:39 0:35:17 0:00:29 0:19:54 1:04:20
3 Cederberg Malin Team LeWa Sport 58 0:07:41 0:00:36 0:35:43 0:00:30 0:22:06 1:06:34
Damer/Flickor Sprintdistans Ungdom 16-17
1 Lilljequist Alida Kinds Go Green CK 183 0:08:29 0:01:01 0:40:30 0:00:54 0:23:27 1:14:19
2 Österman Ida Stockholmspolisens IF-Triathlonförening 182 0:07:58 0:01:19 0:42:35 0:00:41 0:26:23 1:18:53
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion
1 Kärner Johan Dalregementets IF 2049 0:14:21 0:00:42 1:00:00 0:00:37 0:34:30 1:50:08
2 Remo Karlström 2055 0:16:14 0:01:18 1:05:36 0:00:32 0:37:26 2:01:03
3 Remes Tobias Tri For Charity 2046 0:14:41 0:00:56 1:07:15 0:00:44 0:38:27 2:02:02
4 Pettersson Markus 2030 0:16:06 0:01:32 1:07:24 0:00:53 0:36:22 2:02:16
5 Micael Lindgren 2063 0:16:13 0:01:41 1:06:49 0:00:37 0:37:12 2:02:30
6 Boman Robert Strömnäs GIF 2004 0:15:28 0:01:43 1:07:42 0:00:56 0:37:10 2:02:58
7 Stefan Hertil 2052 0:16:15 0:01:54 1:04:28 0:00:48 0:40:55 2:04:18
8 Hilmersson Jan Piteå Cykelklubb 2051 0:17:10 0:01:24 1:07:36 0:01:00 0:37:23 2:04:31
9 Bergström Tobias Cykelklubben Sävast 2003 0:16:07 0:00:55 1:09:05 0:00:50 0:37:38 2:04:33
10 Sandberg Johan Täfteå IK 2041 0:19:53 0:01:30 1:07:28 0:01:10 0:35:58 2:05:57
11 Pettersson Joel Lulekamraterna Motion och Löparklubb 2029 0:16:12 0:01:46 1:09:18 0:02:05 0:37:57 2:07:16
12 Jens Nordqvist 2054 0:16:51 0:01:53 1:07:51 0:01:33 0:39:13 2:07:19
13 Johansson Andreas Lulekamraterna Motion och Löparklubb 2048 0:16:06 0:02:35 1:09:26 0:01:20 0:38:05 2:07:30
14 Forsgren Robert Jalles TC 2042 0:17:09 0:02:14 1:07:39 0:01:26 0:39:36 2:08:02
15 Lejon Christian Stöcke TS Järnet 2043 0:15:53 0:01:24 1:11:24 0:01:26 0:38:30 2:08:36
16 Edlund Per Stöcke TS Järnet 2008 0:16:44 0:00:50 1:09:56 0:00:57 0:41:13 2:09:37
17 Wiklund David Höga Kusten Cyklisterna 2038 0:17:13 0:01:30 1:04:26 0:00:37 0:45:54 2:09:37
18 Jeglertz Andrée Umeå 2014 0:17:23 0:01:58 1:08:54 0:01:19 0:40:09 2:09:41
19 Dahlberg Stefan Piteå Cykelklubb 2007 0:17:26 0:02:25 1:06:21 0:01:53 0:42:25 2:10:28
20 Grönlund Jonas Alnö Race Team 2013 0:16:05 0:02:31 1:09:27 0:01:14 0:41:23 2:10:38
21 Vaga Merko KJK 2036 0:17:28 0:02:08 1:03:52 0:00:52 0:46:22 2:10:39
22 Håkan Wallberg 2062 0:16:37 0:01:59 1:08:45 0:01:11 0:42:25 2:10:54
23 Sandwall Jakob Sundsvall 2031 0:16:37 0:02:13 1:14:21 0:00:51 0:37:14 2:11:14
24 Larsson Johan Telia IF 2019 0:16:45 0:01:56 1:08:49 0:00:51 0:44:08 2:12:27
25 Lundin Göran Holmsund 2023 0:16:49 0:01:18 1:08:53 0:01:07 0:44:44 2:12:49
26 Sunesson Johan Stöcke TS Järnet 2034 0:17:48 0:02:04 1:11:16 0:01:20 0:40:30 2:12:57
27 Lindqvist Petter Umeå 2021 0:16:35 0:02:21 1:12:20 0:01:26 0:42:14 2:14:54
28 Thulin Alexander Avesta Research Center IF 2045 0:17:41 0:02:06 1:05:47 0:01:19 0:48:36 2:15:27
29 Andreas Sahlén 2056 0:17:18 0:01:40 1:08:25 0:00:47 0:47:32 2:15:40
30 Johansson Mikael Gävle Triathlon Klubb 2015 0:17:26 0:01:50 1:12:43 0:00:50 0:43:11 2:15:58
31 Normark Mikael Skellefteå AIK CK 2027 0:16:47 0:01:41 1:10:01 0:00:46 0:47:53 2:17:07
32 Sundström Johnny Sundström Piteå Cykelklubb 2047 0:18:01 0:03:29 1:09:59 0:02:15 0:43:53 2:17:35
33 Lund Per 2064 0:17:33 0:01:49 1:12:12 0:01:30 0:45:24 2:18:25
34 Eriksson Anders Rosvik IK 2010 0:18:54 0:01:59 1:12:14 0:01:38 0:43:49 2:18:32
35 Lind Daniel Piteå Cykelklubb 2020 0:17:34 0:01:52 1:11:57 0:01:42 0:45:33 2:18:35
36 Lennartsson Joakim AXA Sports Club 2044 0:18:04 0:01:57 1:14:41 0:01:25 0:42:33 2:18:38
37 Persson Jens Umeå 2028 0:17:32 0:02:37 1:13:28 0:01:13 0:44:05 2:18:52
38 Boucht Björn Wasa triathlon 2005 0:17:46 0:02:26 1:14:01 0:01:57 0:43:22 2:19:30
39 Stenebo Anders Umea 2032 0:16:38 0:01:55 1:10:56 0:01:06 0:49:45 2:20:17
40 Backman Anders Stöcke TS Järnet 2002 0:17:25 0:02:11 1:12:41 0:01:24 0:47:16 2:20:55
41 Lundberg Tomas Stöcke TS Järnet 2050 0:18:40 0:03:34 1:11:12 0:01:53 0:45:51 2:21:08
42 Elingstam Tony 2009 0:17:36 0:01:54 1:11:22 0:01:09 0:49:47 2:21:46
43 Lundström Urban Stöcke TS Järnet 2024 0:16:59 0:02:04 1:14:13 0:01:12 0:51:30 2:25:56
44 Kivijärvi Mikael OK Renen 2017 0:17:43 0:02:04 1:15:34 0:01:12 0:49:39 2:26:11
45 Wiklander Dan Stöcke TS Järnet 2037 0:17:59 0:01:42 1:18:17 0:01:17 0:47:51 2:27:04
46 Bäckström Hans Lulekamraterna Motion och Löparklubb 2006 0:16:04 0:01:59 1:24:28 0:01:14 0:43:22 2:27:06
47 Nilsson Hans IFK Umeå 2026 0:19:08 0:03:20 1:20:24 0:01:20 0:43:16 2:27:24
48 Jonasson Joel Stöcke TS Järnet 2016 0:18:19 0:04:23 1:16:37 0:02:37 0:49:09 2:31:02
49 Lundberg Martin Fredrika IK 2022 0:19:01 0:05:28 1:24:35 0:02:09 0:42:34 2:33:45
50 Aas Lars Team nordic trail 2001 0:17:56 0:03:00 1:25:23 0:00:36 0:47:10 2:34:03
51 Åman Peter Luleå 2040 0:17:16 0:03:12 1:19:27 0:02:00 0:53:27 2:35:19
52 Johan Wänman 2053 0:17:31 0:03:11 1:24:25 0:01:06 0:50:16 2:36:27
53 Ström Conny IKSU 2033 0:17:07 0:04:45 1:22:13 0:02:53 0:50:34 2:37:28
54 Urban Nyström 2060 0:18:30 0:01:52 1:13:25 0:02:03 1:05:21 2:41:09
55 Olausson Mats Luleå 2039 0:17:18 0:02:31 1:15:36 0:01:41 1:04:05 2:41:09
56 Forslund Emanuel Tavelsjö 2012 0:19:00 0:03:26 1:19:07 0:01:59 0:58:42 2:42:11
57 Morin Johan Luleå 2025 0:18:59 0:05:58 1:43:33 0:02:35 0:55:06 3:06:09
Herrar/Pojkar Sprintdistans Junior 18-19
1 Forsman Johan Simklubben Elfsborg 104 0:07:36 0:00:34 0:32:20 0:00:29 0:18:42 0:59:40
2 Gunnarsson Nicklas Triathlon Väst 103 0:07:33 0:00:40 0:32:59 0:00:29 0:19:11 1:00:51
3 Johansson Martin Dalregementets IF 106 0:07:19 0:00:43 0:32:25 0:00:27 0:21:43 1:02:35
4 Bonnedahl Johan Umeå Simsällskap 101 0:08:05 0:00:50 0:37:48 0:00:34 0:21:03 1:08:18
Herrar/Pojkar Sprintdistans Masters 35-39
1 Ridolfi Matteo Stockholm City Triathlon 202 0:08:31 0:00:47 0:36:40 0:00:29 0:19:14 1:05:41
Herrar/Pojkar Sprintdistans Masters 40-44
1 Capilla Andreas IK NocOut.se 302 0:08:34 0:00:46 0:33:09 0:00:31 0:20:32 1:03:31
2 Krantz Mattias Terrible Tuesdays Triathlon Club 304 0:09:11 0:01:07 0:33:49 0:00:46 0:21:14 1:06:06
3 Granlund Anders Åkersberga Triathlonförening 303 0:08:41 0:01:10 0:34:38 0:00:46 0:20:56 1:06:08
Herrar/Pojkar Sprintdistans Masters 45-49
1 Larsson Stefan Stockholm City Triathlon 402 0:08:16 0:01:16 0:36:00 0:00:46 0:22:06 1:08:22
Herrar/Pojkar Sprintdistans Masters 50-54
1 Tunemalm Björn Stöcke TS Järnet 507 0:08:35 0:00:51 0:34:33 0:00:34 0:20:27 1:04:57
2 Nicolaisen Snorre Mosjøen og Omegn CycleKlubb 505 0:08:35 0:01:04 0:35:51 0:00:45 0:20:50 1:07:03
3 Wikman Rolf Gävle Triathlon Klubb 506 0:08:56 0:01:16 0:33:52 0:00:59 0:22:52 1:07:54
4 Jälefors Mikael Åkersberga Triathlonförening 503 0:09:44 0:01:07 0:35:53 0:00:38 0:21:27 1:08:47
5 Kimming Stefan Mölndal Outdoor IF 504 0:09:09 0:01:34 0:37:16 0:01:11 0:22:25 1:11:32
Herrar/Pojkar Sprintdistans Masters 55-59
1 Andersson Tomas Höglandets Triathlon 602 0:09:09 0:01:34 0:36:43 0:00:42 0:22:33 1:10:38
Herrar/Pojkar Sprintdistans Masters 60-64
1 Kumlin Sven-Olov LK Nyköpings Runners 703 0:09:18 0:01:49 0:37:41 0:00:50 0:25:39 1:15:15
2 Johansson Bo Karlshamns Simklubb 702 0:10:44 0:01:33 0:40:23 0:01:36 0:32:35 1:26:49
Herrar/Pojkar Sprintdistans Masters 80-
1 Valvis George Triathlon Syd 1101 0:11:28 0:05:06 0:58:33 0:03:04 0:40:50 1:58:59
Herrar/Pojkar Sprintdistans Motion
1 Mikaelsson Tomas 2078 0:05:22 0:01:24 0:35:07 0:00:38 0:16:06 0:58:35
2 Rölin Magnus Umeå Simsällskap 3524 0:05:20 0:01:31 0:37:53 0:01:14 0:18:30 1:04:27
3 Jonatan Forsberg 3537 0:06:36 0:02:07 0:38:09 0:01:31 0:21:12 1:09:33
4 Lindfors Magnus Umeå 3525 0:06:54 0:01:50 0:41:21 0:01:14 0:18:38 1:09:55
5 Paulsson Freddy 2077 0:06:12 0:02:10 0:39:27 0:01:28 0:22:39 1:11:55
6 Olovsson Jonas Obbola IK 3010 0:06:27 0:01:23 0:40:01 0:01:04 0:24:35 1:13:28
7 Johansson Jens 3003 0:06:24 0:01:45 0:41:55 0:01:14 0:23:14 1:14:30
8 Mikael Törnblom 3528 0:07:04 0:02:24 0:45:38 0:00:35 0:19:33 1:15:12
9 Westin Mathias Föreningen Höga Kusten Cyklisterna 3011 0:08:00 0:02:36 0:38:55 0:00:52 0:24:57 1:15:18
10 Eilertsen Jonas Linköpings SK 3013 0:07:13 0:01:22 0:45:54 0:00:56 0:20:12 1:15:36
11 Nygren Tomas Umeå 3007 0:07:00 0:01:49 0:41:36 0:01:19 0:24:13 1:15:56
12 Håkan Persson 3529 0:07:22 0:02:08 0:41:23 0:01:15 0:26:15 1:18:21
13 Nordlund Erik Umeå 3009 0:07:01 0:01:44 0:44:25 0:00:36 0:25:32 1:19:16
14 Sjöblom Johan Norrvalla Triathlon 3008 0:07:03 0:03:00 0:43:07 0:01:18 0:24:56 1:19:22
15 Cahier Johan Älta 3001 0:06:56 0:02:03 0:43:52 0:01:30 0:25:59 1:20:19
16 Häggström Per Skellefteå 3012 0:07:01 0:02:56 0:44:22 0:01:54 0:25:42 1:21:54
17 Matarrelli Federico Umeå 3004 0:07:17 0:01:40 0:48:02 0:01:03 0:23:54 1:21:55
18 Nordin Niklas umeå 3006 0:07:26 0:02:57 0:47:12 0:00:34 0:24:08 1:22:15
19 Hall Björn Umeå 3002 0:07:54 0:02:27 0:45:00 0:01:42 0:28:32 1:25:33
20 Vikström Åke Umeå 3014 0:08:24 0:06:48 1:00:08 0:01:26 0:31:28 1:48:11
Herrar/Pojkar Sprintdistans Senior
1 Fleetwood Ludwig SLK Oxelösund 15 0:07:00 0:00:30 0:31:00 0:00:25 0:16:44 0:55:38
2 Djärv Oskar IF Mantra Sport 2 0:07:02 0:00:30 0:30:56 0:00:29 0:17:31 0:56:26
3 Andersson Rasmus Höglandets Triathlon 6 0:07:34 0:00:35 0:31:00 0:00:23 0:18:18 0:57:47
4 Svensson Jesper Uddevalla CK Triathlon 12 0:06:58 0:00:41 0:32:24 0:00:29 0:18:06 0:58:37
5 Campanini Donato Stockholm City Triathlon 14 0:07:46 0:00:49 0:32:38 0:00:29 0:17:45 0:59:25
6 Larsson Johan IK Fyris/Triathlon 9 0:08:18 0:00:32 0:31:35 0:00:27 0:19:01 0:59:52
7 Bejmar Jonatan Terrible Tuesdays Triathlon Club 7 0:07:41 0:00:35 0:32:13 0:00:28 0:19:22 1:00:17
8 Dansk Emil Terrible Tuesdays Triathlon Club 16 0:07:04 0:00:31 0:32:53 0:00:29 0:20:13 1:01:09
9 Niklasson Jonas Stockholmspolisens IF-Triathlonförening 10 0:07:58 0:00:36 0:32:24 0:00:30 0:20:13 1:01:39
10 Jildenäs Daniel Stockholm City Triathlon 8 0:07:53 0:00:43 0:34:07 0:00:43 0:20:03 1:03:28
11 Schalk Oliver IK Fyris/Triathlon 11 0:07:42 0:00:43 0:34:44 0:00:36 0:20:51 1:04:34
Herrar/Pojkar Sprintdistans Ungdom 16-17
1 Ramhult Axel Borås Team Triathlon 152 0:07:36 0:00:42 0:34:05 0:00:30 0:20:00 1:02:51
2 Rapp Elias Västerås Simsällskap 154 0:08:36 0:00:48 0:36:26 0:00:32 0:19:43 1:06:02
Herrar/Pojkar Stafett - Olympisk (motion)
1 Keech Olivier 4001 0:15:31 1:12:40 0:47:05 2:15:32
2 Bergh Andreas Umeå 4002 0:17:07 0:00:33 1:18:24 0:00:25 0:46:59 2:23:27

Tillbaka Tillbaka